
Прочетен: 36332 Коментари: 98 Гласове:
Последна промяна: 27.04.2014 09:15


ЧУДОТО С БЪЛГАРИНА – ЕДНА ИНТЕРЕСНА ИСТОРИЯ
В началото на VІ-ти век Римската Империя е разтърсвана от различни конфликти. Народите служили на Вечния град векове наред, се пробуждат и правят опити да създадат свои държави. Битки се водят от Северна Африка до пределите на Иран. Не е пожален и Апенинския полуостров, като дори Рим дори изпада в смъртна опасност поради визиготите. През 552 г. Юстиниан І изпраща своя генерал Нарзис срещу войската на визиготския цар Тотила, който в този момент е завладял голяма част от територията на днешна Италия.
Дедите ни са били едни от най-добрите и храбрите бойци на своето време. Поради тази причина те са били търсени и ценени от римските императори. Не е никак странно, че сред войниците в армията на Нарзис служат и българи. Те вземат участие в редица жестоки сблъсъци...Както при всяка война, пострадали от насилието има не само сред бойците, но и сред мирното население. В кратък разказ, документиран в писмата на Папа Григорий Велики (VІ-ти век) е казано нещо интересно за един наш сънародник.
По време на схватка между имперските сили и визиготите пострадало малко момче. То било воловарче и явно е бивайки изненадано от бързата атака на някоя от групите не е успяло да се оттегли на време. След края на битката при детето довели един българин. Той служел като спатарий (мечоносец) при генерал Нарзес. Българинът заговорил на смъртно раненото момче на своя език, а воловарчето отговорило показвайки, че разбира всяка дума...
За Папа Григорий това било истинско чудо, показващо, че детето е било на небето, където е научило всичките езици...включително и българския. Не отричам съществуването на чудеса, както в миналото, така и днес стават неща, които науката не е в състояни да обясни. Уверен съм обаче, че има логично и близко до ума обяснение.
Защо да не е възможно раненото воловарче е разбирало езика на българина поради това, че от най-дълбока древност на Апепинския полуостров са живели хора говорещи език, който е бил изключително близък до този на старите българи? Италианските лингвисти знаят това прекрасно, но на широката публика данните не са представени защото са в противоречие с догмата, че дедите ни са чужд на Европа народ. Вместо да се пренаписва историята и да се признават грубите грешки на мнозина високо уважавани учени, е по-лесно неудобните данни да се оставят в сянката не неведението.
Знаете ли, че дори за Рим италианските езиковеди не могат да представят обяснение с помощта на латинския език? А не е само Рим, други древни топоними и хидроними също нямат обяснение на латински. Списъкът е доста дълъг, но най-интересното е, че етимологията на странните имена е българска.
Признава се например, че Калис, Калатиа, Калетра имат в основата си думата кал (която е наречена индо-европейска, макар латини, келти, германи, гърци и др. да не я познават изобщо). За хидронимите Езарус, Езаронис, Езерения се казва, че най-вероятно значението е воден басейн...но нашата дума езеро остава незабелязана...За древната Стабия се твърди, че името идва от корен стаб –стълб, кол, ограда, добре, но и в този случай старобългарската стоборъ –стобор остава невидима.
Тразименското езеро е известно поради битката на римляните с Ханибал. Като обяснение на Trasimene lacus се предлага ИЕ корен tres – треса. Земите около Тразименското езеро са били блатисти, т.е. става дума за тресавище...В земите на старите римляни срещаме още необясними названия като Листа, Плавис, Плестина. Има и планина Гаурус, дали старобългарската гора-планина не предлага добра етимология, да не забравяме и диалектната ни дума гура-гора, планина...
Названия на реки, планини и селища не се появяват спонтанно. Те се налагат след вековно присъствие на хора говорещи определен език. Това е ясно на учените, ясно е също, че древен балкански народ е дал на етруските божествата Земла -земята и С(в)етлан –светлият. Неудобно е обаче да се признае, че Земла и Светулен са безспорни тракийски теоними. Неудобно е да се признае също, че ранните царе на латините носят тракийските имена Атис, Капус, Капетус...
Дали латинската дума vulgus – народ, простолюдие няма да е древен етноним превърнал се в название на подчинено население? Vulgus, vulgaris – народ, народен, нямат обяснение на латински. Изконната латинска дума за народ е populus. Други латински думи за народ, простолюдие, тълпа са plebs, plebes, plebicula, те идва от plenus – пълен, много (множество), plenitas – количество, голям брой (хора).
Смятам, че както в случая с периойките в Спарта, на Апенинския полуостров е живяло население, което е покорено от старите латини и гражданските права са му били отнети. По този начин vulgus, vulgaris се превръща в символ на безправна общност. Тези хора може да са загубили народностното си име, но не и езика си.Чудото с българина е доказателство за това. Воловарчето разбиращо български език (lingua vulgarum) e принадлежало на селското население...
Това, че в земите на Италия са живели наши роднини дава най-логичното обясенние защо Атила се смилява и не подлага Апенинския полуостров на огън и меч. Не са били молбите на папата, а факта, че при една тотална война е щяло да пострада и голяма част от простолюдието...т.е. наши роднини.
Разбирам, че казаното от мен звучи невероятно – българи в римската държава още във вековете преди Христа! Да помислим обаче трезво – ако нямаше съжителство на българи и латини, кой е създал топонимите с българска етимология, кой е дал на етруските божества, чието име е българско?
Няма случайности и феномени, генетичните изследвания от 2012-та година показаха, че част от жителите на Северна Италия са роднини на българите...Сега остава само учените да преглътнат гордостта си и да ни отдадат заслуженото уважение.
Използвана литература:
1.В.Бешевлиев, Първобългарите -история, бит и култура;
2.Pliny, Natural History;
3.Livy, Roman History;
4.H.Schreiber, Die Hunnen;
5.В.Георгиев, Траките и техния език;
Ти да видиш! Ядрената мафия да се стресн...
ИМА ЧЕТИРИ ВАЖНИ ПРИЧИНИ ХИТЛЕР ДА ЗАГУБ...
Предварително благодаря!
Нека уважаваме писмеността си!
07.03.2012 17:38
2. Как да ме учуди, че римляните имат друг майчин език, който не латинския? Траките са основали Троя, Анхизовият син Еней емигрира и става предтеча на Рим. Толкова е просто, само да се потвърди, че Анхиз не е говорил с езика на Омир.
Прав си, Листа идва от лист, макар според езиковедите обяснението да е от ИЕ корен -леис-леха...
Плавис е име на река, днешната Пиаве - Plavis fl.
• Place: river Piave (probably with a course different from today), region Veneto, Italy
• Name: Plabis fl. (Paul. Diac.)
• Etymology: Usually explained (Krahe, Pokorny) from the IE root *pleu- 'to run, flow, swim' and interpreted as an 'Illyrian' name. But according to Prosdocimi, the shift *ou>au is determined by the second element of the dyphthong and not, as Krahe suggested, by the fact that the name was developed within an A-language.
http://asciatopo.xoom.it/venetia.html
Сами си казват, че Плавис идва от плавам...
Плестина я обяснявам със ст.блг. плести -плета, т.е. място оградено с плетове...
Разгледай добре тази страница, има интересни неща http://asciatopo.xoom.it/venetia.html
Поздрави!:)
2. Как да ме учуди, че римляните имат друг майчин език, който не латинския? Траките са основали Троя, Анхизовият син Еней емигрира и става предтеча на Рим. Толкова е просто, само да се потвърди, че Анхиз не е говорил с езика на Омир.
