Прочетен: 98441 Коментари: 144 Гласове:
Последна промяна: 11.06.2016 15:18
ТЕРВЕЛ – БАЩА НА ТРАКИЕЦА ТЕРЕС
В миналото често съм се удивявал колко изкривена е историята ни. Слава Богу в днешно време много заблуди са преодолени. Вече никой не вярва на лъжите, че траките са били само войнолюбиви варвари. Пренебрегваните свидетелства на стари автори, а и археологическите открития показаха една съвсем различна картина. Дедите ни са били народ с висока култура, който е повлиял гърци, келти, римляни и др.
С откритията на Варненския некропол, селищните могили на Караново, древните градове край Юнаците и Провадия, стана ясно, че предците ни са изградили блестяща цивилизация хилядолетия преди останалите европейски народи. Благодарение на свидетелствата на Диодор Сицилийски, Херодот, Плиний Стари, Алкидамант и др. разбираме, че траките и техните роднини пелазгите са създатели и разпространители на най-древната писменост...
Малко по малко истината си идва на мястото. Лъжите за миналото ни се срутват една след друга. Изкарваха ни угро-фини, монголци, тюрки и какво ли не, но в никакъв случай българите не трябваше да узнаят, че са потомци на народа на Орфей.
Понеже в старобългарския език няма дори и 0,5 % тюркски думи, някои изследователи май решиха да подкрепят азиатските теории за произхода на дедите ни по друг начин. Разгледани бяха имената на владетелите ни от Ранното Средновековие и бе направен опит те да бъдат свързани с тюрски, монголски и др. антропоними.
Родовото име Дуло бе отъждествявано с тюрското родово име Туку. Вамбери сметна, че Дуло означава глупак, прост, Алтхайм изтълкува името на Кроват (Кубрат) като княз на червеите, за името на Тервел бе предложена етимология кожен пояс...(Б. Симеонов цитиращ Прицак, Вамбери, Алтхайм и др.).
Най-много ме е дразнила лъжата за името на княз Тервел. Този велик владетел не заслужава такова отношение. По негово време България е силна и могъща държава. Той води умела политика спрямо гърците, постига забележителни военни успехи в сблъсъка с арабските нашественици, получава титлата кесар заедно със значителни територии- областта Загоре...
Такъв човек заслужава дълбоко уважение, а не подигравка. Чуждите учени имат донякъде оправдание, но нашите би трябвало да се позадълбочат повече по отношение на името на княз Тервел и неговия произход.В края на 30-те години на ХХ-ти век вече е съществувала достоверна и подробна информация за европейския произход на българския народ. По-късно излиза още едно изследване, което потвърждава европейските ни корени.
Най-важното обаче е това, че са намерени и епиграфски паметници, от които се разбира, че името Тервел е било познато на Балканите още в Античността. И не само това, но то е носено от хора с тракийски произход. В Дурач са намерени няколко надписа, в които се споменава име като това на нашия владетел –Epidamnos-414: Τηρεὺς Τρεβελλίου (Терес Тервелов, Терес син на Тервел).
На надписа Тервел е посочен като баща на Терес, а това е тракийско династично име. Благодарение на Тукидид знаем за Терес І – основателя на Одриското Царство, но и за друг Терес (Tereus), който е имал владение в Давлида, Гърция.(Tereus lived in Daulis, part of what is now called Phocis, but which at that time was inhabited by Thracians...). http://en.wikisource.org/wiki/History_of_the_Peloponnesian_War/Book_2#2:29
Разбира се може да се възрази, че е Τρεβελλίου римско име (в случая документирано с гръцки букви). Действително Тит Ливий споменава за Marcus Trebellius, но фамилията на този римски благородник няма смисъл на латински. Това не е изключение, Ливий споменава също и за най-древните владетели в Алба Лонга. Сред тях са царете Атис и Капус. Тези имена са тракийски.
Тракийското присъствие на Апенинския полуостров се потвърждава и от огромния брой особени топоними и хидроними като Брентесиум, Калетра, Стабиа, Азериа, Балесиум, Скаптиа, Хемониа, Киса и др. Те съответстват на тракийските Брентопара, Каластра, Стоби, Азерос, Балаусон, Скаптесуле, Хемон, Киса...Според Плутарх даже името на Рим е дадено от тракийските роднини пелазгите.Плиний Стари определя тях като разпространителите на азбуката в Лациум.Култовете към тракийските богове Кибела, Атис и Дионис са на висока почит във вечния град. Без съмнение обаче те са въведени там от тракийски жреци...
Ако в миналото учените ни бяха непредубедени те щяха да открият изумителни неща. Щяхме да знаем, че името на княз Тервел е било използвано както от траки, така и от римляни. Щяхме да знаем, че дедите ни са повлияли жителите на Вечния град още в началото на първото хилядолетие преди Христа. Щяхме да знаем, че предците ни са имали владения в земите на днешна Гърция (Тereus е властвал в Давлида)...
Един народ не може да оцелее без идеали. Здравината на обществото зависи най-вече от духовността на хората. Следвайки положителен пример за подражание израстваме като уверени и благородни хора. Ние българите имаме с какво да се гордеем, имаме и примера на дедите си.От техните подвизи можем да почерпим вдъхновение за настоящето. Предците ни смаяха с деянията си много народи и заслужиха уважението им със своята храброст, сила и доброта. Ние носим същата кръв, за да бъдем обаче достойни наследници на героите трябва да прегърнем техните идеали. Трябва да сме личности, а не номерчета и безволеви слуги. Съдбата помага на смелите и преследва слабите...
Пояснения:
Връзка с името на Тервел показва тракийският етноним трибали, имащ значение тройно силни*. В “Зографска История” името на древният български владетел е изписано като Тревелий , а в “Историята на Поп Йовчо от Трявна” е употребен варианта Тривелий. Ясно могат да се различат две думи три и велий, т.е. името е двусъставно. Три отговаря на тракийската и разбира се българска дума три, а велий е сродна на тракийските балайос / валайос- голям, силен, от които произлизат старобългарските думи велий- голям, былъ-големец, былия-господар, велможа...
Тервел (Тривелий) е от рода Дуло, а това е също тракийско име. На различни надписи ( Амфиполис, Газорос и др) от Античността е документиран тракийския антропоним Дулес. Значението е потомък, род.
Тракийското династично име Терес притежава значението страшен, внушаващ страх. Терес е обяснимо с глагола треса, със същата семантика е и българското лично име Страхил.
КАКВО НЕ ЗНАЕМ ЗА ПАНОНСКИТЕ БЪЛГАРИ?
Тайните Съкровища в България /TREASURESE...
Предварително благодаря!
Нека уважаваме писмеността си!
05.11.2012 17:18
"дискутиращи" - "обсъждащи",
Аз съм почитател на Тервел Пулев:)
Поздрави!
"дискутиращи" - "обсъждащи",
Благодаря! Ще нанеса поправка.
стойностно написано, защитено с доказателства
и неопровержими доводи... поздравявам те, приятелю...
неслучайно всяка твоя статия предизвиква
такъв небивал интерес...
Тривелий - тройно велик, тройно повеляващ, може името да произхожда от титла или прякор, на вожд обединил три племена или нещо такова, Кой знае:)
НАШИЯТ НАРОД НЕ ЩЕ ОЦЕЛЕЕ БЕЗ ИДЕАЛИ.
================
Трябва да сме личности, а не номерчета и безволеви слуги. Съдбата помага на смелите и преследва слабите...
=================
Това звучи чудесно! Поздрави. ;-)
но по-прости и по-недоучени от вамбери и алтхайм не могат да се родят дори сред Джибутските дервиши! Ето как тюркологията е в състояние да докара до жалка невменяемост всички захванали се с нея и да ги принуди така да изкривят и да извратят научната информация,че да станат за посмешище дори на децата!
Язък им за титлите!
а Три - велий - впоследствие христианско гръцката модификация?
Вел е аналогично на англосаксонското Well, Wel, Vel... и означава добър, велик...тройно велик
Поздрави!
Поздравления още веднъж....и очаквам следващият ти пост с нетърпение.
"Тервел (Тривелий) е от рода Дуло, а това е също тракийско име. На различни надписи ( Амфиполис, Газорос и др) от Античността е документиран тракийския антропоним Дулес. Значението е потомък, род."
Беше ми интересно да прочета, благодаря ти! Винаги ме е вълнувал произхода на рода Дуло. Поздрави за постинга!
стойностно написано, защитено с доказателства
и неопровержими доводи... поздравявам те, приятелю...
неслучайно всяка твоя статия предизвиква
такъв небивал интерес...
Благодаря ти! Аз правя проучванията си сам, не ме интересуват мненията на авторитети. Така труда е много, но пък си заслужава.
Поздрави!
Тривелий - тройно велик, тройно повеляващ, може името да произхожда от титла или прякор, на вожд обединил три племена или нещо такова, Кой знае:)
Мисля, че тълкуването тройно велик, велик за трима е сравнително добро. Едва ли може да става дума за прякор породен от определено събитие в Ранното Средновековие защото името Тервел съществува още в Античостта.
Поздрави!
05.11.2012 20:38
Поздрави за постинга!
НАШИЯТ НАРОД НЕ ЩЕ ОЦЕЛЕЕ БЕЗ ИДЕАЛИ.
Идеали си имаме, само трябва да ги следваме.
Частицата вел действително е свързана с велик.
================
Трябва да сме личности, а не номерчета и безволеви слуги. Съдбата помага на смелите и преследва слабите...
=================
Това звучи чудесно! Поздрави. ;-)
Това си е самата истина, побегне ли веднъж човек, спиране няма. Даде ли обаче отпор на злото може да му струва много, но ще победи и ще стане по-силен.
Поздрави!
Повелител обикновено се тълкува като идваща от веля- говоря, заповядвам. Някои изследователи смятат, че има връзка между велий и веля, повелявам, повелител.
05.11.2012 22:21
"На 15 август 718 година „трижди великият” владетел на българите кесарят цар Тервел спасява Константинопол"
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82
"На 15 август 718 година „трижди великият” владетел на българите кесарят цар Тервел спасява Константинопол"
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82
На коя наука ???
Уикипедията не е наука.
В случая на какви нАучни признания се позовава ???
1. Вамбери= Вампири (Вампиръ).
2. Алтхайм= Арт-хайм (Дарт хаймана,Дърт хаймана)!
Нека да им е честито!
ои=у ОУ=У...другото име е - Тревеллиу или Требеллиу--което си е латинско име.
Да---има някаква звукова близост с името Тервелис--и до тука..
Затвяряи темата.
виж сега --тер---и тре---има огромна разлика...а Терес и Тереи/ус са също две различни имена.
ЧАЛГА СПЕКУЛАЦИИ И ЖЕЛАНИЯ---тоест МЪКА.
