Прочетен: 34865 Коментари: 136 Гласове:
Последна промяна: 26.04.2012 17:36
ОЩЕ ХУБАВИ НОВИНИ:)
Природата е чаровна магьосница. Измъкне ли се човек от претъпканите улици изпълнени с неспирно бучене и потопи ли се в покоя на дивото...времето сякаш спира. Доста по-леко се работи на спокойствие и чист въздух. Дъжда си вали, облаците се тътрят по небето, а мислите сякаш стават послушни:)
Работих върху “Тракийския Речник” по около дванадесет часа всеки ден, но чак към последните дни усетих умора. В началото се поразочаровах защото се наложи да премахна не малко думи понеже изпитвах определени съмнения относно тракийската им принадлежност. Πισκιναι (име на крепост в Епир) например би могло да се тълкува със старобългарската дума пищьнъ – пищен, изобилен, но по-голяма прилика показва латинската piscinaе – рибарници, басейни...Названието на крепостта Πτωχέίον напомня на старобългарската дума пътахъ – птица, но не може да се пренебрегне и гръцката πτωχεύω – прося, искам милостиня...Няма логика укрепено място в планина да се нарече просене, просия. Кой и какво може да проси по дивите и непрестъпни места, просия се прави в градовете...Място обитавано от птици (пътахъ) е по-смислено защото птиците гнездят в планините...но все пак реших да пропусна и това древно название. Слава Богу останаха достатъчно думи -641, скоро ще бъде публикувана книга, в която те ще бъдат сравнени с успоредици от санскрит, латински, гръцки, хетски, украински, словенски, старовисоконемски, англо-саксонски и т.н. Нека след това скептиците да мрънкат:)
Оказа се, че древната реч на дедите ни е близка не само до днешните ни сродни езици, но има доста прилики с датски, исландски, шведски...Бор например показва връзка със староисландската barr-борова игла. Скок, скачам, скакам отговарят на англо-саксонската scacan – бутам, разтърсвам, бързо движение. Трепя е сродна на старовисоконемската treffаn -удрям, улучвам. Честно казано не бях очаквал толкова упоредици. За близките думи със сръбски, хърватски, украински и руски изобщо не се учудих, но бях очаквал повече паралели с гръцкия. Такива има разбира се, но в много случаи гръцките думи са характерни само за една област, а това е индикация, че са заемки. Тегля (водя след себе си) например отговаря на гръцката ταγός – водач. Тя обаче се използва от тесалийците, които са потомци на пелазгите. В Тесалия тече река Пеней, чието име се обяснява с нашата дума пена-пяна. Пак в Тесалия е Олимп, с най-древно име Олупио. То се тълкува със санскритските глаголи лумпати, лупати – троша, правя на парчета (В.Георгиев) и разбира се българските ломя, лумя, лупам ( троша, правя на парчета)...
Тракийското име на Олимп не трябва да учудва никого, освен в пеласгийската Тесалия, планина Олимп има и в Мизия, едно мизийско племе носи названието олимпени -живеещи край Олимп (Херодот, История, VІІ-74). Същите тези мизи-олимпени Д. Хоматиан нарича българи и пояснява, че те били прогонени от Александър Велики, но след време се завърнали и отвоювали старите си земи – “....европейските мизи, които народът обикновено знае и като българи. Те били изселени в старо време от военната сила на Александър от разположения край Бруса Олимп към Северния океан и Мъртвото море, а след като минало много време, със страшна войска преминали Дунава и завзели всички съседни области: Панония и Далмация, Тракия и Илирик, а и голяма част от Македония и Тесалия...”
Направи ми впечатление окончанието на определени тракийски прилагателни: тясон – тесен, тясен, темон, -темен, тъмен, висон – вьсьнъ (селски ст.блг.). Обиколил съм много места из България и ако не се лъжа в Добруджа съм чувал диалектни думи като тясън, тясон, тъмън, тамон и т.н. Умолявам тези, на които такива варианти на тесен, тъмен и т.н. са познати да ме уведомят точно за коя област става дума.
Имам и други молби, ако на някого е известна диалектна дума върк – вълк, нека да ми съобщи това. Върколак ми е позната, но е възможно тя да има още много други варианти. Казаха ми, че в Северна България се употребява думата ок, ук за иго, хомот. Ако някой знае подробности, умолявам го да сподели с мен данните.