Случайната прилика не трябва да се изключва, но случайност е, ако имаме два-три паралела, в случая се касае за десетки успоредици...а това не може да се нарече случайност.
Не съм казал, че римляните имат друг майчин език...това е глупаво. Твърдя само, че на територията на Италия, още преди възникването на Рим е живял народ, чийто език е много близък до българския. Прочетете текста внимателно!
Да, в Полша има топоними подобни на българските, това е напълно в реда на нещата. В Австрия има топоними и хидроними като тези в Германия, нормално е хора говорещи език от една и съща група да създадат близки по звучене и смисъл топоними.
Ще разлаеш пак кучетата:)))
Поздрави!:)
Благодаря за интересния постинг!
Поздрави!:)))
Ще разлаеш пак кучетата:)))
Поздрави!:)
Приятелю, това не е всичко, по-сериозните амуниции ги пазя за по-късно, винаги се намират всезнайковци, та да имам какво да им предложа:))
Поздрави!
Благодаря за интересния постинг!
Поздрави!:)))
Ванче, написаното от мен звучи невероятно защото от нас са скрити планини от информация...Обаче няма нищо скрито, което няма да се открие...
Поздрави!
Поздрави!!!
Поздрави!!!
Националната гордост е важна! Знаейки, че дедите ти са били благородни, добри и силни хора, ти самия ще се стараеш да си такъв. Обаче благородни, силни и добри хора не позволяват обществото им да бъде разваляно, не търпят хомот, а търсят свободата...
Това е причината истината да се крие, като ти смачкат самочувствието, ти не смееш да надигнеш глава, камо ли да си търсиш правата...
Поздрави!
Приятелю, официално признато е, че латинската дума маре-море е заемка в латинския...а има още много други. Истината се знае отдавна, но признание няма да дойде лесно. Понякога работя заедно с италиански изследователи, те са готови да признаят величието на старите българи...но да не се пипа Стария Рим:)
Поздрави!
Не ми е известно българите да са почитали бог с име Тангра, нито да са били монотеисти. В разговора с Кимон княз Омуртаг твърди, че българите почитат слънцето луната и звездите.
Тангра, или по-точно Тенри хан е турцизирания вариант на Дингир - божество на светлината почитано от шумерите. Смятам, че това е тракийския Дин, който етруските наричат Тиниа, а лювитите -Тиуна.
Амон-Ра е подигравка...През 15-ти век преди Христа жреците на Амон (скрития, тайния) правят опит да затрият култа към Ра (слънцето), но не успяват. Амон е всъщност ...рогатия. По мои сведения няма статуя, или олтар на Амон в ранния Египет...Сливането с Ра става чак след Ахмозе, който е поддържал жрците на Амон.
http://www.liverpoolmuseums.org.uk/conservation/technologies/graphics/large/zeus_ammon_bronze.jpg
http://www.livius.org/a/1/egypt/ammon_rome.jpg
07.03.2012 22:32
Не съм казал, че римляните имат друг майчин език...това е глупаво. Твърдя само, че на територията на Италия, още преди възникването на Рим е живял народ, чийто език е много близък до българския. Прочетете текста внимателно!
Не твърдя, че Вие, а че Аз смятам, че Еней е говорел друг език, различен от латинския ;) Основавам се на това, че той е пришълец там и говори на езика на родната Троя, град враждуващ с елините и близък с траките. А племето на цар Латин е местно за Италия. (Ако излагам глупост, то е в значителна степен поради доверието ми към Омир и Вергилий :))
07.03.2012 22:45
http://www.parallelreality-bg.com/statii/zagadki/takiiskobalgarski/219-2011-01-31-01-52-24.html
От дълго време в България и по Света се налага заблудата, че древните българи са тюрки, а Тангра – тюркски бог. Оказва се обаче, че тюрките и монголите са възприели култа към Тангра от нашите прадеди под името ТЕНГРИ ХАН, което са разбирали като “Бог на Синьото Небе”. Това значение е доказателство, че за нашите прадеди Тангра е бил преди всичко Небесният Отец. ПОНЯТИЕТО ТАНГРА означава философско ТРИЕДИНСТВО - ТАН ( вселена ) + НАК ( човек ) + РА (бог), чрез името ТАНГРА , се изразява ЕДИНСТВО +
ХАРМОНИЯ В СВЕТА. Но нека сега да не спорим за космогонията на Българите. Какво мислиш за Стефан Гайд и книгата ''Тракийските хроники'', а това е сайта:
http://www.trakia.org/index
п.п.Ако си го коментирал и аз съм го пропуснал, предварително се извинявам.
Поздрави
"Варварският народ на хуните, който беше в Тракия, стана толкова силен, че повече от сто града бяха превзети, а Константинопол почти беше заплашен и повечето хора избягаха оттам... И имаше толкова убийства и кръвопролития, че мъртвите не можеха да бъдат преброени." — из Житие на свети Ипатий от Калиник.
"Названия на реки, планини и селища не се появяват спонтанно. Те се налагат след вековно присъствие на хора говорещи определен език..."
Остава да признаят българското присъствие в Италия "векове преди Христа" и да приемат фактите, така, както направиха това през 9 век с езика ни и позволиха богослужение и на него. Поздрави за силния постинг! Започвам да се питам, кое е по-трудното, дали писането на историята или нейното пренаписване?
07.03.2012 23:02
"Julius Caesar описва(назовава) по големите келтските поселища (от времето на Celtic Iron Age) с Gaul(келтска дума) oppida(мн.ч. на Oppidum), и днес думата се използва да означи, големи предримски поселища в Западна и Централна Европа. Много от тези ОПИДИ, са прерастнали в такива от първоначално издиганите на хълмове укрепления, със защитни функции.".(Битуващо до момента официално становище !).
- Но една друга част историци и езиковеди твърдят че, Oppidum произхожда от ранно-латинското "ob-pedum" ! За което дават обяснение, че произхожда от Proto-Indo(?)-European *pedоm , "обживяно място" или "отпечатък от крак". ... Но защо ли, на мен ми звучи почти едно към едно, дори до съвременното българско "обхванато в педята" а не "пета" ??!
- Още по-интересно става, когато се зачетем в произхода на името на гр.Турино ... за което казват, че произлиза от такъв "галски" Oppidum ?(а Турино произхождало, от думата Тур, за която пък в речниците казват, че е от старо-църковно-славянски ?) ... това е култура, създадена от поселенци в т.нар. Галия цезалпина(тоест сев.Италия). Това население е подчинено от римляните през І-ви век, пр.н.е. !
Същата кореспондира и с т.нар. "култура Кастро" ... името на която иде от специфичните укрепления(кръгли) за което твърдят, че идва от от лат. дума "castrum"-укрепен лагер/замък ? ... за сега ще пропусна др. интересни неща относно тази култура и народът й !?
- Но става интересно, че народът който я създава тази култура ... поради невнимание или що ли ... в рубриката за "Кастро култура" се твърди, че се е породила в Централна Европа ?
- Но говорейки за тези племена от центр.Европа - настъпва конфликт с германската историография, която си е монополизирала т.нар. Бохемия, в която проживяват "германските" племена(съюз) "Lugii" или "Lugi" от 9 BC–19 AD ... ??! ... но при простонародните(вулгарни) празници Ludi Romani (лат.:Римски игри), също наричани и Ludi Magni, са от най-старите празници на римския култ в Древен Рим - кви са тези ЛУДИ ?