Вижте този пример извадка от гръцки сайт :
Word: stene//Дума - стене
Language: Thracian/Език - Tракийски
Meaning: strong/Значение - силен,як
See also: σθένος (Greek)/Виж също стенос(гръцки)
Comments: suffix of name deriving from a Greek loanword.
See P. A. Dimitrov - Thracian Language and Greek and Thracian Epigraphy, 2009 Cambridge Scholars Publishing
Коментар: суфикс на име, заемка от гръцки. Виж П.А.Димитров-Тракийският език и гръцкият и тракийска епиграфия,2009г. Кембридж Публикации на обучаващи се.
.......................................................................................................................
А кажете ми, защо този българин П.А.Димитров не е потърсил български смисъл на тази дума, а е легнал веднага на гърците и написал "заемка от гръцки". И сега гърците го цитират. На гръцки σθένος/стенос означава жизнен, енергичен и изобщо не е ясно кой от кого е повлиян.
Силен на гръцки е
ισχυρός - strong, powerful, potent, mighty, influential, forceful
δυνατός - possible, strong, powerful, mighty, potent, intense
γερός - bouncing, strong, sound, upstanding, hale, able-bodied
ρωμαλέος - robust, brawny, sturdy, incisive, lusty, strong...
........................................................................................................................
Но такива са някои българи.
Аз записвам Тервел като име на бащата на Терес в генеалогията на тракийските царе..Благодаря Павка.
а Три - велий - впоследствие христианско гръцката модификация?
Вел е аналогично на англосаксонското Well, Wel, Vel... и означава добър, велик...тройно велик
Поздрави!
Частицата вел има връзка с общогерманската - Well, Wel, Vel... Не зная каква точно е причината за различните варианти на името Тервел. Може да се касае за гърцизирани и латинизирани варианти, или пък метатеза да е причината...
Поздрави!
Поздравления още веднъж....и очаквам следващият ти пост с нетърпение.
Обещавам и следващия постинг да е интересен!
Поздрави!
06.11.2012 00:09
Ако наистина разбираш от това, което бълваш из нета, опитай да публикуваш поне част от него в сериозно научно списание. Ако приемат 1-2 твой статии, готов съм да ти се извиня.
„Бесика” в древността е наричана прорицателна, пророческа, защото съдържа неща, каквито другите библии не съдържат. А на самия бохарски диалект е означена с думата „Бешой”, което означава пророческо откровение, голата истина. И понеже гърците нямат буква „ш”, са я наричали „Бесой”. Но в световната литература открай време се знае, че библия „Бесой” е библия на тракийското племе „беси”, на свещениците и пророците… Значи, пред нас през цялото време е стояла библия „Бешой”, т.е. библия „Бесика”. А „бохар” на славянобългарски преминава в „бугар”, откъдето идва и „бугари”, т.е. „бохарите”, траките.
В Солунската легенда се разбира, че дори на самия Константин-Кирил в началото не му е ясно дали „бугарите” и “блъгарите” са едни и същи племена. Той е учил в Александрия, бил е там свещеник и искал да бъде мисионер на Бохарската библия. В тази легенда Константин–Кирил Философ казва, че Светият Дух му дава азбуката, че българите са си имали повечето букви, а той им додава още няколко, т.е. свещената азбука се продължава във времето. Началото на бохарската азбука започва във Фригия (Анатолия). Тя е фонетична и е след пиктографската, много наподобява кирилицата, особено след реформирането й, когато се сменят буквените стойности на някои букви. Значи, братята Кирил и Методий само адаптират тракийско-бохарската азбука – предшественик на кирилицата. Това на нас ни харесва, но не и на гърците и това е отразено в Търновския препис на Солунската легенда, където е заявено тяхното мнение, че не Св. Дух дава азбуката на Константин-Кирил, а врана черна грачеща, именно защото Византия винаги е твърдяла, че тя е единственият писмен ортодокс. Затова унищожава тракийския епископат в 512 г. от н.е., изгонва тракийските императори, а с едикт на византийския император се изгонват всички тракийски династии. Но по-късно техните братовчеди идват отново и основават България, като отцепват същата империя, която ги е изгонила, разказва д-р Стефан Гайд.
В Бохарската библия се говори, освен за Орфей, и за траките, продължава той. Във Второто послание към коринтяните ап. Павел казва: „Кой страда, без аз да страдам, кой е оскърбен, без тракът да е?” Но това е преведено на гръцки „без аз да се разпалвам”. Значи ап. Павел едва ли не казва, ако вас ви гонят и преследват, мене тракът – още повече. Какво излиза тогава? Знаем от Библията, че ап. Павел има еврейски произход, но той заявява на едно място, че „всичко това го счетох за измет, само Възкресението да придобия, да се съобразувам със смъртта на Христос, за да мога да стана едно с Възкресението Му и да стигна Вечността”. А това е орфическа идея. Значи, на практика, ап. Павел казва – да, по произход аз съм евреин, но духовно съм последовател на орфизма, мен ме вълнува Възкресението и Живота. Мястото, където учениците чуват Христос да говори на тракийски, пак е преведено по различен начин. В друг пасаж от тракийската библия Исус се обръща към Своя Отец, казвайки, че се моли не за света, а за тези, които Му е дал, защото са Негови, където казва „всички Мои са и Твои и траките са мои, и аз се прославям чрез тях.” Но тъй като думата ”тирак” (тирук) може да се преведе и „всички твои”, в гръцката библия е преведено тъкмо така. Значи умишлено, където е имало думата „трак” е превеждано другояче. И египтолозите превеждат думата „трак” по друг начин, а именно като „сияен”, „пламтящ”. Това се потвърждава и от египетските папируси, какъвто е „Папирусът на Ани”, който е по-късен вариант на „Книгата на мъртвите”, но нейните най-стари части са именно на тракийските плочици от Караново, Точиларе и Градешница. Но там и бог Озирис, казва същото, каквото и Исус, той се моли пак за траките и казва, че няма нищо да им се случи, защото са специално негови. А ние знаем, че Озирис, четен обратно е същата личност, че това е наричания от траките „Слънцето-Исус”. Значи те са имали много преди християнството знания за него. Дори са имали йероглифна транскрипция за думата „Христос”.
Много близък до нашия днешен език е и древният тракийски език. Например думата „халак” е халка, „арома” – аромат, “тамна” – тамян, „гог, гуга” – глава, „арно” – добре, „вок” – бременна жена (оттук идва де-войка), ”захри” – захар, „торш” – троша, „ем” – ям, „теви” – ковчеже, тава, „мках” – мъка, „дий” – върви, „карука” – каручка и мн.др. Така че траките съвсем не са изчезнали. Траките – това сме ние, които днес говорим модерен тракийски език, твърди д-р Гайд. Колкото и това да не се харесва на някои. Последните ДНК-тестове показват това съвсем недвусмислено. 60-70% от тракийските гени са в нашия генотип. Невярващите просто трябва да придобият зрение за предшестващите бохарския фонетичен език пиктографски надписи, които и до днес избождат очите ни по стели, гробници и херони и предшестват йероглифите в Египет с цели 2000 години.
Този наш език първо е бил бохарски диалект, после след езиковата реформа при цар Борис е приел славянско произношение и се нарича бугарски. Интересното е, че в следващите славянобългарски преводи на библия „Бесика” през 14. век при цар Иван-Александър, някои пасажи са преведени съвсем дословно, каквото е и съкращението на името на Исус, както го знаем от иконите „Ис” – с дъга отгоре, което е характерно за йероглифите. Дори теолозите нямат друго обяснение откъде идват тези съкращения.
Вече съвсем основателно можем да очакваме, че библия „Бесика” може да ни доведе до още по-големи откровения свише, между които и до разкриване тайната на Сътворението. Засега знаем, че единствено на тракийски език се разкрива Божественият начин на сътворение на Вселената от светове, като еманация на Бога-Слово, като низходяща трансформация на Речта от Божествения й Извор – Личността на Бога-Син. Тъкмо тази тайна на Божествената „технология”, е уверен д-р Гайд, е закодирана от Св. Ап. Йоан в началните строфи на неговото Евангелие, за да бъде разбрана само от посветените в Божественото учение.
"Тервел (Тривелий) е от рода Дуло, а това е също тракийско име. На различни надписи ( Амфиполис, Газорос и др) от Античността е документиран тракийския антропоним Дулес. Значението е потомък, род."
Беше ми интересно да прочета, благодаря ти! Винаги ме е вълнувал произхода на рода Дуло. Поздрави за постинга!
Де да бяха обяснили в миналото, че Дуло е тракийска дума...тогава щеше да е ясно, че Аспарух не е нашественик а освободител на окупираните от римляните свои братя.
Поздрави!
Благодаря Ви за ценното сведение!
Книгата е вече в предпечатна подготовка:)
Поздрави за постинга!
Изкривяването на историята ни продължава, но продължават и опитите истината да бъде показана...
Поздрави!
"На 15 август 718 година „трижди великият” владетел на българите кесарят цар Тервел спасява Константинопол"
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82
Бихте ли уточнили кой езиковед е установил, че Тервел означава трижди велик?
Такъв учен заслужава уважение и поздравления.
ои=у ОУ=У...другото име е - Тревеллиу или Требеллиу--което си е латинско име.
Да---има някаква звукова близост с името Тервелис--и до тука..
Затвяряи темата.
виж сега --тер---и тре---има огромна разлика...а Терес и Тереи/ус са също две различни имена.
ЧАЛГА СПЕКУЛАЦИИ И ЖЕЛАНИЯ---тоест МЪКА.
Би ли посочил значението на Тревелиус на латински...иначе ще се окаже, че само спекулираш:)
Вижте този пример извадка от гръцки сайт :
Word: stene//Дума - стене
Language: Thracian/Език - Tракийски
Meaning: strong/Значение - силен,як
See also: σθένος (Greek)/Виж също стенос(гръцки)
Comments: suffix of name deriving from a Greek loanword.
See P. A. Dimitrov - Thracian Language and Greek and Thracian Epigraphy, 2009 Cambridge Scholars Publishing
Коментар: суфикс на име, заемка от гръцки. Виж П.А.Димитров-Тракийският език и гръцкият и тракийска епиграфия,2009г. Кембридж Публикации на обучаващи се.
.......................................................................................................................
А кажете ми, защо този българин П.А.Димитров не е потърсил български смисъл на тази дума, а е легнал веднага на гърците и написал "заемка от гръцки". И сега гърците го цитират. На гръцки σθένος/стенос означава жизнен, енергичен и изобщо не е ясно кой от кого е повлиян.
Силен на гръцки е
ισχυρός - strong, powerful, potent, mighty, influential, forceful
δυνατός - possible, strong, powerful, mighty, potent, intense
γερός - bouncing, strong, sound, upstanding, hale, able-bodied
ρωμαλέος - robust, brawny, sturdy, incisive, lusty, strong...