В следващия постинг ще ви представя всички тракийски думи за имена на животни и птици, намерил съм над тридесет, като повечето са лесно разпознаваеми. В идната ми работа има нещо интересно и за любителите на риболова:)
Благодаря на всички вас, които посещавахте блога ми и изразявахте подкрепата си! Поднасям извиненията си на тези, на които не съм успял да отговоря...
След около месе-два, когато речника излезе всеки ще може да прочете думите и да прецени сам за себе си дали на нас ни е казана пълната истина, или не.Прогресивно мислещите ще разберат, че българския е продължение на езика на троянските съюзници, на Орфей, цар Ситалк, императорите Константин Велики, Юстин І, Юстиниан І, Маркиан и др. Ще се разбере и, че е време историята да се преразгледа и най-сетне на българите да се даде мястото, което се полага.
ТРАКИЙСКИТЕ МУЗИ И БЪЛГАРСКИТЕ ЖЕНИ
Тюркската теория за произхода на българи...
Аскетиката на Казандзакис - величавият в...
Опошлен протест по гербовски
Добре заварил!:)
Предварително благодаря!
Нека уважаваме писмеността си!
26.04.2012 16:52
Това конкретно, а по-общо - въпреки, че усилията ти за разгадаване на тракийския език са похвални, не смяташ ли, че всъщност доказваш нещо, което е извесно от доста отдавна, а именно: че езиците произхождат един от друг?
Как точно доказваш, българското самосъзнание на траките? И защо смяташ, че византийски автор от ХІІв е по-добре запознат с историята на мизите от днешната историческа наука?
Благодаря Ви много за информацията! Ценна е!
Това конкретно, а по-общо - въпреки, че усилията ти за разгадаване на тракийския език са похвални, не смяташ ли, че всъщност доказваш нещо, което е извесно от доста отдавна, а именно: че езиците произхождат един от друг?
Как точно доказваш, българското самосъзнание на И защо смяташ, че византийски автор от ХІІв е по-добре запознат с историята на мизите от днешната историческа наука?
Няма какво да ти прощавам, ти сам трябва да си простиш защото скептицизма е признак на комбинация от слаби познания и закостеняло мислене:)
Ето защо мисля, че Хоматиан е прав:
1. Старите българи практикуват същата изкуствена черепна деформация както и мизите ( прочети Антропология на Древните Българи на Й.Йорданов).
2. Старите българи бръснат главата си и оставят кика както и мизите ( прочети Плутарх, Животът на Тезей).
3. Старите българи имат същите житни ями както и мизите ( прочети Въведение в Тракийската Археология на Г.Китов и Д.Агре).
4. Старите българи ползват същия крив, сложносъставен лък както и много тракийски племена. Най-много изображения има по Траяновата колона.
5. Старите българи ползват същите върхове на стрели както и траките ( прочети Die Thraken im Karpatenbeken, M. Dusek).
6. Древните топоними от европейска и азиатска Мизия се тълкуват лесно на български, за да се види това обаче се иска непредубедено мислене, това ще ти е трудно:)
7.Каменните баби ( антропоморфни паметници) типични за старите българи ги има в Мизия още от Бронзовата епоха. Посети Варненския музей и ще ги видиш.
8. Многоженството, което според Бешевлиев е типично за старите българи е типично и за северните траки, но това учените го забравят някакси... Прочети География на Страбон, кн. 7, гл. 3.
9. Типичните старобългарски жилища са землянка и полуземлянка ( Бешевлиев, Овчаров), такова е обаче и типичното жилище на траките в Мизия ( Китов, Агре). Никой обаче не пожелава да посочи връзката.
10. Жертването на коне и кучета в гроба на боец практикувано от старите българи ( Рашев) е типично и за траките ( Фол, Порожанов, Йорданов)...
Не са малко доводите, нали?
Защо мисля, че съвремените учени не са прави:
1. Недопустимо е дори в 21-ви век да се ЛЪЖЕ, че дедите ни са управлявани от ханове ( прочети Българските ханове и царе, Пантев, Андреев, 2004). Такава титла никога не е регистрирана...
2. Недопустимо е да се се твърди, че старите българи са тюрки ( прочети Б.Симеонов, Прабългарска Ономастика) при условие, че още от 1938 година се знае, българите са европейски народ, а тюркски елементи в нашия антропологичен тип няма ( прочети М. Поповъ, Българският народъ между европейските раси и народи, Придворна Печатница, София, 1938).
3. Недопустимо е когато се тълкуват тракийски думи да се пропускат старобългарските им успоредици. Твърди се, че името на река Янтра идва от трак. дума атрас – бърз, но не се казва нищо за ст.бг. яндръ –бърз...