110/ Който притежава знанието за истината, е свободен.
Свободният не върши грях, защото този, който върши грях, е роб на греха.
Майката –това е истината, а знанието е бащата.
Тези, на които не им е съдено да вършат грях, светът ги нарича свободни.
Знанието за истината възвисява сърцата на тези, на които не им е съдено да вършат грях.
Това ги прави свободни и ги поставя по-високо от всички.
Но любовта съзидава.
И така, този, който е станал свободен заради знание, заради любовта е роб на онези, които още на са успели да се издигнат до свободата на знанието.
И знанието ги прави способни, защото то ги пробужда да станат свободни.
В една от предишните ти статии Спароток, прочетах за племето долонки и обяснението към него - дълги. Ако приемем, че долонк е дълъг, то е по-близо до прото-езика. Например от долонк, разделено на дол и лонк, вероятно произлизат и TALL(тол)-висок и LONG(лонг)-дълъг, в английския.
А английският сравнен с българският е lame and stupid:))))
Поздрави.
п.п. Сега се сетих и дописвам, че от същия корен е и италианската фирма ДеЛонги. ;)
08.03.2012 07:06
Има наистина много топоними, това не е случайоност!
Не съм казал, че римляните имат друг майчин език...това е глупаво. Твърдя само, че на територията на Италия, още преди възникването на Рим е живял народ, чийто език е много близък до българския. Прочетете текста внимателно!
Не твърдя, че Вие, а че Аз смятам, че Еней е говорел друг език, различен от латинския ;) Основавам се на това, че той е пришълец там и говори на езика на родната Троя, град враждуващ с елините и близък с траките. А племето на цар Латин е местно за Италия. (Ако излагам глупост, то е в значителна степен поради доверието ми към Омир и Вергилий :))
Извинявам се за прибързаното заключение, трябваше първо да попитам какво точно имате предвид.
Много просто, никой от тези топоними не е от земите на Magna Grаecia...
Даже на територията на Сицилия има топоними, които не са гръцки. Проф. Фриск тълкува името Сиракуза като изващо от сыра -влажна, куса-къща...т.е. дом на влагата...Сиракуза е построена до блато.
Препоръчвам ви Етимологичен речник на гръцкия език (Хялмар Фриск) - Griechisches Etymologisches Wоrterbuch - Hjalmar Frisk.
http://www.parallelreality-bg.com/statii/zagadki/takiiskobalgarski/219-2011-01-31-01-52-24.html
От дълго време в България и по Света се налага заблудата, че древните българи са тюрки, а Тангра – тюркски бог. Оказва се обаче, че тюрките и монголите са възприели култа към Тангра от нашите прадеди под името ТЕНГРИ ХАН, което са разбирали като “Бог на Синьото Небе”. Това значение е доказателство, че за нашите прадеди Тангра е бил преди всичко Небесният Отец. ПОНЯТИЕТО ТАНГРА означава философско ТРИЕДИНСТВО - ТАН ( вселена ) + НАК ( човек ) + РА (бог), чрез името ТАНГРА , се изразява ЕДИНСТВО +
ХАРМОНИЯ В СВЕТА. Но нека сега да не спорим за космогонията на Българите. Какво мислиш за Стефан Гайд и книгата ''Тракийските хроники'', а това е сайта:
http://www.trakia.org/index
п.п.Ако си го коментирал и аз съм го пропуснал, предварително се извинявам.
Поздрави
Ще ти кажа нещо интересно, Тен гриан означава огнено слънце на староирландски. Това е едно от доказателствата, че Тенгри е име на европейски бог. Смятам, че чрез шумерско посредничество теонима е предаден на други народи.
Поздрави!
08.03.2012 08:57
"Варварският народ на хуните, който беше в Тракия, стана толкова силен, че повече от сто града бяха превзети, а Константинопол почти беше заплашен и повечето хора избягаха оттам... И имаше толкова убийства и кръвопролития, че мъртвите не можеха да бъдат преброени." — из Житие на свети Ипатий от Калиник.
"Названия на реки, планини и селища не се появяват спонтанно. Те се налагат след вековно присъствие на хора говорещи определен език..."
Остава да признаят българското присъствие в Италия "векове преди Христа" и да приемат фактите, така, както направиха това през 9 век с езика ни и позволиха богослужение и на него. Поздрави за силния постинг! Започвам да се питам, кое е по-трудното, дали писането на историята или нейното пренаписване?
Без съмнение пренаписването на историята е по-трудно...
Поздрави!
Точно в десятката - Свой своя търси!:)
Поздрави!
08.03.2012 10:52
ВИЕ СТЕ ГНУУУУУССССССС
07.03 23:02
- Но говорейки за тези племена от центр.Европа - настъпва конфликт с германската историография, която си е монополизирала т.нар. Бохемия, в която проживяват "германските" племена(съюз) "Lugii" или "Lugi" от 9 BC–19 AD ... ??! ... но при простонародните(вулгарни) празници Ludi Romani (лат.:Римски игри), също наричани и Ludi Magni, са от най-старите празници на римския култ в Древен Рим - кви са тези ЛУДИ ?
ОТ МЕН:
Грешите Гет, германската и австрийската историографии не са си монополизирали Бохемия/Бьомен/Бойхайм:
Deutschlands Gebietverluste от Манфред Вайнхолд
Ein deutsches Trauerspiel от Волфхард Велцел
Изтория на Австрия от Карл Воцелка
... пишат за негерманско през различни векове в Бохемия!
Първо са келтите, след това германски племена които населяват областта векове наред, посел сливяните "чехи". До днес германски "шпрахинзел-и, тоест "острови" на германоговорящи са оцелели, макар в прочистена Бохемия - дн. Чехия след прогонването на германците от победителите чехи след ВСВ.
Лугии или Луджии не значи луди... нека не бъркаме Бог с боб примерно.
...
9. vostroto - :)При това северна Италия е по-развитата част на Италия...:)
ОТ МЕН:
Северна Италия е развита икономически пред южна както казват поради комплицирани, сложни или многообразни причини. На първо място влиянието върху севера на германци, французи, австрийци и швейцарци. Обмяната и контакта с европейските народи и липсата на "газене" от турци, маври или маффиа.
А пропо в северна Италия в Алто Адидже/южен Тирол за германоговорящите все още е пълно с германско население от разкъсана Австрия след ПСВ. Имат организации, фестивали, че дори и съпротива срещу Италия. Много "италиански" спортисти са всъщност неиталианци Армин Цьогеллер (олимпийски шампион и медалист дълги години), Каролина Костнер (фигурно), Изолде Костнер (ски) и др.
За другото написано в постинга спор няма - има немалко извори, които ясно говорят за общността и българското въобще в Италия, не само северна, но действително там много и ясно различимо.
08.03.2012 14:21
Струва ми се,че трябва да бъдем по-внимателни и да не смесваме исторически факти с легендарни и литературни / licenze/ волности Така навлизаме в сферата на фоменкологията, a и започваме да прилича ме на нашите ФИРОМ-ски братя.
Дори само това говори достатъчно за езика на народа обитавал Апенините преди латините - етруските.
08.03.2012 19:34
Смятам че вашата работа по разкриването на Истината за Българския народ е много важна за възвръщането на националното самосъзнание и самочувствие, нещо което с векове враговете на този народ са се опитвали и успявали да направят.