........................................................................................................................
Но такива са някои българи.
Аз записвам Тервел като име на бащата на Терес в генеалогията на тракийските царе..Благодаря Павка.
Стене си е тракийска дума, среща се като компонент на личното име Роли-стен (V-ти век пр.Христа).
Стене е нашата дума стена...
06.11.2012 01:04
"На 15 август 718 година „трижди великият” владетел на българите кесарят цар Тервел спасява Константинопол"
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82
Бихте ли уточнили кой езиковед е установил, че Тервел означава трижди велик?
Такъв учен заслужава уважение и поздравления.
Под статията са посочени източниците, вероятно е посочено в един от тях.
„Белите полета в българската културна памет” от Веселина Вачкова
„Истини и фалшификации за цар Тервел – св. цар Тривелий Теоктист” от Ясен Кавадарков
„Български хроники” том I от Стефан Цанев, Глава IV. (700-721 г.). Спасителят на Европа. Кесарят Тервел
„Хуните, които основаха българската държава. Техният произход и тяхното християнство” от д-р Ганчо Ценов, 1940 г.
„Светите братя са реформирали анатемосаната глаголица” от д-р Асен Чилингиров
Вие можете по-лесно да откриете кой точно.
И нещо за имената. Като малък живеех на село. Там хората в недалечното минало са имали по две имена - рожденно и такова придобито в течение на живота /прякор станал за някои хора по късно фамилно или родово име/.
Поздрави!
Повелител обикновено се тълкува като идваща от веля- говоря, заповядвам. Някои изследователи смятат, че има връзка между велий и веля, повелявам, повелител.
по-скоро заповед,доколкото мисля...повелител-заповядващ...
ЖИВ И ЗДРАВ,ПАВЛЕ!
Повелител обикновено се тълкува като идваща от веля- говоря, заповядвам. Някои изследователи смятат, че има връзка между велий и веля, повелявам, повелител.
по-скоро заповед,доколкото мисля...повелител-заповядващ...
ЖИВ И ЗДРАВ,ПАВЛЕ!
06.11.2012 10:02
Отдавна споделени от теб истини! И за най-старото технологично обработено злато на планетата, и за най-древните европейски градове, които водещите световни информационни агенции оповестяват вече. Това, което правиш за България, няма да бъде забравено. Един ден тя ще ти благодари. Роденият в Русчук Елиас Канети бе казал: "Приживе надпреварата помежду ни е безсмислена. Тя има смисъл, когато ни няма между делата ни". Тогава истината блясва като тракийско съкровище. От малка знаех, че не може народ с толкова древна история, сътворил такава предметност с неземна красота, да няма слово, писменост, която да споява сътвореното. Ти и това доказа тук. Дано някои съблогери го разберат най-сетне. Иначе, въпреки неоспоримите артефакти и твоите блестящи доказателства, за някои хорица ще е в сила това, което обобщено от теб, ме изпълва с гняв, горест и омерзение - "Родовото име Дуло бе отъждествявано с тюрското родово име Туку. Вамбери сметна, че Дуло означава глупак, прост, Алтхайм изтълкува името на Кроват (Кубрат) като княз на червеите, за името на Тервел бе предложена етимология –кожен пояс...(Б. Симеонов цитиращ Прицак, Вамбери, Алтхайм и др.).
Да, Тервел е един от великите князе на света и името му означава ТРИЖДИ ВЕЛИК! Защото е съзидал името си в цивилизацията. Не се иска много от нас. Просто да научим, как да го произнасяме. Тихо, с гордост, но и със знанието за това.
"В “Историята на Поп Йовчо от Трявна” е употребен варианта Тривелий. Ясно могат да се различат две думи три и велий, т.е. името е двусъставно. Три отговаря на тракийската и разбира се българска дума три, а велий е сродна на тракийските балайос / валайос- голям, силен, от които произлизат старобългарските думи велий- голям, былъ-големец, былия-господар, велможа...
Тракийското династично име Терес притежава значението страшен, внушаващ страх. Терес е обяснимо с глагола треса, със същата семантика е и българското лично име Страхил."
Повелител обикновено се тълкува като идваща от веля- говоря, заповядвам. Някои изследователи смятат, че има връзка между велий и веля, повелявам, повелител.
- По негово време е създаден Релефа на Конника в Мадара ?!
- Изградил погранично съоръжение известно сега, като "Еркесиата", разделящо земите на България от ИРИ, за която ни учат, че била Византия ?!
- Относно втората част от името на ТриВелий~Белий ... ако отворим "Български народни песни" (Загреб-1861г.) на братя Димитър и Константин Миладинови ... ще намерим глагола "ВЕЛИТИ" в песента за раждането на Героя Марко и каква съдба му предричат ... наръ"чните(ПРЕДРИЧАЩИТЕ-прорициталки) ?! - Но, отбележете предреченото е и поВелe(но), тоест настъпващото събитие-Съдба(сбъдва !) е с голяма вероятносна степен, да стане ... Предопределено ?!!
Ето нещо от официалния сайт на българската патриаршия, свързано със свети Тривелий - хан Тервел -
http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=44398
Спароток, може да ти харесва коментар 35, но те предупреждавам че братя Гайд и компания са едни обикновенни сектанти!
"На 15 август 718 година „трижди великият” владетел на българите кесарят цар Тервел спасява Константинопол"
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82
Бихте ли уточнили кой езиковед е установил, че Тервел означава трижди велик?
Такъв учен заслужава уважение и поздравления.
Под статията са посочени източниците, вероятно е посочено в един от тях.
„Белите полета в българската културна памет” от Веселина Вачкова
„Истини и фалшификации за цар Тервел – св. цар Тривелий Теоктист” от Ясен Кавадарков
„Български хроники” том I от Стефан Цанев, Глава IV. (700-721 г.). Спасителят на Европа. Кесарят Тервел
„Хуните, които основаха българската държава. Техният произход и тяхното християнство” от д-р Ганчо Ценов, 1940 г.
„Светите братя са реформирали анатемосаната глаголица” от д-р Асен Чилингиров
Вие можете по-лесно да откриете кой точно.
След израза трижди великия няма отметка, т.е. няма как да се разбере кой автор е казал това...всъщност може да съм аз:)
Преди няколко години писах статия за Тервел, тя бе представена на конференция на МАБИК.
И нещо за имената. Като малък живеех на село. Там хората в недалечното минало са имали по две имена - рожденно и такова придобито в течение на живота /прякор станал за някои хора по късно фамилно или родово име/.
Поздрави!
Ако някой има правото да бъде наречен трижди велик това е княз Тервел!
Поздрави!
Повелител обикновено се тълкува като идваща от веля- говоря, заповядвам. Някои изследователи смятат, че има връзка между велий и веля, повелявам, повелител.
по-скоро заповед,доколкото мисля...повелител-заповядващ...
ЖИВ И ЗДРАВ,ПАВЛЕ!
Маестро, има си връзка между велик и повеля-заповед, повелява този, който е силен, велик...
Поздрави!
Благодаря ти!:)
Поздрави!
Повелител обикновено се тълкува като идваща от веля- говоря, заповядвам. Някои изследователи смятат, че има връзка между велий и веля, повелявам, повелител.
- По негово време е създаден Релефа на Конника в Мадара ?!
- Изградил погранично съоръжение известно сега, като "Еркесиата", разделящо земите на България от ИРИ, за която ни учат, че била Византия ?!
- Относно втората част от името на ТриВелий~Белий ... ако отворим "Български народни песни" (Загреб-1861г.) на братя Димитър и Константин Миладинови ... ще намерим глагола "ВЕЛИТИ" в песента за раждането на Героя Марко и каква съдба му предричат ... наръ"чните(ПРЕДРИЧАЩИТЕ-прорициталки) ?! - Но, отбележете предреченото е и поВелe(но), тоест настъпващото събитие-Съдба(сбъдва !) е с голяма вероятносна степен, да стане ... Предопределено ?!!
Много неща ни учиха, но пропуснаха най-важното, а именно, че Тервел е от същия произход както и основателя на Константинопол. Това би обяснило защо дедите ни имат претенции към престола...той им е принадлежал по право.
Поздрави!
Ето нещо от официалния сайт на българската патриаршия, свързано със свети Тривелий - хан Тервел -
http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=44398
Бог да прости българския патриарх Максим!
Нека почива в мир!
Спароток, може да ти харесва коментар 35, но те предупреждавам че братя Гайд и компания са едни обикновенни сектанти!
Изобщо не ми харесва коментар 35!
Гайд я кара здраво през просото, той няма дори елементарна подготовка. Думи като аромат, тамян, тава, захар и т.н не са български.
Да се сравнява някаква дума вок - девойка, бременна жена е безумие. Корена в девойка е дев...
Лошото е, че много хора се полъгаха по Гайд...
Да, така е.
Кажи къде и кога да ти го кажа в очите?
Поздрави!
Благодаря ти! Отдавна ме вълнува историята на името на рода Дуло. Благодаря за Тервел - невероятно ценни сведения. Твоите открития са винаги кратки и ясни. Няма изхвърляния, няма многословие. Ценя яснотата. Краткостта на изказа. И в науката и в литературата, понякога това са букви, знаци. Ти го умееш. Странното е, че онези, които отхвърлят тезите ти, почти никога не предоставят строен доказателствен материал за твърденията си, а пелтечат врели некипели и държат отегчително дълги оди, където човек губи смисъла. Че са аристократи, интелектуалци и страшно оперени..., а всъщност са "оперетни". Това е жанра. Преди, подобно поведение ме изпълваше с негодувание. Сега го отминавам с безразличие. Толкова можем!
Беше интересно отново да прочета, благодаря ти!
Ако наистина разбираш от това, което бълваш из нета, опитай да публикуваш поне част от него в сериозно научно списание. Ако приемат 1-2 твой статии, готов съм да ти се извиня.
След като си наясно,че фалшификаторите на историята ни властват в нея и днес,ти го караш да ги търси за арбитраж т.е. да публикуват неща,които ще ги унищожат,като учени!? Излишно е да те питам,нормален ли си?По-скоро провокираш,но това не е въпрос!
Поздрави!
не ти представлява трудност,пестни го и на мен!
гладничък ли си или ти се пийва,къзъм?
Булото на забравата и заблудата е хвърлено върху нас Българите/траките/преди повече от три хилядолетия...Но...не става....ПОМНИМ...!!!
Успех,Спароток!!!
Поздрави!
не ти представлява трудност,пестни го и на мен!
Разбира се!:)
Сигурен ли си, че не става дума за мен:)
Трибалите бих ги обявил по-скоро за едни от най-войнствените.
Явно се получи недоразумение, единствения начин то да се разреши е с кротки думи.