Ти на това наука ли му казваш? Ако одобряваш тези методи си за оплакване и съжаление...
Добре заварил! Аз също се радвам, че съм обратно в блога...:)
Хайде първо да те почна за "слабите познания", дето ги приписваш на Ежко Бежко. Човек, ти не си специалист, не можеш да анализираш езици. Впрочем - искаш, правиш го, НО по начин, съвсем далечен от истинския научен анализ.Ти си този със слабите познания.
После...там 1,2,3....дето си ги подредил.
Ама то, наистина по тази твоя логика, ако аз днес ползвам френска кола, уредите вкъщи са..да речем френски марки, прическата, парфюмът и дрехите ми - също френски....хеле пък и ако владея френски език...съм една чистокръвна французойка. Така излиза.
.....И казваш, че се изисквало непредубедено мислене.Извинявай , ама по-предубеден човек от теб аз не познавам.
Ти тръгваш от непоклатимото си убеждение, че траките са началото на ...какво ли не, и после нагласяш към това хрумване нещо, дето ти наричаш неоспорими факти.
Оооох, приятел, няма лошо да си патриот, ама не прекалявай така, бе човек!
И тоя речник, дето го мъдриш, кой ще го чете? Напразно се трепеш.
Поздрави, най-добронамерени.
26.04.2012 18:26
ок - дърво между конете на кола, дърво отпред на рало / стрела
Тази дума се използва и в Ямболския край.
Спомних си , че в Трънско на вълк казват вук , съжалявам ,
че не съм запомнила други думи . Говорът им е един от
най- старите , запазил специфични и ценни доказателства
за тракийския говор.
Приятна работа и успешно довършване на Тракийския речник !
С удоволствие ще разгледам речника, по който си работил.
Радвам се на присъствието ти!
Поздрав сърдечен, Павле:)
Благодаря за труда ти, който труд дава знание на света за древността ни.
ДОСТОЕН СИ, С ТЕБ БЪЛГАРИЯ ЩЕ ПРЕБЪДЕ!
26.04.2012 19:50
"Направи ми впечатление окончанието на определени тракийски прилагателни: тясон – тесен, тясен, темон, -темен, тъмен, висон – ..."
Не знам дали съм прав,но в Родопите говорят по подобен начин.Например-момине,женана,попрелчине,не знам много думи,но има още подобни.
Благодаря ти приятелю! Мозайката се нарежда прекрасно!
Добре заварил приятелю! Дано няма пречки с издаването на речника, ако ли пък се появят такива, то интернет ще помогне за популяризирането.
Думата ок се използва и в момента в Черноморска Странджа и по-конкретно в селата около Приморско.
Отнася се за гредата върху която лежи цялата каруца, и реално е теглещата конструкция. Самата греда свързва елементите върху които са разположени колелата на каруцата.
Поздрави,
ок - дърво между конете на кола, дърво отпред на рало / стрела
Тази дума се използва и в Ямболския край.
Благодаря ти за пояснението! Явно употребата на думата е широка, трябвало е да си отварям ушите по-добре в миналото:)
Спомних си , че в Трънско на вълк казват вук , съжалявам ,
че не съм запомнила други думи . Говорът им е един от
най- старите , запазил специфични и ценни доказателства
за тракийския говор.
Приятна работа и успешно довършване на Тракийския речник !
Благодаря ти за думата вук! Трънчани наистина са запазили много архаични думи.
С удоволствие ще разгледам речника, по който си работил.
Радвам се на присъствието ти!
Скарлетче, природата е най-добрия стимулатор, а и там се почива най-добре:)
Това ме накара да избягам от града, заслужаваше си.
Поздрав сърдечен, Павле:)
Благодаря ти Лили! Това, което дава природата нищо не може да го замени, ако можех да остана още малко в дивото щях да го направя:)
Поздрави!
Благодаря за труда ти, който труд дава знание на света за древността ни.
ДОСТОЕН СИ, С ТЕБ БЪЛГАРИЯ ЩЕ ПРЕБЪДЕ!
Не само с мене приятелю, не само с мене, а с всички, които избират доброто!
Честно казано не зная, до скоро дори не предполагах, че тази дума е все още в употреба и то на доста места.
26.04.2012 21:00
"Направи ми впечатление окончанието на определени тракийски прилагателни: тясон – тесен, тясен, темон, -темен, тъмен, висон – ..."