Разбирам че ще издавате книга за Историята на България и Тракия. Радвам се много. За Постинга с илюстрациите ви искам само да ви дам съвет.
Много ви моля да не омаловажавате този ваш труд със тези рисунки, които предлагате да използвате за корицата. Моля ви, да използвате професионални фотографии от истински Тракийски артифакти като например златните съкровища, fresсos от Тракийските гробници, древните оцелели надписи като този в Ситово, etc. Определено трябва да работите с професионалист graphic designer които да направи една корица която да е изглежда едновременно "respectable and commercial".
Също така смятам че трябва да се наптави един "мirror blog in English". Едно е да го четат само няколко Българи, а друго е да имаш и световна публиkа.
Затова бих искал да ви предвожа да преведа някои от вашите най-важни статии. Всички не бих могъл да преведа сам, след като това би ми отнело много време. Но сам сигурен че може да се намерят и други Българи доброволци които владеят Английски и да преведат други от вашите статии.
Predlagam tozi blog da se kazva neshto kato "Forbidden History" s podzaglavie "The Truth About the Real Cradle of European Civilization - Thrace and Bulgaria". Или нещо подобно.
Моля ако се интересувате, котактирайте ме на този емейл: Zieziex@gmail.com.
Благодаря ви,
Ziezi Ex
- Ако си обърнал внимание на поста ми ... имаме празници Ludi Romani (лат.:Римски игри), също наричани и Ludi Magni(лат. Игри Велики) ??!
- Участващите в тези ПРОСТОНАРОДНИ ПРАЗНЕНСТВА, всички без изключение ги наричат LUDI ... доколкото направих справка в речниците(латински ?) тази дума не отговаря на нито на "луд", нито на "артист" ... Какво остава тогава - ЧОВЕК, който взема участие в тези празненства !! - Но човек на латински съвсем не звучи, като думата "Луди" ?
- Подобно е положението и с така наречените троянци които припознават в "тевери", но дали правилно е предадено първоначалното звучение на етнонима дали той не е TAVARI ... което едно към едно си е по-късното известно таври-таури-тауриски(сци) ??! ... наазвание което, срещаме както за народ на апенините, така и на север от устието на р.Дунав ?? ... но май имаме и косвени данни, че някъде към 11 в. преди Христа, част от Троянците са се преселили по сев.Черно море и присъствието им е локализирано там !! ... за повече инфо ... вижте, в блога на Демограф, за историята на "шведските" траки ?!! :))
- Какво се получи накрая ... имаме легенди за преселване на троянци-таварци в Апенини и по още една ос през Балкани на север, поне до р.Дон ?!(май там пък се говореше и за т.нар. "царски-скити" известни и като "соколоти" ?)
- Изводите си ги направете вие самите ?!!
- С уважение ?!
от Гет ктист ... от тези, които бяха свързващото звено между траките и тавро-скитите ?! :))
08.03.2012 21:08
Ancient Toponymy-Pannonia
Но българският е заместен със "старославянски" или други "славянски" езици. Липсата на български сравнения води до неточното прехвърляне на всичко, което е необяснимо на основните ползвани за изследване езици, към келтски. Множество от гръцките и етруски думи са близки до старобългарски, но не се изследват като такива.
Това е ужасния резултат от подмяната на българската история извършено от Иречек, Златарски и другите тъпаци - безродници.
08.03.2012 22:23
08.03.2012 23:40
Бих искал да ви помоля да ми пишете на имейл адреса. Има някой неща, за които искам да ви попитам!
Бях ви писал в няколко постинга на зад (45 мнение в поста за имената на Варна).
Вашето мнение ще ми бъде изключително полезно!
Адреса ми е: oisats@gmail.com
Поздрави!
Поздрави!
Истината е от полза за нас българите, дано само не ни попречат да покажем кои сме и какво сме дали на света...
Поздрави!
Бих искал да ви помоля да ми пишете на имейл адреса. Има някой неща, за които искам да ви попитам!
Бях ви писал в няколко постинга на зад (45 мнение в поста за имената на Варна).
Вашето мнение ще ми бъде изключително полезно!
Адреса ми е: oisats@gmail.com
Само да ми остане малко свободно време, че сега съм затънал до гуша в ангажименти...
Не бива дахраним надежда в архивите, най-ценното отдавна е унищожено...
Данни за миналото ни могат да се извлекат от археологически находки, антропологически и генетични проучвания, ономастика, да не забравяме и народното творчество...
Истината може да се забави, но не и да се унищожи!
Ancient Toponymy-Pannonia
Но българският е заместен със "старославянски" или други "славянски" езици. Липсата на български сравнения води до неточното прехвърляне на всичко, което е необяснимо на основните ползвани за изследване езици, към келтски. Множество от гръцките и етруски думи са близки до старобългарски, но не се изследват като такива.
Това е ужасния резултат от подмяната на българската история извършено от Иречек, Златарски и другите тъпаци - безродници.
Така наречения старославянски е всъщност старобългарски. Може да звучи абсурдно, но е факт, че дедите на словени и словаци са носили името венети, венди, не славяни, словени и т.н. Поради близостта на езиците вендите са били преименувани славяни, словени...за германците обаче земите им дълго време биват наричани Виндиш Марк ( вендишка област).
Поздрави!
Смятам че вашата работа по разкриването на Истината за Българския народ е много важна за възвръщането на националното самосъзнание и самочувствие, нещо което с векове враговете на този народ са се опитвали и успявали да направят.
Разбирам че ще издавате книга за Историята на България и Тракия. Радвам се много. За Постинга с илюстрациите ви искам само да ви дам съвет.
Много ви моля да не омаловажавате този ваш труд със тези рисунки, които предлагате да използвате за корицата. Моля ви, да използвате професионални фотографии от истински Тракийски артифакти като например златните съкровища, fresсos от Тракийските гробници, древните оцелели надписи като този в Ситово, etc. Определено трябва да работите с професионалист graphic designer които да направи една корица която да е изглежда едновременно "respectable and commercial".
Също така смятам че трябва да се наптави един "мirror blog in English". Едно е да го четат само няколко Българи, а друго е да имаш и световна публиkа.
Затова бих искал да ви предвожа да преведа някои от вашите най-важни статии. Всички не бих могъл да преведа сам, след като това би ми отнело много време. Но сам сигурен че може да се намерят и други Българи доброволци които владеят Английски и да преведат други от вашите статии.
Predlagam tozi blog da se kazva neshto kato "Forbidden History" s podzaglavie "The Truth About the Real Cradle of European Civilization - Thrace and Bulgaria". Или нещо подобно.
Моля ако се интересувате, котактирайте ме на този емейл: Zieziex@gmail.com.
Благодаря ви,
Ziezi Ex
Благодаря Ви за съветите!
Честно казано точно такова заглавие бях намислил за книгата...
Вече подготвям постинги на английски, но търся подходяща платформа.
Поздрави!
Дори само това говори достатъчно за езика на народа обитавал Апенините преди латините - етруските.
Етруските, или по-точно расените са особен народ. Имат куполни гробници като траките, имат фибули като траките, имат черна лъскава керамика като траките, имат оръжия като траките, а облеклото на бойците им е досущ тракийското...
Това не ни позволява да ги наречем траки, но поне е ясно, че расените (етруските) са претърпели силно тракийско влияние.
Поздрави!
Благодаря ти Невена!