Тервел е от същия народ както и Константин Велики - основателя на Константинопол. До началото на VІІІ-ми век в този град са властвали повече траки, отколкото гърци. Eто някои от траките властвали в Константинопол:
- Константин Велики-основател
- Маркиан
- Лъв Бесът
- Лъв ІІ
- Маркиан
- Юстин І
- Юстиниан І
- Юстин ІІ
- Тиберий ІІ
- Фока
Гърците не ползват египетски йероглифи защото не са египтяни. Били са бедно номадско африканско племе, което нито е познавало писмеността, нито е имало нужда от нея. Идват в Европа като слуги и наемници на траките...
Булото на забравата и заблудата е хвърлено върху нас Българите/траките/преди повече от три хилядолетия...Но...не става....ПОМНИМ...!!!
Успех,Спароток!!!
Благодаря ти!
Благодаря ти!Отдавна ме вълнува историята на името на рода Дуло.Благодаря за Тервел-невероятно ценни сведения.Твоите открития са винаги кратки и ясни.Няма изхвърляния,няма многословие.Ценя яснотата.Краткостта на изказа...Ти го умееш.Странното е,че онези,които отхвърлят тезите ти,почти никога не предоставят строен доказателствен материал за твърденията си,а пелтечат врели некипели и държат отегчително дълги оди,където човек губи смисъла.Че са аристократи, интелектуалци и страшно оперени...,а всъщност са "оперетни".Това е жанра.Преди,подобно поведение ме изпълваше с негодувание.Сега го отминавам с безразличие.Толкова можем!Беше интересно отново да прочета,благодаря ти!
Тези наши или чужди езиковеди,които търсят в името "Дуло" и в много други прадревни имена точно определено конкретно значение,различно от името на Слънчевия бог,много се лъжат. Това име е получено от нашите деди по системата,описана в една от моите статии,и е в най-тясна връзка с имена като Бело (епитет на Слънчевия бог: Бели т.е. Белий: виж съвременната наша фам. Белови- с ударение на "Е" и "руската" Белови- с ударение на "О"),Въло,Веле,Гале,
Юли ("Юлий"),Бале,Вале,Тале (фам. Талеви),Тиле,Воло (виж фам. Волови и в частност Панайот Волов),Йоло,Цоло,Коло (виж фам. Колови- Дан Колов),Лоло,
Толо,Толе (фам. Толеви) и т.н.,но не на последно място разбира се- и със съвременните (!!!) Български имена Дуло и Дуле (виж- фам. Дулови и фам. Дулеви)!!! Така че моята система за обяснение на древните имена не само че
не може да бъде пренебрегвана,когато става въпрос за обяснение на неизвестностите в произхода на това или онова древно име,ами без нея няма да се доберем до нищо друго освен до някой глупав резултат,подобно на Алтхайм и Вамбери. Сиреч- ономастиката е крайно саката и недоправена без помощта на "Анализа". Поздрави!
Изобщо не ми харесва коментар 35!Гайд я кара здраво през просото,той няма дори елементарна подготовка. Думи като аромат,тамян,тава, захар и т.н не са български.Да се сравнява някаква дума вок- девойка,бременна жена е безумие.Корена в девойка е дев...
Лошото е,че много хора се полъгаха по Гайд...
Не знам откъде е изровил тези думи Стефан Гайд приятелю,но някои от тях не може да не са били древно- Български,например:
1. Аромат= Аранич (Маранич,Мараня),а Мараня=Париня (Изпарения,Пара).
2. Тамна (Тамян)= Димна (Димян,Димьен).
3. Тава= Точа (съд за точени продукти),Хава (Хапа- съд за храна,за хапване).
4. Захар (Шекер,Шугър,Закар и пр.)= Сухар (от който ти пресъхва устата и те кара на вода), Мяхяр (Мьедар)- заместител (имитатор) на меда,и т.н.! Поздравления за хубавия постинг!
Какво ти е мнението за Римската теза?
Очакваме книгата!
Трибалите бих ги обявил по-скоро за едни от най-войнствените.
четох,че трибалите са българи,но сърбите също имат претенции. Явно българският етнос има много тракийски съставки,в смисъл племена!
Изобщо не ми харесва коментар 35!Гайд я кара здраво през просото,той няма дори елементарна подготовка. Думи като аромат,тамян,тава, захар и т.н не са български.Да се сравнява някаква дума вок- девойка,бременна жена е безумие.Корена в девойка е дев...
Лошото е,че много хора се полъгаха по Гайд...
Не знам откъде е изровил тези думи Стефан Гайд приятелю,но някои от тях не може да не са били древно- Български,например:
1. Аромат= Аранич (Маранич,Мараня),а Мараня=Париня (Изпарения,Пара).
2. Тамна (Тамян)= Димна (Димян,Димьен).
3. Тава= Точа (съд за точени продукти),Хава (Хапа- съд за храна,за хапване).
4. Захар (Шекер,Шугър,Закар и пр.)= Сухар (от който ти пресъхва устата и те кара на вода), Мяхяр (Мьедар)- заместител (имитатор) на меда,и т.н.! Поздравления за хубавия постинг!
Захарта е отркитие на индийците, наричали са я саркара, войниците на Александър Велики може да са донесли малко със себе си в Европа, но продукцията на захар започва чак към 8-ми-9-ти век при арабите в Испания. Чак към 12-ти век захарта започва да навлиза в бита...
Не виждам как траките ще познават думата захар след като такава субстанция не се е произвеждала на Балканите в Античността.
Трибалите бих ги обявил по-скоро за едни от най-войнствените.
четох,че трибалите са българи,но сърбите също имат претенции. Явно българският етнос има много тракийски съставки,в смисъл племена!
Според проф. Попов не само у нас, но и сред сърбите са се е запазил до известна степен тракийския антропологичен тип.
Както и ние, така и сърбите са местни жители. Град Сербинум е регистриран още през ІІ-ри век от Клавдий Птолемей.
Според някои изследователи сърби означава бойци, главорези...от (с)рубити -режа. Думата е тракийска, идва от рупия, ромфея-меч...
Какво ти е мнението за Римската теза?
Очакваме книгата!
Благодаря ти за добрите думи!
Не съм съгласен с римската теза по няколко причини
- произхода на термина бургос не е ясен
- бургоси има в цялата Римска Империя, не само на Балканите. Защо тогава само балканските жители да придобият това название?
- бургоса е малка кула с охрана от около 25 човека, еквивалент на днешен полицейски участък ( функцията на бургариите е била като на полицията). Дори на територията на Тракия да е имало 100 бургоса, то всички бургарии ще са само 2500 човека. Тези хора трудно могат да се обединят поради това, че са силно разпръснати, а дори и да се обединят, те не могат да се изправят дори пред един римски легион.
- създателя на римската теза твърдеше (дано не се лъжа), че титлата КАНАС У БИГИ има латинска етимология. Ако това бе така, то ние щяхме да я срещнем на някои римски надпис, или в историческите извори, или в Нотиция Дигнитарум (най-вече там)...това обаче не е така.
- има и друго, доста българи изобщо не са подвластни на Рим в Ранното Средновековие. Заберган е наречен българин, но със сигурност не е предвождал бургарии...
Освен добро желание се иска и логическо мислене, добро познаване на изворите и поне елементарни познания по лингвистика.
Надявам се отговора ми да е бил ясен.
Вижте този пример извадка от гръцки сайт :
Word: stene//Дума - стене
Language: Thracian/Език - Tракийски
Meaning: strong/Значение - силен,як
See also: σθένος (Greek)/Виж също стенос(гръцки)
Comments: suffix of name deriving from a Greek loanword.
See P. A. Dimitrov - Thracian Language and Greek and Thracian Epigraphy, 2009 Cambridge Scholars Publishing
Коментар: суфикс на име, заемка от гръцки. Виж П.А.Димитров-Тракийският език и гръцкият и тракийска епиграфия,2009г. Кембридж Публикации на обучаващи се.
.......................................................................................................................
А кажете ми, защо този българин П.А.Димитров не е потърсил български смисъл на тази дума, а е легнал веднага на гърците и написал "заемка от гръцки". И сега гърците го цитират. На гръцки σθένος/стенос означава жизнен, енергичен и изобщо не е ясно кой от кого е повлиян.
Силен на гръцки е
ισχυρός - strong, powerful, potent, mighty, influential, forceful
δυνατός - possible, strong, powerful, mighty, potent, intense
γερός - bouncing, strong, sound, upstanding, hale, able-bodied
ρωμαλέος - robust, brawny, sturdy, incisive, lusty, strong...
........................................................................................................................
Но такива са някои българи.
Аз записвам Тервел като име на бащата на Терес в генеалогията на тракийските царе..Благодаря Павка.
Стене си е тракийска дума, среща се като компонент на личното име Роли-стен (V-ти век пр.Христа).
Стене е нашата дума стена...
Стене в нашия край се е запазила и до днес точно както е написана. Използва се обикновено когато някой тъжи за починал. Стене- плаче и
В случая обаче се касае за стена (градеж)...Стене Корта е древен тракийски топоним. Значението е Стената на Корто (Кордо).
Името Кордо е сродно на Кардам, значението е меч, или мечоносец ( от стблг. коръда-меч).
Поздрави!
Войнствени трибали. Непобедени от Ал. Македонски. И в по-новата история на горещи точки пращат тях . :)
Трибалите бих ги обявил по-скоро за едни от най-войнствените.
четох,че трибалите са българи,но сърбите също имат претенции. Явно българският етнос има много тракийски съставки,в смисъл племена!
08.11.2012 12:40
Трибалите бих ги обявил по-скоро за едни от най-войнствените.
четох,че трибалите са българи,но сърбите също имат претенции. Явно българският етнос има много тракийски съставки,в смисъл племена!
Когато Белградският му велможа се отцепил, Симеон подценил проблема и пратил някой си с малко войска да го вразуми. Оня взел че победил и се обявил за независим и после сърбите като прочели за тая история си я залепили за начало на сръбската държава - точно както макетата сега. Иначе сме си били един народ.
(Сигурно сте разбрали вече, но все пак...)
Името не е ТЕРЕС, който се пише по друг начин(има един гласен звук по - малко, а точно изписванеот на гласните в древните езици по принцип е пестеливо), а ТИРЕЙ(или по - срещано в митологията като Терей).
В смисъл паралелите, които правиш ,са неточни(необходимо е повече лингвистика), но изводът е верен .Тирей също е възприет за тракийска ономастика, т.е. тракийско име е обвързан ос име, което може да мине за Тервел.
Има сюжетна линия която може да обедини Терес и Тирей, но е общо взето без значение.
Имаш обаче сериозен проблем на друго място - с името Трибелии.
Имаме редица неоспорими римски имена Требелии.
Поне двама от тях - съветникът на Антонии и преторът на Британия, произхождат от старинен римски род. Там изобщо не можеш да пипаш "траки", римският нобилитет е затворен "отрасъл", елит, който не се меша даже и с простолюдието.