Много неща са се знаели в миналото, но и много от тези знания е затрито в ново време. Лошото е, че историята е писана от хора с определени възгледи и амбиции, за които българите са били пречка...а и май все още сме пречка за някои...
Деалектите ни са безценно богатство, това не може да се отрече. Мисля, че Гет е прав за опидум, думата не е латинска по произход...
Поздрави!
Струва ми се,че трябва да бъдем по-внимателни и да не смесваме исторически факти с легендарни и литературни / licenze/ волности Така навлизаме в сферата на фоменкологията, a и започваме да прилича ме на нашите ФИРОМ-ски братя.
Струва ми се ...не е довод, нито доказателство, а само евтино извинение за липса на аргументи...
Алцек изобщо не е споменаван в постинга, Еней също го няма, как успяхте да ги срещнете в написаното от мен е пълна загадка ???
Фактите показват, че Вие сте този който си служи с фантазии и измислици...
Аз съм упоменал топоними и хидроними, чийто имена са обясними с наши думи, това се признава от редица изследователи. Представил съм и своя версия за възникването на думата vulgus ...
Vulgus, vulgaris – народ, народен, нямат обяснение на латински. Изконната латинска дума за народ е populus. Други латински думи за народ, простолюдие, тълпа са plebs, plebes, plebicula, те идва от plenus – пълен, много (множество), plenitas – количество, голям брой (хора).
Ако можете - оборете ме, но без смехории като - струва ми се...
Май не сте чели внимателно, думата кал влиза в състава на имена на населени места, а не е есенцията на философията на дедите ни.
Кали никога не е почитана от дедите ни, арийците наричат противниците си -кали-черни...
Дано да имам възможността да покажа всичко намерено от мен, има още много интересни неща...
Поздрави!
ВИЕ СТЕ ГНУУУУУССССССС
Казваш, че сме крадци и натрапници, нека обаче да видим как стоят фактите -
1. Херодот си казва направо, че земята, която по негово време е известна под името Гърция в древността е носела името Пелазгия. Същите данни дават Страбон и Плиний, които подбно на Херодот обясняват, че гърците идват от Африка, че имат дрехи като африканците и, че обичаите им са като на африканските номади...
Дори и елинофил като Джон Чадуик призна, че Атина, Микена, Кносос и много други величествени селища са издигнати от негръцко население. За това население Чадуик казва, че притежавало по-висока култура от гърците...
Диодор Сицилийски пише, че не гърците, а пелазгите са тези, които са употребили за първи път буквите. Плиний Стари пък добавя, че не гърците, а пелазгите са тези, които занасят азбуката в Лациум.
Ето, фактите показват, че гърците са натрапинци в Стара Пеласгия и, че са си присвоили доста неща...
Ставам дори по-работоспособен:)))
Поздрави от мен!:)
Доколкото знам името гърция не се употребява по времето на Херодот. По негово време е нямало гърция. За първи път терминът Graeci се използва от Аристотел обозначавайки площта около Додона. Този термин по-късно се използва от латините за обозначаване на елините емигрирали на Апенинския полуостров.
А по-сетне се използва от франките като обидна дума за източните ромеи.
По принцип такова формирование като гръцка или елинистическа държава не съществува чак до 19 век от новата епоха, когато германците създават сегашната гръцка държава.
Като изпозваме името гърция за обознаване на територията и културата на юг от траките, ние само наливаме вода във воденицата на лъжата.
Трябва да се повтаря и подчертае с дебел молив - до 19 век нямаме гърция.
Поправиме ако греша.
09.03.2012 13:53
-Допускам,че коментарът ми може би е неясен и следователно подлежи на различни интерпретации.Аз харесвам и често посещавам вашия блог.Тук могат да се хаучат много интересни и малко известни неща.Но мисля също така,че ви познавам доста добре.Вие не обичате да се изхвърляте, предпазлив сте и не представяте като категорични факти, в които не сте абсолютно сигурен. Именно по тази причина останах изненадана от репликата.Написаното от мен не беше критика към изнесените от Вас факти,а спонтанно продиктувано под впечатлиние на някои от прочетените коментари ,Може би трябваше кажа напрево това,което мисля.Така нямаше да се получат недоразумения.Мисълта ми е ,че прибързани или повърхностни твърдения,макар и продиктувани от най-добри намерения могат да компрометират сериони и издържани изложения на проверени и вярни факти. Освен това така се подкопава и доверието,което толкова мнoгoбройни читатели имат към вашите несъмнено интересни и компетентни изследвания.От друга страна се дава и пpoстор за полетите на фантазията на много ентусиаcти,които,опиянени от идеята за величието на техните прадеди,се превръщат в нови петърдобревци,готови да открият българскате следа и на Марс.Не визирам вашия блог, а една тенденция,която се наблюдава в много форуми,исторически или не, в които можеш да прочетеш всичко и противното на всичко с риск да превъртиш накрая. ,Изложих просто някои мои мисли и асоциации,които нямат пряко отношение към вашия блог и които в никакъв случай не са критика към Вас.Ако все пак я възприемате като такава,знайте че поне не е злонамерена.Може би се изразявам много витиевато,но не винаги е лесно,както казахте и Вие " да уцелиш десятката ".
09.03.2012 16:34
Благодаря Ви за съветите!
Честно казано точно такова заглавие бях намислил за книгата...
Вече подготвям постинги на английски, но търся подходяща платформа.
Поздрави![/quote]
Спароток, за Английски най-добрата платформа е Blogger защото е на Google и има предимство когато се използва Google search engine, а тя е най популарната. Също така препоръчвам да направите и Twitter account свързан с английския блог.
Аз съм писател но пиша на Английски. Интересувам се от Тракийската митология като материал за потенциален роман. Ако искате, аз ще ви помогна с преводите или със ваши въпроси по Английски, стига да имате такива.... Много е важно статиите да са преведени на ниво. Също така и тонат трябва да е различен за световната публика от определено по патриотичния за българските статии.
Моля пратите ми емейл с матеряла преведен на Английски и ще ви дам моето мнение.
09.03.2012 16:39
09.03.2012 17:02
Спароток,
Може ли да напишете статия за произхода на името на Омир ако смятате че не е Гръцко и че е Тракийско? Това че завършва на "мир / мер" както много други Славянски имена винаги ме е учудвало.
Мир на Старобългарски и на Руски означава "свят" до колкото знам. А пък сега е мир като обратното на война.
Зиези Екс
09.03.2012 18:45
Доколкото знам името гърция не се употребява по времето на Херодот.
Трябва да се повтаря и подчертае с дебел молив - до 19 век нямаме гърция.
Поправиме ако греша.
Ставам дори по-работоспособен:)))
Поздрави от мен!:)
Това ме радва приятелю!:)
Поздрави!
Доколкото знам името гърция не се употребява по времето на Херодот. По негово време е нямало гърция. За първи път терминът Graeci се използва от Аристотел обозначавайки площта около Додона. Този термин по-късно се използва от латините за обозначаване на елините емигрирали на Апенинския полуостров.
А по-сетне се използва от франките като обидна дума за източните ромеи.
По принцип такова формирование като гръцка или елинистическа държава не съществува чак до 19 век от новата епоха, когато германците създават сегашната гръцка държава.
Като изпозваме името гърция за обознаване на територията и културата на юг от траките, ние само наливаме вода във воденицата на лъжата.
Трябва да се повтаря и подчертае с дебел молив - до 19 век нямаме гърция.
Поправиме ако греша.
Ще се наложи да те поправя. Хораций казва през І-ви век преди Христа- "Graecia capta ferum victorem cepit et artes intulit agresti Latio." – Покорената Гърция завладя грубия си завоевател и донесе изкуство в Лациум...
Ето и друг пример от Естествена История на Плиний Стари (І-ви век) - III-50 - Tyrrheni, mox a sacrifico ritu lingua Graecorum Tusci sunt cognominati
Pelopidis sive a Teutanis, Graeca gente
III- 134 ceteri fere Lepontios relictos ex comitatu Herculis interpretatione Graeci nominis credunt
Ето още един пример с книга на Тит Ливий (І-ви век пр. Христа) - M'. Acilius Glabrio de Antiocho, quem Graecia expulerat
http://www.livius.org/li-ln/livy/periochae/periochae036.html
Квинт Курций Руф също пише за гърци и Гърция -
Cum adierat Graecos, admonebat, ab his gentibus inlata Graeciae bella Darei prius, deinde Xerxis insolentia
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/L/Roman/Texts/Curtius/3*.html
Както виждаш името Гърция се ползва над 2000 години.
Дали е правилно, това е друг въпрос...
Поздрави!
Поздрави! При теб винаги ми е интересно!
П.П. Съгласна съм, доброто не трябва да се прави заради бартер с друго добро, а защото така ти идва отвътре.
Спароток,
Може ли да напишете статия за произхода на името на Омир ако смятате че не е Гръцко и че е Тракийско? Това че завършва на "мир / мер" както много други Славянски имена винаги ме е учудвало.
Мир на Старобългарски и на Руски означава "свят" до колкото знам. А пък сега е мир като обратното на война.
Зиези Екс
Трудно е да се определи произхода на Омир (Омер) защото данните са малко. Той обаче е еолиец, а според Херодот ( История 7.95) еолийците са гърцизирани пелазги...
Имена с частица МЕР, МАР са типични за траките - Барзимер, Пирмер(ул), Карсимар, Беримар...
В по-късни времена МЕР, МАР със значение велик се развива в МИР и бива преосмислено.
Поздрави!
Относно Еней - все още мисля, че tili има право - роднининте се търсят един-друг. Дали името Еней е измислено няма значение, важна е миграцията на трако-трояни в Средна Европа.
Не подценявайте народната памет, до неотдавна старите хора знаеха песни, в които се споменават лоши хора галати. Галатите опустошават Тракия през 3-ти век преди Христа, дедите ни са помнили това бедствие около 2200 години. От времето на Еней до това на Алцек има само 1800 години.
09.03.2012 23:33
Трудно е да се определи произхода на Омир (Омер) защото данните са малко. Той обаче е еолиец, а според Херодот ( История 7.95) еолийците са гърцизирани пелазги...
Имена с частица МЕР, МАР са типични за траките - Барзимер, Пирмер(ул), Карсимар, Беримар...
В по-късни времена МЕР, МАР със значение велик се развива в МИР и бива преосмислено.
Поздрави![/quote]
Спараток, Благодаря.
По повод Българи в Италия, има много познати фамилни имена като наипример модната къща Bulgari. А също и Damiani.
Всъщност Дамян от грътски произохд ли е? Има ли връзка с Тамян?
Поздрави
Трудно е да се определи произхода на Омир (Омер) защото данните са малко. Той обаче е еолиец, а според Херодот ( История 7.95) еолийците са гърцизирани пелазги...
Имена с частица МЕР, МАР са типични за траките - Барзимер, Пирмер(ул), Карсимар, Беримар...
В по-късни времена МЕР, МАР със значение велик се развива в МИР и бива преосмислено.
Поздрави!
Спараток, Благодаря.
По повод Българи в Италия, има много познати фамилни имена като наипример модната къща Bulgari. А също и Damiani.
Всъщност Дамян от грътски произохд ли е? Има ли връзка с Тамян?
Поздрави
[/quote]
Дамян официално е гръцко име, което бива изведено от гръцкия глагол дамазо - опитомявам, одомашавам. Дали обаче дамазо е гръцка дума...в това имам съмнения. По-скоро се касае за тракийска заемка.
Тамян няма връзка с името Дамян, но отново е свързана с гръцки глагол. Смята се, че тамян идва от старогръцкия глагол тюмиао - изгарям, превръщам на дим...
И в този случай мисля, че тюмиао-димя е тракийска заемка в гръцкия...
Споменати сме на много места в различни летописи, но не винаги под името българи. Това понякога е объркващо за определени хора, но такава е била реалността в древността, някои народи са били известни под няколко имена. Дедите на иранците са били наричани перси, артеи, кефени...
Поздрави!
Поздрави! При теб винаги ми е интересно!
П.П. Съгласна съм, доброто не трябва да се прави заради бартер с друго добро, а защото така ти идва отвътре.
Чайче, аз също съм ставал свидетел как италианци отказват упорито да приемат факти, които са в ущърб на официалната историография. Те, за разлика от нас бранят със зъби и нокти наследството си.
Поздрави!
Ето и друг пример от Естествена История на Плиний Стари (І-ви век) - III-50 - Tyrrheni, mox a sacrifico ritu lingua Graecorum Tusci sunt cognominati
Pelopidis sive a Teutanis, Graeca gente
III- 134 ceteri fere Lepontios relictos ex comitatu Herculis interpretatione Graeci nominis credunt
Ето още един пример с книга на Тит Ливий (І-ви век пр. Христа) - M'. Acilius Glabrio de Antiocho, quem Graecia expulerat
http://www.livius.org/li-ln/livy/periochae/periochae036.html
Квинт Курций Руф също пише за гърци и Гърция -
Cum adierat Graecos, admonebat, ab his gentibus inlata Graeciae bella Darei prius, deinde Xerxis insolentia
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/L/Roman/Texts/Curtius/3*.html
Както виждаш името Гърция се ползва над 2000 години.
Дали е правилно, това е друг въпрос...
Поздрави!
Става въпрос за Херодот (5 век пр.н.е.), по негово време не се употребява думата гърция. И там където се споменава по-късно става въпрос за отделна област, а не цяла държава или общност.
Ето и друг пример от Естествена История на Плиний Стари (І-ви век) - III-50 - Tyrrheni, mox a sacrifico ritu lingua Graecorum Tusci sunt cognominati
Pelopidis sive a Teutanis, Graeca gente
III- 134 ceteri fere Lepontios relictos ex comitatu Herculis interpretatione Graeci nominis credunt
Ето още един пример с книга на Тит Ливий (І-ви век пр. Христа) - M'. Acilius Glabrio de Antiocho, quem Graecia expulerat
http://www.livius.org/li-ln/livy/periochae/periochae036.html
Квинт Курций Руф също пише за гърци и Гърция -
Cum adierat Graecos, admonebat, ab his gentibus inlata Graeciae bella Darei prius, deinde Xerxis insolentia
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/L/Roman/Texts/Curtius/3*.html
Както виждаш името Гърция се ползва над 2000 години.
Дали е правилно, това е друг въпрос...
Поздрави!
Става въпрос за Херодот (5 век пр.н.е.), по негово време не се употребява думата гърция. И там където се споменава по-късно става въпрос за отделна област, а не цяла държава или общност.
Пламене по принцип дори названието Елада не е правилно. Нашите южни съседи имат точно толкова право да се нарекат елини, колкото османските турци са имали право да се нарекат българи.
Елада е първоначално малка област край Додона, името идва от пеласгийския етноним сели, чието название бива опорочено на хели-хелени-елини.