Т.е. Трибелии е неоспорима римска ономастика. Никой няма да ти я вземе за българска поради нашенец с това име 5 века по - късно.
Използването на латинско като нашенско име не е чак такава изненада, аз бих казал че дори и днес между 5 и 10% от имената, които ползваме, имат римско значение и произход - Антон, Юли, Валери и прочие, просто не ги съзнаваме.
В този смисъл нямаме нещо толкова чудно ,а имаме характерното за епохата "поромейчване" - мъж с тракийско име е баща на човек с вече римско.
За другите неща:
За Захарта е безспорно така. От Скития до Египет се използва мед, може би затова още не сме склонни напълно да го заменим и днес при толкова заместители.
Ролистен е име със спорен прочит, но да ти кажа целостта му се крепи на гръцкото Стенел, име, познато от Илиадата, и имащо значение на "Силен". Така че там късането на тая връзка поставя под въпрос защо да се чете цяло име.
Поздрави!
(Сигурно сте разбрали вече, но все пак...)
Благодаря много! Н
Няма значение, че съм разбрал за новината, тя е хубава и заслужава да се повтори и потрети.
Находките са смайващо красиви, показват силно сходство със скито-сарматското изкуство. Провери сам с тези линкове
http://www.hermitagemuseum.org/html_En/03/hm3_2_9a.html
http://www.pitt.edu/~haskins/group9/kuloba11.jpg
http://www.pitt.edu/~haskins/group8/kele21.jpg
http://www.pitt.edu/~haskins/group12/tovsta9.jpg
Благодаря ти!Отдавна ме вълнува историята на името на рода Дуло.Благодаря за Тервел-невероятно ценни сведения.Твоите открития са винаги кратки и ясни.Няма изхвърляния,няма многословие.Ценя яснотата.Краткостта на изказа...Ти го умееш.Странното е,че онези,които отхвърлят тезите ти,почти никога не предоставят строен доказателствен материал за твърденията си,а пелтечат врели некипели и държат отегчително дълги оди,където човек губи смисъла.Че са аристократи, интелектуалци и страшно оперени...,а всъщност са "оперетни".Това е жанра.Преди,подобно поведение ме изпълваше с негодувание.Сега го отминавам с безразличие.Толкова можем!Беше интересно отново да прочета,благодаря ти!
Тези наши или чужди езиковеди,които търсят в името "Дуло" и в много други прадревни имена точно определено конкретно значение,различно от името на Слънчевия бог,много се лъжат. Това име е получено от нашите деди по системата,описана в една от моите статии,и е в най-тясна връзка с имена като Бело (епитет на Слънчевия бог: Бели т.е. Белий: виж съвременната наша фам. Белови- с ударение на "Е" и "руската" Белови- с ударение на "О"),Въло,Веле,Гале,
Юли ("Юлий"),Бале,Вале,Тале (фам. Талеви),Тиле,Воло (виж фам. Волови и в частност Панайот Волов),Йоло,Цоло,Коло (виж фам. Колови- Дан Колов),Лоло,
Толо,Толе (фам. Толеви) и т.н.,но не на последно място разбира се- и със съвременните (!!!) Български имена Дуло и Дуле (виж- фам. Дулови и фам. Дулеви)!!! Така че моята система за обяснение на древните имена не само че
не може да бъде пренебрегвана,когато става въпрос за обяснение на неизвестностите в произхода на това или онова древно име,ами без нея няма да се доберем до нищо друго освен до някой глупав резултат,подобно на Алтхайм и Вамбери. Сиреч- ономастиката е крайно саката и недоправена без помощта на "Анализа". Поздрави!
Shtaparov, благодаря за сведенията, аз вярвам на тезата на Павел Серафимов. Предполагам той няма да има против да публикувам съобщението и тук. Поздрави! Ето мнението му:
"дуло
Дуло има тракийски корени. Дуло е името на благородническият род, от който произлизат наши велики владетели като Аспарух, Тервел и др. Безсъвестни изследoватели виждаха в Дуло гръцката дума дулос-роб, техни съмишленици търсеха връзка с унгарска дума и затваряха упорито очи за тракийската дума ДУЛ. Нейното значение е род, потомство, потекло, храненици, като по-късно добива значение благороднически род. Т.е. ДУЛО означава родът на владетелите.
По принцип думите род, потекло означават произлезли от, изтекли от ( връзката тека-потекло е повече от ясна). На санскрит ретас означава както род, така и течение, река. Отново на санскрит суну-син, потекло, род има първично значение изтекъл от, изсукан от...
На специалистите е известно, че тракийската и скитска дума ДА ( развила се по-късно в ДО, ДОЙ ) имат значение: дойка, хранителка, майка. Сродни нейни думи са санскритските ДЕ – дойка, хранителка, също и даяти- доя, датри, датрика-дойка, дуяте- доя, суча. Сродни български думи са дада, дадия – бавачка, дойка, доилица-дойка, дояля-сукалче, дойон-давам да бозае, дойка-гръд.
Както виждате тълкуването не е трудно, коренът на думата е ДО, ДУ, а пък ЛО е умалителна наставка срещаща се в тракийското лично име Скорило и разбира се в наши думи като помагало, потекло и др. Значението на ДО, ДУ се обяснява със санскритските глаголи доити, дуити – доя и разбира се нашият доя имащ диалектна форма дуя. Тракийското, т.е. древно българско значение на ДУЛО е храненици, род, потекло. Както и коренът, така и умалителната наставка ЛО са типично тракийски, т.е. древнобългарски.
По принцип тракийската дума дуло-род е свързана с гръцката doulos –роб.Първоначално обаче doulos е имала значението – човек от рода, човек обвързан с рода, дете. (Нашата дума роб е свързана с руската ребенок-дете). Със същата семантика е латинската дума за роб, а именно- famulus. Тя е свързана с familia –род, а също и с femina –жена.
Думата doulos е заемка в гръцкия понеже там няма етимология за нея. Тази заемка обаче е документирана преди около 3500 години на различни документи с линеар Б. На тези документи са записани и имена като Мирело, Вокило, Круменийо, Тато, Дейко, Руси, Пирино, Бато. Те имат смисъл на български, а не на гръцки.
Нито Дж. Чадуик, нито други иследователи са поставили акцент върху тези странни имена. Чадуик признава, че в документите с Линеар Б много имена нямат гръцки произход, но дава обяснение, че това са чужденци временно прибиваващи в микенските владения.
Подобно твърдение не се потвърждава от някои факти. Като ванакатеро (цар) в Кносос и Пилос е определен Одуровийо (Одрис), а това е тракийско име. Траките в никакъв случай не са само гости на микенците-ахейци. Праотецът на Агаменон и Менелай не е грък, а фригиеца Пелопс. Страбон дори си казва направо, че Пелопс довежда своите хора от Фригия. Това прави ахейците тракийски народ и обяснява защо в Илиада не се споменава нито веднъж думата варвари.
В доста по-късни времена гърците завладяват намиращото се в криза ахейско общество и асимилират населението, а с него и значителна част от езика. Ето поради тази причина в гръцкия речник се появява думата doulos –роб.
Гърците не са я разбирали и са и предали негативно значение.
Изпратено: 06.11 20:04 От: sparotok
Изобщо не ми харесва коментар 35!Гайд я кара здраво през просото,той няма дори елементарна подготовка.Думи като аромат,тамян,тава,захар и т.н не са български.
Да се сравнява някаква дума вок-девойка,бременна жена е безумие.Корена в девойка е дев...Лошото е,че много хора се полъгаха по Гайд...
Не знам откъде е изровил тези думи Стефан Гайд приятелю,но някои от тях не може да не са били древно- Български,например:
1. Аромат= Аранич (Маранич,Мараня),а Мараня=Париня (Изпарения,Пара).
2. Тамна (Тамян)= Димна (Димян,Димьен).
3. Тава= Точа (съд за точени продукти),Хава (Хапа- съд за храна,за хапване).
4. Захар (Шекер,Шугър,Закар и пр.)= Сухар (от който ти пресъхва устата и те кара на вода), Мяхар (Мьедар)- заместител (имитатор) на меда,и т.н.! Поздравления за хубавия постинг!
Захарта е отркитие на индийците, наричали са я саркара....Не виждам как траките ще познават думата захар след като такава субстанция не се е произвеждала на Балканите в Античността.
Дори захарта да е открита в Индия,заслугата за това откритие не ще да е на черните дравиди,а на белите Ари (Ора,Хора),които и преди,и сега са истински активната и просветена част от населението на Индия. А името й няма как да не се родее с дума от ведическите езици и с някои европейски,а не дравидски или монголски думи. Това Саркара например има общо с думите Малц (Балг,Благ),Меласа (Балага т.е. Блага),Глюкоза (Благица,Благича,Сладича) и пр. (след прех. Р-Л). Сега вече става ясно,че думата Саркара (Салдара= Сладара т.е. Сладкият,Балгаря сиреч "Благаря" или "Благият") е усложнена диалектна форма (с добавено Р/Л) на думата Сакара (Медара),която някогашните Ари са подарили на индийците,несъмнено. И вероятно не е имало начин захарта да се открие първо в Европа,понеже тропиците,за разлика от нея,са предлагали хиляди шансове за това.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-11-09&article=430656
могила с два слоя доказваща идентичността на траки и българи.
Поздрави!
- Историците ги датират, като присъствие 2 000 г. пр.н.е. в Еевропейският континент, тоест материкова Гърця. Но същата към него момент все още не носи това наименование - А е ... ? ... Аркадия ?!
В "Илиадата", който е основен източник на информация се упоменават с три имена:
- "ахайци" 598 пъти;
- "данайци" 138 ;
- "аргосци" 29 пъти.
- Най-старият им град и столица Аргос ? ... за него се говори, че е създаден от мпБелазсци ... което е етимологично близко и до един от митичните им царе основатели на същият Пелопс ?!
- Използвали са "линеар Б". От там се правят изводи, че са "индоевропейци". Но това ЛИНГВИСТИЧНО индо+европейци е некоректно ползвано, като историческо понятие, тъй като тук говорим за етносен а не езиков признак ?!
- Тук възниква моето недоумение ... Това един народ ли е с три имена ... или Три народа поселяващи една и съща територия ??!
- На база, на това съзнателно или не ... (некоректно ползване на езиковедски категории, подменящи исторически) Индо-Европейци ... се развива теорията, че те са от африкански произход ... и всички тези три различни групи ахейци, данайци и аргосци се слагат под един знаменател като им се определя етноста, като африкано-либийска ?!!
- Но ако се зачетем в сведения от ПО-СТАРО ВРЕМЕ за създадените колонии от Батиадите(мигранти от южни балкани). Стигаме до други изводи !!??
Благодаря ти Огняне!
- Историците ги датират, като присъствие 2 000 г. пр.н.е. в Еевропейският континент, тоест материкова Гърця. Но същата към него момент все още не носи това наименование - А е ... ? ... Аркадия ?!
В "Илиадата", който е основен източник на информация се упоменават с три имена:
- "ахайци" 598 пъти;
- "данайци" 138 ;
- "аргосци" 29 пъти.
- Най-старият им град и столица Аргос ? ... за него се говори, че е създаден от мпБелазсци ... което е етимологично близко и до един от митичните им царе основатели на същият Пелопс ?!
- Използвали са "линеар Б". От там се правят изводи, че са "индоевропейци". Но това ЛИНГВИСТИЧНО индо+европейци е некоректно ползвано, като историческо понятие, тъй като тук говорим за етносен а не езиков признак ?!
- Тук възниква моето недоумение ... Това един народ ли е с три имена ... или Три народа поселяващи една и съща територия ??!
- На база, на това съзнателно или не ... (некоректно ползване на езиковедски категории, подменящи исторически) Индо-Европейци ... се развива теорията, че те са от африкански произход ... и всички тези три различни групи ахейци, данайци и аргосци се слагат под един знаменател като им се определя етноста, като африкано-либийска ?!!
- Но ако се зачетем в сведения от ПО-СТАРО ВРЕМЕ за създадените колонии от Батиадите(мигранти от южни балкани). Стигаме до други изводи !!??
Гет, Херодот е ясен когато казва, че ахейците са местен народ, а същинските гърци са пришълци.
Аз лично смятам, че Данай не е от същия произход като хората, които е управлявал. Това, което Данай прави е преврат с помощта на африкански наемници...направо класика:)
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-11-09&article=430656
могила с два слоя доказваща идентичността на траки и българи.
Поздрави!
Има някакъв проблем, страницата не се отваря...
Намерих сведения обаче и на друго място.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1625255
Поздрави!
Да изритаме гръцките подлоги. Това е идеята която може да ни обедини като Българи.
Извинявай за спама, но си мисля че пак може да изтървем момента.
09.11.2012 19:09
Множеството топоними с тракийски произход могат да се свържат частично и с етруските, които най- малко са близки роднини на траките. В седми век една немалка част българи се е настанила,малко учудващо може би за някой в земите на етруските. Те със сигурност дават своя дял за топонимите.
Иначе логично е , Марк Требелий да е трак и Требелий да съответства на Тервел
Множеството топоними с тракийски произход могат да се свържат частично и с етруските, които най- малко са близки роднини на траките. В седми век една немалка част българи се е настанила,малко учудващо може би за някой в земите на етруските. Те със сигурност дават своя дял за топонимите.
Иначе логично е , Марк Требелий да е трак и Требелий да съответства на Тервел
Жалко, че в интернет няма данни за голасекската и естската култура в Северна Италия. Фибули, домашна керамика, метални съдове, мечове, копия, ножове и т.н. са ...тракийски.
Имаме данни за идване на пелзги в Лациум, има свидетелства за тракийските имена на царете на Силвиите в Алба Лонга.
Не на последно място са топонимите, даже и италианците признават трако-пеласгийския произход на много селищни имена.
Alma fl.
• Place: river Alma, province Grosseto, region Toscana, Italy
• Name: Alma fl. (Marit.)
• Etymology: The name is explained by Pokorny from an extension *alm- of the IE root *al- 'to grow, nourish', and compared with Almus fl. (Thracia),
Alsium
• Place: Palo di Ladispoli, province Roma, region Lazio, Italy
• Name: Alsium (Ptol., Plin., Strab., Cic., Nam., Peut.)
• Etymology: Unknown. Founded by the "Pelasgians", according to the tradition
Blera
• Place: Blera (Bieda), province Viterbo, region Lazio, Italy
• Name: Blera (Ptol., Plin., Strab., Peut.)
• Etymology: The name has been compared with Greek blerai 'a spiny plant' (Alessio-De Giovanni, UTET). The initial b can be hardly explained from an Italic language. Instead, a language in which *bh>b has to be invoked. The "Pelasgian" or pre-Greek language was actually characterized by this shift. A
Caere, Agylla
• Place: Cerveteri, province Roma, region Lazio, Italy
• Name: Agylla (Plin., Strab., Verg., Nam.) Caere (Ptol., Plin., Strab.) Etruscan Cisra (Verrius Flaccus ?)
• Etymology: Many names for an important town. According to Pliny, Agylla is a Pelasgian name, given to the town by its founders. This is in agreement with the existence of the sound g<*gh in "Pelasgian" or pre-Greek language, postulated by Georgiev.
Heba
• Place: Sant'Andrea di Magliano, province Grosseto, region Toscana, Italy
• Name: Heba (Ptol.)
• Etymology: It is another case of an Etruscan town with a name containing a voiced stop, b, when it is commonly accepted that the Etruscan phonology only included voiced and aspirated voiced stops. The etmology is unknown, unless the "Pelasgian" language, which was characterized by the shift *bh>b, also lost the initial sw- like the Greek did (but the "Pelasgian" preserved the regular s-).
Pyrgi
• Place: Santa Severa di Santa Marinella, province Roma, region Lazio, Italy
• Name: Pyrgi (Ptol., Plin., Strab., Liv., Mel., Nam., Peut.)
• Etymology: The place-name is likely related to Greek pyrgos 'tower', that is also found in the name of Pyrgus (Arcadia). The Greek appellative has been explained as from a "Pelasgian" language,
Rusellae
• Place: Roselle di Grosseto, province Grosseto, region Toscana, Italy
• Name: Rusellae (Ptol., Plin., Liv.)
• Etymology: The name may belong to a series *rus- and compared with Rusium (Thracia), Riusiava (Germania) and Rusidava (?, Dacia).
Sutrium
• Place: Sutri, province Viterbo, region Lazio, Italy
• Name: Sutrium (Ptol., Plin., Strab., Liv., Plut., Peut.)
• Etymology: The place-name was spelled in Etruscan as s(h)uthri and was explained from a "mediterranean" stem *sutro- 'sterile, unfruitful', which would be also the origin of some Romance appellative (UTET). This meaning is rather well fit by the IE root *(k)seud- 'to grind in little pieces', that origined various appellatives meaning 'powder', then 'meager'. The place-name can be explained as "Pelasgian
Volci
• Place: Vulci di Montalto di Castro, province Viterbo, region Lazio, Italy
• Name: Volci (Ptol., Plin.)
• Etymology: Spelled velch in Etruscan, the name may be derived from the IE root *uelk- 'wet, damp'. A variant of this root was *uelg-, that can also fit the place-name Volci, given the shift postulated for the "Pelasgian" or pre-Greek language *g>k.
Cortona
• Place: Cortona, province Arezzo, region Toscana, Italy
• Name: Cortona (Ptol., Plin., Liv.)
• Etymology: The name was spelled curtun (ethnical curthute) in Etruscan and it could be attributed to an O-language, likely the Umbrian, but also the Pelasgian is possible, if it wasn't an A-language. In both cases, a possible comparison that could be done is with various appellatives having the meaning 'grate, fence', or even 'steep, scarped', from the IE root *kert- 'to turn, roll, wind'. The ancient traditions linked Cortona with the Pelasgians and with Gortyna in Arcadia, the homeland of the Pelasgians.
Perusia
• Place: Perugia, province Perugia, region Umbria, Italy
• Name: Perusia (Ptol., Plin., Strab., Liv.)
• Etymology: The second part of the name is usually recongnized as a toponymic formant and compared with the one of Venusia (Lucania), Genusia (Apulia). The first part has been related to Latin parra, Umbrian parfa (*parsa) 'a kind of bird', from the IE root *sper, and the name has thus been explained as 'the town of the sparrow' (UTET). But the different vocalism with respect to the Umbrian word makes this etymology uncertain. So, it is possible to recall the Thracian place-name Perinthus,
http://digilander.libero.it/toponomastica/etruria.html
Да изритаме гръцките подлоги. Това е идеята която може да ни обедини като Българи.
Извинявай за спама, но си мисля че пак може да изтървем момента.
Хубаво е предложението ти, но хубавите работи стават бавно за съжаление...Народа сам трябва да осъзнае нуждата от истинска духовност. Чак тогава може да се пристъпи към прераждане и ново изграждане на вярата и Българската църква.
Поздрави!
Името не е ТЕРЕС, който се пише по друг начин(има един гласен звук по - малко, а точно изписванеот на гласните в древните езици по принцип е пестеливо), а ТИРЕЙ(или по - срещано в митологията като Терей).
В смисъл паралелите, които правиш ,са неточни(необходимо е повече лингвистика), но изводът е верен .Тирей също е възприет за тракийска ономастика, т.е. тракийско име е обвързан ос име, което може да мине за Тервел.
Има сюжетна линия която може да обедини Терес и Тирей, но е общо взето без значение.
Имаш обаче сериозен проблем на друго място - с името Трибелии.
Имаме редица неоспорими римски имена Требелии.
Поне двама от тях - съветникът на Антонии и преторът на Британия, произхождат от старинен римски род. Там изобщо не можеш да пипаш "траки", римският нобилитет е затворен "отрасъл", елит, който не се меша даже и с простолюдието.
Т.е. Трибелии е неоспорима римска ономастика. Никой няма да ти я вземе за българска поради нашенец с това име 5 века по - късно.
Използването на латинско като нашенско име не е чак такава изненада, аз бих казал че дори и днес между 5 и 10% от имената, които ползваме, имат римско значение и произход - Антон, Юли, Валери и прочие, просто не ги съзнаваме.
В този смисъл нямаме нещо толкова чудно ,а имаме характерното за епохата "поромейчване" - мъж с тракийско име е баща на човек с вече римско.
За другите неща:
За Захарта е безспорно така. От Скития до Египет се използва мед, може би затова още не сме склонни напълно да го заменим и днес при толкова заместители.
Ролистен е име със спорен прочит, но да ти кажа целостта му се крепи на гръцкото Стенел, име, познато от Илиадата, и имащо значение на "Силен". Така че там късането на тая връзка поставя под въпрос защо да се чете цяло име.
Поздрави!
Стефане, разговарял съм със специалисти относно името Требелии. Според тях то няма етимология на латински. Не може да се уточни произхода му. Някои предполагат, че е етруско, но аз не познавам етруски епиграфски паметник, на който да се споменава това име.
Относно Teres, то е само вариант на Tereus, както Seuthes е вариант на Seutheus (според Ваудхойзен). В Античността се е знаело, че Teres е вариант на Tereus, иначе на авторите нямаше да се налага да уточняват, че създателя на Одриското царство Teres не е същата личност както похитилия Филомема Tereus.
This Teres, the father of Sitalces, was the first founder of the great Odrysian empire, ... He has no connexion with Tereus who took to wife from Athens Procnè, the ... in that country Itys suffered at the hands of the women Procnè and Philomela.