Селите (елини) са били дълбоко уважавани защото са били пазителите на светилището на Зевс в Додона. Поради престижността на името, дошлите от Африка нашественици си го присвояват...
Поздрави!
10.03.2012 12:50
Ето и друг пример от Естествена История на Плиний Стари (І-ви век) - III-50 - Tyrrheni, mox a sacrifico ritu lingua Graecorum Tusci sunt cognominati
Pelopidis sive a Teutanis, Graeca gente
...
Както виждаш името Гърция се ползва над 2000 години.
Дали е правилно, това е друг въпрос...
Поздрави!
Става въпрос за Херодот (5 век пр.н.е.), по негово време не се употребява думата гърция. И там където се споменава по-късно става въпрос за отделна област, а не цяла държава или общност.
Пламене по принцип дори названието Елада не е правилно. Нашите южни съседи имат точно толкова право да се нарекат елини, колкото османските турци са имали право да се нарекат българи.
Елада е първоначално малка област край Додона, името идва от пеласгийския етноним сели, чието название бива опорочено на хели-хелени-елини.
Селите (елини) са били дълбоко уважавани защото са били пазителите на светилището на Зевс в Додона. Поради престижността на името, дошлите от Африка нашественици си го присвояват...
- Към ІІІ в. пр.хр. той е запуснат и свещената му горичка е унищожена ... вероятно от "гърци" ?!!
- Имаме една легендарна финикийска снователка на Картаген с име Елис/ца, от Тир(град), жрица ... с име Дидона ?!!
- Частицата "тир-тюр" влиза, като образуваща в титлата "тиран/тюран", която ... от фактическата поява на "гърците" в Атина (Пизистрат) се подменя на "Арк/хонт" ?
- От направени от мен историко-етимологични справки, стигам до извода, че "Тир", "Тюр" и "Тур" са синоними !! ... отделно имаме документирана богиня предримска в Апенините с име Туран(консорт) на С(в)етлан !! - за последният казват, че култа/името му в източно средиземноморие било Велк/хан(второто може да се е чувало/произнасяло, като "К/ханос") ... от което идвало пък римското Вулкан(ос) ... но, има още едно, Но ? ... което пряко кореспондира със същностното в "Историята за българина и биволарчето" ?! - и цитираното от Плиний Стари ... с неговите "Tyrrheni" и Tusci ... коренът(!!) образуващ тези етноними ?? ... същият който е на Тур"ът, бикът, буй/вол(в староБЪЛГАРСКИ) ... този от Критския лабиринт на МиноТавър(а) ??!!
от боу"ил Гет кан(ос) Тавро-тауро-скитский ?? ... просто всичко това е различно произнасяне, на дума от един корен, през различните епохи ... дано разберете ? - това не е само езиково подобие(!) а и култура ... религия ... менталност ... общност на хората носители на това всичко ... от там е и, Трак-тавър-тевери(троянци)-тирсени-бу/Ългари ... ет цетера !!
Елада е първоначално малка област край Додона, името идва от пеласгийския етноним сели, чието название бива опорочено на хели-хелени-елини.
Селите (елини) са били дълбоко уважавани защото са били пазителите на светилището на Зевс в Додона. Поради престижността на името, дошлите от Африка нашественици си го присвояват...
Поздрави!
Това имам предвид, че като се използват тези неправилни термини се дава валидност на лъжливите теории, които забулват истината за историята на Балканите.
За удобство и по политически причини всичко се спряга със знаменателя древна гърция и останалите народи остават ощетени и това дава чувство за фалшиво величие в днешните 'гърци', които обаче с всяко си действие показват, че не го заслужават.
Турците пък са и те друг въпрос. Около 20% от сегашните турци са всъщност от номадското племе. След падането на ИРИ имаме много милионно население, което с времето се ислямизира и асимилира.
Тази карта показва, къде има най-силно струпване на ромейско население.
http://zelas.blog.bg/history/2012/01/22/kyde-sa-sega-naslednicite-na-drevnite-romei.887283
turan "given" [am91]
http://etruscans1.tripod.com/Language/EtruscanTM.html
Етнонимът тирсени е проблематичен. Тирсени може да идва от тута расена - етруски народ
thuta "people" [lb 299]
http://etruscans1.tripod.com/Language/EtruscanTH.html
rasna, raSna, rasnea-, rasna-s, rasnea-s, raSne-S, rasna-l, raSnal, raSne "Etruscan, people, popular
http://etruscans1.tripod.com/Language/EtruscanR.html
turs-, tursen- ~ *trus- may correspond to rasna < *rasenna
*tu-rasenna- might work but Etruscan is suffixing [mcv]
see Greek Troïa "Troy" [mcv]
< *Trosia, with loss of intervocalic -s- [mcv]
see Greek tursenoi, tyrrhe:n- [iffr, mcv]
< *turse:n- [mcv]
see Egyptian TWRS^3, trS.w, twrwS'.w, twryS'.w, twyrS.w, tursha (band of Aegean Sea Peoples) [mcv, mp68: 95, iffr]
see tarhuntassa, tauros, tarsus, tarquin [iffr]
see Greek túrsis "tower" [g/lb 85: 59]
see Latin turris "tower" [g/lb 85: 59]
http://etruscans1.tripod.com/Language/EtruscanR.html
Поне за мен е трудно да свържа българи (или както казваш ти -булгари) с бул-бик...макар да има регистрирана тракийска дума бол-интос (волинтос)-бик.
Поздрави!
Елада е първоначално малка област край Додона, името идва от пеласгийския етноним сели, чието название бива опорочено на хели-хелени-елини.
Селите (елини) са били дълбоко уважавани защото са били пазителите на светилището на Зевс в Додона. Поради престижността на името, дошлите от Африка нашественици си го присвояват...
Поздрави!
Това имам предвид, че като се използват тези неправилни термини се дава валидност на лъжливите теории, които забулват истината за историята на Балканите.
За удобство и по политически причини всичко се спряга със знаменателя древна гърция и останалите народи остават ощетени и това дава чувство за фалшиво величие в днешните 'гърци', които обаче с всяко си действие показват, че не го заслужават.
Турците пък са и те друг въпрос. Около 20% от сегашните турци са всъщност от номадското племе. След падането на ИРИ имаме много милионно население, което с времето се ислямизира и асимилира.
Тази карта показва, къде има най-силно струпване на ромейско население.
http://zelas.blog.bg/history/2012/01/22/kyde-sa-sega-naslednicite-na-drevnite-romei.887283
Пламене, понятия в науката се налагат трудно, но още по-трудно се изкореняват... Аз често изпадам в ужас от някои твърдения, но какво да се прави -гърците са си оплели кошничката добре...а и продължават да плетат, докато ние се оставяме да бъдем насъсквани един срещу друг (от кого ли)...
Преди повече от 2200 години един грък казва, че враждите между траките са най-сигурната гаранция за оцеляването на гърците...Траките обаче не винаги са се карали и мразели, пак грък казва, че - траките нямали обичай да се убиват един друг...
Кажи обаче как да измъкнем днес от тялото си отровното жило на омразата забито от чужди хора...
Много преди Сталин да каже - Няма човек -няма проблем...някой друг е разбрал, че - Няма ли документ, няма и проблем... В древността книгопечатане не е имало, съществували са малко копия дори и на най-важните писания. За мошениците е било доста лесно да съберат и унищожат това, което след време може да покаже, че лъжат...