Поздрави!
Трибалите бих ги обявил по-скоро за едни от най-войнствените.
четох,че трибалите са българи,но сърбите също имат претенции. Явно българският етнос има много тракийски съставки,в смисъл племена!
Когато Белградският му велможа се отцепил, Симеон подценил проблема и пратил някой си с малко войска да го вразуми. Оня взел че победил и се обявил за независим и после сърбите като прочели за тая история си я залепили за начало на сръбската държава - точно както макетата сега. Иначе сме си били един народ.
В общи линии е верно. Не са малко разделените изкуствено народи-
- пакистанци и индийци са едни и същи хора
- фламандците и нидерландците са едни и същи хора
- австрийци и немци са едни и същи хора
Поздрави!
Войнствени трибали. Непобедени от Ал. Македонски. И в по-новата история на горещи точки пращат тях . :)
Сойо е тракийско лично име:)
Но липсата на етимология не означава, че веднага можем да назначим на древното име етимология през съвременен български. ТО ти и на латинското име Гай може да не успееш да намериш превода на латински ,ама това не значи че е заменимо с българското "гей" например. Много бързо прескачах хилядолетия и континенти в тая етимология.
Иначе етруската връзка на траките е факт, обаче изобщо не е факт изводът от нея. Траки и етруски имат връзка далеч назад във времето, вероятно в района на Мала Азия. Българите пък са векове след това. Т.е. Директно сходството на траки и етруски да се пренесе в българско - трудна работа :) И зле засивдетелствана.
Shtaparov, не съм историк, но ме учудват две неща. "Работя" и "служа на дълга" не би ли трябвало да са две различни семантични гнезда? Това твое тълкувание е различно от предишното ти, че името "Дуло произхожда от името на Слънчевия бог". "Тангра" може и да произхожда от името на слънчевия бог, но името Дуло е с по-дълбоки корени от "роб", с по-древна семантика. Защо ли? Защото се оказа и доказа, че ние сме потомци на най-древното население в Европа. Словото, което пази името за най-старите господари на континента, не може да концентрира "роб" или "работник", като отличителен белег за предците ни, за първите царе на Европа. Понякога разликата е само една единствена буква. Както между "роб" и "род". Казват, сигурно и бог е буква. В праисторическите времена има две легенди. Легендата за човека ловец и легендата за човека на дълга, орача, работника. Изписани са с графити по скалите или са изсечени и издълбани в камък - преди словото е знакът. Като Мадарският конник. Историята на името "Дуло", според мен, е по-близко до човека бог, до човека конник, до човека ловец. Затова следвам и възприемам логиката в твърденията на нашия домакин, Павел Серафимов - Sparotok. Ето я:
"Връзка с името на Тервел показва тракийският етноним трибали, имащ значение тройно силни*. В “Зографска История” името на древният български владетел е изписано като Тревелий , а в “Историята на Поп Йовчо от Трявна” е употребен варианта Тривелий. Ясно могат да се различат две думи три и велий, т.е. името е двусъставно. Три отговаря на тракийската и разбира се българска дума три, а велий е сродна на тракийските балайос / валайос- голям, силен, от които произлизат старобългарските думи велий- голям, былъ-големец, былия-господар, велможа...
Тервел (Тривелий) е от рода Дуло, а това е също тракийско име. На различни надписи ( Амфиполис, Газорос и др) от Античността е документиран тракийския антропоним Дулес. Значението е потомък, род.
Тракийското династично име Терес притежава значението страшен, внушаващ страх. Терес е обяснимо с глагола треса, със същата семантика е и българското лично име Страхил." -
Sparotok
В смисъл паралелите...са неточни...но изводът е верен.Тирей също е възприет за тракийска ономастика,т.е.тракийско име е обвързан с име,което може да мине за Тервел.Има...линия която може да обедини Терес и Тирей,но е общо взето без значение.Имаш обаче сериозен проблем на друго място-с името Трибелии.Имаме редица неоспорими римски имена Требелии.Поне двама от тях- съветникът на Антонии и преторът на Британия...от старинен римски род.Там...не можеш да пипаш "траки",римският нобилитет е затворен...елит,който не се меша ...с простолюдието.Т.е.Трибелии е неоспорима римска ономастика.Никой няма да ти я вземе за българска поради нашенец с това име 5 века по- късно.Използването на латинско като нашенско име не е чак такава изненада,аз бих казал че дори и днес между 5 и 10% от имената,които ползваме,имат римско значение и произход- Антон, Юли,Валери и прочие,просто не ги съзнаваме.В този смисъл нямаме нещо толкова чудно,а имаме характерното за епохата "поромейчване"- мъж с тракийско име е баща на човек с вече римско.За другите неща:
За Захарта е безспорно така.От Скития до Египет се използва мед,може би затова още не сме склонни напълно да го заменим и днес при толкова заместители.Ролистен е име със спорен прочит,но да ти кажа целостта му се крепи на гръцкото Стенел,име,познато от Илиадата,и имащо значение на "Силен".Така че там късането на тая връзка поставя под въпрос защо да се чете цяло име.Поздрави!
"Гръцкото" име Стенел произхожда от Българското Станил (виж фам. Станилови),
което пък се родее по своята фонетична структура с други наши имена като Станкул,Ванкул,Момчил и т.н.,а първопроизхода на всички тези имена е от форма,много близка до формата Божил и носеща същия смисъл. А името Требелий е Пелазгийска заемка в латинския език.
10.11.2012 10:28
- Същото едно съставно ли е ? - Според мен не ! - състои се от две части-думи ?! ... Тер(ам/ес) и Бел/Бал/Боу ... с преминаване на "Б-то във "В" ... става Вели(по/Велити), което може да се тълкува и като Вел(ик) и като (по)Вели(тел). - Но оттук респективно, значенията(многозначността) на тези всички ПРОИЗВОДНИ присъщи единствено само в Българският език - това идва да ни каже(наведе на идеята), че след като от тях са ИЗВЕДЕНИ толкова производни ... Това НЕ Е ЗАЕМКА, а говори за произход на същите, е че това са СПЕЦИФИЧНО-ПРИСЪЩИ ЧАСТИ НА/в НАШИЯТ език ?!- тоест не са заемки ... А по-скоро ние сме дали думите и смисъла!!
(Знам, че веднага ще бъда набеден в шовинизъм, та ще допълня !!!). Този език, който ние сме наследили от далечните си предци и чиито са тези думи ... е бил КОРЕННИЯТ-ПРОТО език(а) от който, са се разклонили, останалите(езици) от групата на европейските ... това се отнася дори и то най-вече, за латинският, който е възприел голяма част от етруският(близко родствен до белазгическият) лексикален фонд ?!!
- Като например Бел/Бал-Бял ... синоннимно на АР(ес) от което пък произлизат Арко(с преминаване на А в Я) става Яро/Ярко/Яро/Ярост (припомнете си лат. дума за Война-Бело, вероятно близко до Беля) и т.н. в ж.р. Яро-то става на Ярка, което пък е синонимно на Гала-Бяла, та дори до Галина-Бланка, тоест Ярка-Бяла за кокошката ... известна ни от песни и реклами :)) ... също и за етноназвание(то) Гали(Гало)-което иде от Бяло, за географско-регионално наименование Гала+тия и т.н. ?!
- Относно Тер с разместване на последните два звука станало на Тре ... но това в езика на наследниците на Галите(Белите) като част на речта иде да каже превъзходна степен "По(вече) ~много", в смисъла на "Тре биен" !!
- Имаме ли я/ги запазена тази/тези Тер-тре в български език ... за мен отговорът е положителен ... останали са в архаично диалектна форма, като Тера(м) - която се ползва и има две значения: Водя и Търся ! - в съвременен бг. език се среща като ин"терес ?!
- От всичко това, което не изчерпва проблематиката, мога да кажа ... че тези думи вероятно са се ползвали/разбирали първоначално(?) ... с/в чисто духовно-мистично съдържание/значение, в смисъл за функции/качества на божествени дадености и като епитети за същите ?
- По-късно се използват в чисто съциално-политически и формално-служебен аспект-смисъл ... Защото знаем, че древните са вярвали ... че Водача/Терес(а)Правителя/по силата на божественото Право е Повелявал ... е свързан и изпълнява поВелите на Бог и че ако той не е безупречен от това страда социума ... тоест членовете на групата-племето, които са поверили съдбата си на Терес-Водача ... Търсещият Правият път ??! ... и т.н.
от Гет "ктист"
Като "сила" употробено отделно от "храброст" има да ни замисля че Сила е и да останеш Верен на себе си! А не да се преориентираш по вятъра на печалбите ...
-----------------------
Наистина малко се знае за хан/кан/ Тервел. Преди 2-3 години попаднах в кърджалийския музей на една експозиция за него и едва тогава научих за великите му спрямо цяла Европа дела.
В последната година за тях вече пише и в тази трилогия: http://www.bookpoint.bg/?cid=3&pid=48593&cat=34
10.11.2012 19:29
Проверява ни акълите....на къв хал са....
Значи,цитирам:"Всъщност точно требеллус има прекрасна етимология на латински, означава тройно красив, tres bellus. Не знам точно с кого си говорил за латинския... Обаче факт".......
:)))Требеллус...Три пъти бял...има етимология на латински?:)))....
Просто се бъзика,момчето!
Удоволствие е да чета написаното от теб, приятелю Sparotok!
Поздрави!
Удоволствие е да чета написаното от теб, приятелю Sparotok!
Поздрави!
Скарлетче, истина е, че съдбата помага само на смелите...а ние сме смел народ, иначе нямаше да оцелеем.
Поздрави!
Проверява ни акълите....на къв хал са....
Значи,цитирам:"Всъщност точно требеллус има прекрасна етимология на латински, означава тройно красив, tres bellus. Не знам точно с кого си говорил за латинския... Обаче факт".......
:)))Требеллус...Три пъти бял...има етимология на латински?:)))....
Просто се бъзика,момчето!
Какво да се прави, всеки си има свое виждане...
Благодаря Ви! Спестихте ми обясненията, белус и белиус са наистина различни думи.
Тракийското присъствие сред римляните е започнало още в най-дълбока древност. Няма нищо чудно в това, че римляните са приели определени тракийски имена.
Поздрави!
Като "сила" употробено отделно от "храброст" има да ни замисля че Сила е и да останеш Верен на себе си! А не да се преориентираш по вятъра на печалбите ...
-----------------------
Наистина малко се знае за хан/кан/ Тервел. Преди 2-3 години попаднах в кърджалийския музей на една експозиция за него и едва тогава научих за великите му спрямо цяла Европа дела.
В последната година за тях вече пише и в тази трилогия: http://www.bookpoint.bg/?cid=3&pid=48593&cat=34
Люляче, ако знаехме истината за произхода си, за подвизите и заслугите на дедите ни, щяхме да сме сплоен народ и нямаше да ни споходят днешните беди.