A. Етнонимът тирсени е проблематичен. Тирсени може да идва от тута расена - етруски народ
B. see Greek tursenoi, tyrrhe:n
C. see Egyptian TWRS^3, trS.w, twrwS'.w, twryS'.w, twyrS.w, tursha (band of Aegean Sea Peoples)
- Tiras(трак) sons of Ares(единият от синовете на Арес !); Тирас (Битие 10:2)един от синовете на Яфет, син Ноев. Някои го почитат, като родоначалник на тракийците, древен народ който първоначално живеел до/в Егейско море, отъдето се разпространил в гръцките земи и острови, и в Мала азия. От него произхождат гетите и даките живеещи по двете страни на Истъра и Днестър(който в стари времена се е наричал Тирас). Други приемат тирсените, като известен разбойнически народ между Мала азия и Гърция и се причислява от Херодот към Пелазгите а също често се припозава и с Италийските Тирени. ... това от "родословието на тримата Ноеви синовеи до Авраам по Мовсес Хоренаци гл.5-та - Иафет родит Гамера - Тираса - Торгома
http://www.vehi.net/istoriya/armenia/khorenaci/01.html -
D. see Latin turris "tower"
E. see Greek tursis "tower"
- Но да обърнем внимание откъде иде "гръцката" дума за укрепено място ... в Илияда се казва, на Троя цитаделата се е наричала Пергам, това пък иде от PIE: *bhrgh "високо" от което произхожда английското "hills" ?
- На протоезиците предбългарски това е "Берг" или "Пер(г)" споменавал съм "пирг" съвременно (!)... hill forts, fortified elevations (cf. O.E. beorg "hill", Welsh bera "stack, pyramid," Skt. bhrant-, Avestan brzant- "high," Gk. Pergamos, name of the citadel of Troy). Още по интересно е че, в античните езици на народите от Бл. изток ... високо издигнато място е Тавър(мястото, където живее бога на Гръмотевиците ? - още и Бел-Бал ... изобразяван, като Бик, или с бичи рога). С това вероятно кореспондира и първата част от аналогичната форма на името С(в)етлан от Ср. море - ВелХанос ... взаимозаменяемо м/у "Б" и "В" ?
- Странното е че, арабите използват дума за кула "бурж" и ни наричат с подобното "Буржан" ?
- Пак казвам, за мен това идва от различните наименования използвани за да предадат, понятията Бик-Бел-Бал-Тур-Бал-Вол ... ет цетера ?!
- Тази символност датира още от Бронзова епоха ... преминава и през Желязна такава ... та достига и името на Второто ни българско царство, коренът на която идва от Тур ... с течение на времето стига в църковно славянски до Тирново ... съвременно Търново !!(да припомняме ли че наблизо имаме град Тираспол(Молдова) - http://maps.google.bg/maps?hl=bg&gs_nf=1&cp=5&gs_id=i&xhr=t&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=907&bih=405&wrapid=tljp133141702215508&q=%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BB&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x40c902e8fd3f4cbf:0xfffe2ce60be34818,%D0%A2%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BB,+%D0%9C%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0&gl=bg&ei=tc9bT-O3C4Xh4QSl1sDcDw&sa=X&oi=geocode_result&ct=image&resnum=1&sqi=2&ved=0CCoQ8gEwAA
от Гет тавро-скитский ... защото Гетите бяха, хем траки, хем скити :))
11.03.2012 08:47
Б) Упоменах вече, за арабските думи(понятия) и тяхната идентичност относно "Кула-Кастел"-бурж ... от там и названието на България-Бурд(г)жан ?!
В) В Оксофрдски речник английската дума за строител-бюилдър ... се извежда отново от същият корен ?! ... немската също ?!!
- Но да проверим !? - Имаме ли регистрирана аналогична форма-дума на територията на Балкани ? - оказва се, Да ! - Страбон[Strab. 13, 1, 22] ... в Тракийски Херсонес ... така известната ни "кула на Херо" ... която на "гръцки" се изписва (предавам звучението и ?) ... "Хроаи ПурГои" ... тоест мисля, пак отиваме към кореновата PIE: *bhrgh "високо-издигнато" ?!
- Но категорично твърдя, самата дума Херсонес, която е производна от Коринт ... няма нищо гръцко в своя произход !!
- Спараток, ако те е заинтригувала богинята-консорт(Туран) на С(в)етлан-ВелК(х)ан-Вулкан ... същата по своите черти(качества:любов-война) отговаря на АуроРодита :), тоест АфроДита(някои така извеждат етимологията на Критската-Богиня майка) ... но същата тази "господарка" Туран(етруска), за нея имаме употребявани епитети, като Тална и Тушна ... в тази връзка - Ах, как се изкушавам, да променя само по една буквичка и да се получат съвременните дори, български думи Т..лна и Ту..на ?? :)
- А относно кореновата образуваща дума на наименованието на града Търново ... продължавам да настоявам (дори да прозвуча и глупаво !), че е било Тур-ново !! ... ами, то дори и в момента на другият бряг на Дунав/Истър имаме още два града с подобни имена ТУРно ... Северин и Мъгуреле ??!!
от Гет тавро-скитский ... защото Гетите бяха, хем траки, хем скити ... а още и Мизи :))
За сравнение: кова-ковач-ковачи, играя-играч-играчи; бълг.фам. окончаващи на 'чи' : Пекичи, Гърбличи, Савичи.
Ето един от малкото изплъзнали се извън кръга на специалистите етруски надпис:
Velθur Tulumneś pesnu zinace, mene, muluvanice.
Убеден съм, че всеки българин може да си преведе изречението сам. Малко, ще подскажа: Последната дума е 'благословиха' и става въпрос за дейност на свещеници. Сега мисля, че всичко е ясно.
Мулуванике наистина означава мълвение, молиха...
13.03.2012 04:50
За сравнение: кова-ковач-ковачи, играя-играч-играчи; бълг.фам. окончаващи на 'чи' : Пекичи, Гърбличи, Савичи.
Ето един от малкото изплъзнали се извън кръга на специалистите етруски надпис:
Velθur Tulumneś pesnu zinace, mene, muluvanice.
Убеден съм, че всеки българин може да си преведе изречението сам. Малко, ще подскажа: Последната дума е 'благословиха' и става въпрос за дейност на свещеници. Сега мисля, че всичко е ясно.
Мулуванике наистина означава мълвение, молиха...
......................................................................................................
"..pesnu zinace, mene, muluvanice..."-песен пееше мене милуваше/мене се молеше"
А по банско-добринищки диалект би звучало почти едно към едно: "Песну пеаше, мене молааше"
В Банско и Добринище хората и сега си "думааше" като чисти траки/троянци/етруски.
pesnu=песну/песен/песента
Zinace = zinase=zinashe=Зинааше-зинам/отвярям си устата, говоря, пея
mene=мене/на мене
muluvanice=мулувам/милувам/милвам/галя/обичам/моля
Поиграх си за собствено удоволствие и проверка. Благодаря. Достави ми радост и гордост
Етруските са построили много съоръжения сходни на тракийските мегалитни строежи. Дали са начален тласък на бъдещата италианска култура...
15.03.2012 02:07
24.03.2012 19:10
"Атила се смилява и не подлага Апенинския полуостров на огън и меч. Не са били молбите на папата, а факта, че при една тотална война е щяло да пострада и голяма част от простолюдието...т.е. наши роднини."
Може ли маллко разяснение чий роднина е Атила?