Поздрави!:)
Какво те кара да мислиш, че сърбите имат повече общи неща в езика и външния вид с по-северните народи?
Но липсата на етимология не означава, че веднага можем да назначим на древното име етимология през съвременен български. ТО ти и на латинското име Гай може да не успееш да намериш превода на латински ,ама това не значи че е заменимо с българското "гей" например. Много бързо прескачах хилядолетия и континенти в тая етимология.
Иначе етруската връзка на траките е факт, обаче изобщо не е факт изводът от нея. Траки и етруски имат връзка далеч назад във времето, вероятно в района на Мала Азия. Българите пък са векове след това. Т.е. Директно сходството на траки и етруски да се пренесе в българско - трудна работа :) И зле засивдетелствана.
Стефане, има разлика между bellus и bellius. Ако не се лъжа трижди, тройно на латински е tribus....tres означава само 3.
Но липсата на етимология не означава, че веднага можем да назначим на древното име етимология през съвременен български. ТО ти и на латинското име Гай може да не успееш да намериш превода на латински ,ама това не значи че е заменимо с българското "гей" например. Много бързо прескачах хилядолетия и континенти в тая етимология.
Иначе етруската връзка на траките е факт, обаче изобщо не е факт изводът от нея. Траки и етруски имат връзка далеч назад във времето, вероятно в района на Мала Азия. Българите пък са векове след това. Т.е. Директно сходството на траки и етруски да се пренесе в българско - трудна работа :) И зле засивдетелствана.
Стефане, има разлика между bellus и bellius. Ако не се лъжа трижди, тройно на латински е tribus....tres означава само 3.
Ами точно ти си последният който може да го заяви това.
Горе ми заяви, ще между Терес и Тереис нямало никаква разлика.
Сега като говорим за обратното, вече собствената ти логика не върви. Когато не ти отърва разлиакта между Требелус и Требелиус стана нетърпима.
За съжаление не е вярно.
"ius" е стандартно окончание за римските фамилии - като нашето Ов.
АнтонИУС, ВалерИУС, ТиберИУС(От тибър ще да е последният, или от тиби - щедро даряващ), Клавдиус, Лициниус,,, и да не продължавам;
НЕ СА ДО ЕДНА СБЪРКАНИ ЕТИМОЛОГИИ,
А са ФАМИЛНИ ОКОНЧАНИЯ.
ОТГОРЕ НА ТОВА
за думи като беллус
БелИУС е сравнителна форма.
Означава , "по - хубав".
Не знам как ги пропускате тея неща в етимологиите. Според мен твоят човек не разбира латински и ти трябва друг :) Имате два елементарни варианта за това окончание, а го изкарвате "грешка".
Грешката обаче е от вас.
Същото важи и за триждито. Не е нужен буквален превод на български за да е ясна конструкцията.
Който ти е казал за "тройното" - което си е просто заяждане, не ти ли е казал за ТРЕМОНЦИУМ.
Знаеш ли какво означава "етимологията" на името на града....?
Седи ми малко странно, изглежда почти все едно че говорим за Тракия и траките, а .. НЕ ЗНАЕТЕ ИМЕТО НА ВЕРОЯТНАТА СТОЛИЦА НА РИМСКАТА ПРОВИНЦИЯ ТРАКИЯ.
Троехълмие....
Очевидно че точно тъй, както аз предлагам ,се комбннира Три-то. Засвидетелствано, де - в центъра на провинция Тракия.... И то в имеобразуване.
Дотук с етимологиите, струва ми се.
Та фактите са ясни.
Требелиус е несъъмнено латинско име.
С буквално отлична етимология.
И е взаимствано по нашите земи.
ТОва са фактите, пък хората могат да с ир азвиват оттам вече каквито си искат работи и да вярват в тях :) Гледа се къде е първо засвидетелствано. А то не е първо засвидетелствано, то е буквално ГЪСТО засвидетелствано в Рим. При това на НОБИЛИ, съсловие, коеот се "размножава" само помежду си, затворен аристократичен кръг... Искахте етимология, даже и това има ,макар да твърдяхте че няма... Кво да се обсъжда повече.
Чудесна идея е историята да е патриотична.
Но отвреме на време трябва и да е реалистична... За цвят :)
Поздрави!
Shtaparov, твърдението ти е невярно. Не може името ДУЛО да е с гръцки произход. Гърците са дошли тук много след дедите ни. Името на рода Дуло е по-старо от Старото царство в Египет. Много те моля, това са спекулации. Първите царе в Европа - роби и длъжници?! Как така гърците ще са ни кръстници? На гръцката памет ще разчитам аз, не на паметта на родовете си. "Роб" и РОД са две различни, ама много различни думи!? Изключенията потвърждават правилото. Има думи, които трябва да помним. Длъжни сме!
Там за името Тербел или Тервел, четем :
"Ние не виждаме никакво основание, както е направил Шафарик, да не признаваме в това име присъствието на славянски корен...
Константин Багрянородни говори, че названието на областта Тервуния или Тербуния, на славянски език означава "укрепено място" (твърдина)...
Думата "теребить" съществува и у нас (у русите) и досега, ако и да е получила друг някакъв си отенък по смисълът...
Може би и личното име Тербел (Тервел в разписът на българските князове) е от един корен с названието Теребуния и неговата съответствена форма в древно-руските имена била Тербило или Теребило, с което тя би се съгласувала не само по своята форма, но и по значението си."
Край на цитата.
Всички, който се съмняват в трако-славянския произход на древните българи, да започнат да четат като за начало големият руски учен от 19 век, Дмитрий Иловайски, а също и Александър Чертков.
11.11.2012 20:43
Успех и на книгите!
http://www.artsloi.com/culture/574-2010-04-14-13-15-44.html
Успех и на книгите!
Благодаря ти приятелю!
Макар и предпазливо, западняците започват да говорят за истинската българска история:)
Там за името Тербел или Тервел, четем :
"Ние не виждаме никакво основание, както е направил Шафарик, да не признаваме в това име присъствието на славянски корен...
Константин Багрянородни говори, че названието на областта Тервуния или Тербуния, на славянски език означава "укрепено място" (твърдина)...
Думата "теребить" съществува и у нас (у русите) и досега, ако и да е получила друг някакъв си отенък по смисълът...
Може би и личното име Тербел (Тервел в разписът на българските князове) е от един корен с названието Теребуния и неговата съответствена форма в древно-руските имена била Тербило или Теребило, с което тя би се съгласувала не само по своята форма, но и по значението си."
Край на цитата.
Всички, който се съмняват в трако-славянския произход на древните българи, да започнат да четат като за начало големият руски учен от 19 век, Дмитрий Иловайски, а също и Александър Чертков.
Книги, в които истината е казана има, някои се намират трудно, но все още ги има, който търси ще ги намери.
Силите май идват от билките. Не се шегувам, вместо да се тровя с кока-кола и други боклуци, карам на билкови чайове- мента, мащерка, невен, коприва, бял бъз, кантарион, глог, теснолист живовлек...
Билковия чай е полезен, приятен и евтин...за разлика от химиите в супермаркета.
Поздрави!
По принцип българския език е продължение на тракийския. Напълно естествено е определени диалектни думи да бъдат наречени тракийски (трибалски).
Поздрави!
Ситуацията може да я сравниш с Освобождението през 1878 г. Как мислиш, дали е имало тенденция в българските семейства на децата да се дават турски имена?
Ситуацията може да я сравниш с Освобождението през 1878 г. Как мислиш, дали е имало тенденция в българските семейства на децата да се дават турски имена?
Какви бяха титлите на този български владетел, на първо място, и на второ, какво е отношението му с Константинополския царски двор.
?
В тая логика на разсъждения трябва него да го обявиме за бей и паша с тея кесарски титли и знаци отгоре му. Туй по - лошо от турско име, щото турски имена в България след освобождението все па кима, ама премиер министър да е Паша май няма...
Второ, името Требелиус е по - скоро латинско, а в тея години ИРИ клони към съвсем друг тип имена, Гай, Марк, Квинт и прочие имена дето описват половината население на Рим вече почти ги няма, т.е. логиката не е такава.
Ина трето място аз не знам дали България се е борила за независимост от Византия. По - скоро ми се вижда по - близо до истината да се твърди, че византия се е борела за независимост от България, коеот също не е точно но.. По скоро с помощта на България Византия е изобщо оцеляла в тея години, ти ми говориш за освобождение :)
Поздрави!
Ситуацията може да я сравниш с Освобождението през 1878 г. Как мислиш, дали е имало тенденция в българските семейства на децата да се дават турски имена?
Какви бяха титлите на този български владетел, на първо място, и на второ, какво е отношението му с Константинополския царски двор.
?
В тая логика на разсъждения трябва него да го обявиме за бей и паша с тея кесарски титли и знаци отгоре му. Туй по - лошо от турско име, щото турски имена в България след освобождението все па кима, ама премиер министър да е Паша май няма...
Второ, името Требелиус е по - скоро латинско, а в тея години ИРИ клони към съвсем друг тип имена, Гай, Марк, Квинт и прочие имена дето описват половината население на Рим вече почти ги няма, т.е. логиката не е такава.
Ина трето място аз не знам дали България се е борила за независимост от Византия. По - скоро ми се вижда по - близо до истината да се твърди, че византия се е борела за независимост от България, коеот също не е точно но.. По скоро с помощта на България Византия е изобщо оцеляла в тея години, ти ми говориш за освобождение :)
Поздрави!
Връзва се идеално ако е латинско името на Требелий. А и титлите му не са случайни и не са давани току така за щяло и нещяло.
За това кой има право да наследи римската империя, ние или ИРИ.
И добавя нови щрихи към претенциите на Симеон срещу Лакапин май пак за същото :)
Обяснява нашето отцепване след окончателното завземане на властта от гърчавите и последвалите войни между нас.
а тервел (името е транскибиран варинат през Тербел, през Трибелий) наистина е велик владетел, когото западната летопис подценява. Той е със значението на Карл велики.. но това е друга тема.
а тервел (името е транскибиран варинат през Тербел, през Трибелий) наистина е велик владетел, когото западната летопис подценява. Той е със значението на Карл велики.. но това е друга тема.
Каква е етимологията на латински език?
Гърците не обръщат латинското Б на В, а го предават с ОУ.
Благодаря ти приятелю!
Бех малечок и гледах слънцето (дулото) съответно се осветих и требваше да ми слагат картофи на очите ! Относно БАЛ ; БАЛА ; БАЛИ : е голем ! А Трибали е трите големи ! Я немам бала пари ама съм струпал бала сено да отчувам скотовете зимата..!
Я велам немойте да се терате…ойдете наедно ке сте БогАрни (БЪЛГАРИ) !