Не знам дали съм прав,но в Родопите говорят по подобен начин.Например-момине,женана,попрелчине,не знам много думи,но има още подобни.
Става дума за нещо различно. Частицата НА в женаНА е определителен член, който произхожда от показателното местоимение она, докато ОН в тясОН е окончание за оформяне на прилагателно, то е само вариант на ЕН в тесен, силен, вечен...
Поздрави!
Митак, понякога значението на дадена дума се променя с времето. Поне за мене е трудно да преценя кой е прав и кой не е. Във всеки случай - благодаря ти за приноса!
Таман е персийска дума, която прониква в българския с турско посредничество. Първоначалното й значение е напълно, изцяло (тамам).
Аз имам предвид вариант на тъмен, темен...
Поздрави!
Думата ок се използва и в момента в Черноморска Странджа и по-конкретно в селата около Приморско.
Отнася се за гредата върху която лежи цялата каруца, и реално е теглещата конструкция. Самата греда свързва елементите върху които са разположени колелата на каруцата.
Поздрави,
Благодаря ти за подробните разяснения!
Поздрави!
Думата ок се използва и в момента в Черноморска Странджа и по-конкретно в селата около Приморско.
Отнася се за гредата върху която лежи цялата каруца, и реално е теглещата конструкция. Самата греда свързва елементите върху които са разположени колелата на каруцата.
Поздрави,
Това за което пишеш не се ли нарича "ОЛ"
Айде де Спароток, изчака ми се чакалото да прочета нещо на хартия от тебе.
Благодаря ти Стефо!
Думата ок се използва и в момента в Черноморска Странджа и по-конкретно в селата около Приморско.
Отнася се за гредата върху която лежи цялата каруца, и реално е теглещата конструкция. Самата греда свързва елементите върху които са разположени колелата на каруцата.
Поздрави,
Това за което пишеш не се ли нарича "ОЛ"
Айде де Спароток, изчака ми се чакалото да прочета нещо на хартия от тебе.
Хубавите неща стават бавно...Де да ми беше само това работата - да се ровя из старите извори, археологически проучвания и т.н. Цялото си свободно време заделям за доброто дело, но човек трябва и да спи:)
Още малко и, ако е рекъл Господ ще имаш от мен и нещо на хартия...
Пишеш за троянците, снощи гледах филма "Истината за Троя", в който се казва, че населението е било хети, препоръчвам ти да си го изтеглиш от Зимундата. Там се казва и за другото име на Троя, което си е чисто тракийско, ама не го запомних Ще се изненадаш колко интересни заключения ича в него, открито е че тази война не е водена 10 , а 200 г.Изобщо не е заради хубавата Елена, а заради злато и скъпоценности, които е имало в града. Не е имало никакъв кон, явно е бил художествена измислица на Омир.Защо ли не съм очудена, никога не съм си мислила, че тя е причината, представяла съм си че е просто повод, дошъл в много подходящ момент:))) Изследванията са правени с много съвременни средства, които направо ме изправиха на нокти. Дават града с такива очертания, сякаш гледаш снимка от гугъла.Поздрави!!!
26.04.2012 22:16
Пишеш за троянците, снощи гледах филма "Истината за Троя", в който се казва, че населението е било хети, препоръчвам ти да си го изтеглиш от Зимундата. Там се казва и за другото име на Троя, което си е чисто тракийско, ама не го запомних Ще се изненадаш колко интересни заключения ича в него, открито е че тази война не е водена 10 , а 200 г.Изобщо не е заради хубавата Елена, а заради злато и скъпоценности, които е имало в града. Не е имало никакъв кон, явно е бил художествена измислица на Омир.Защо ли не съм очудена, никога не съм си мислила, че тя е причината, представяла съм си че е просто повод, дошъл в много подходящ момент:))) Изследванията са правени с много съвременни средства, които направо ме изправиха на нокти. Дават града с такива очертания, сякаш гледаш снимка от гугъла.Поздрави!!!
С такива филми трябва да се внимава, населенето на Троя не е от хети, тяхната държава е по -на изток. Трояните са тракийски поселници, много неща го доказват. Верно е, че в цитаделата е намерен печат с лувитски знаци, но това може да е само вследствие на дипломация.
Поздрави!
Благодаря ти за уточнението!
Пишеш за троянците, снощи гледах филма "Истината за Троя", в който се казва, че населението е било хети, препоръчвам ти да си го изтеглиш от Зимундата. Там се казва и за другото име на Троя, което си е чисто тракийско, ама не го запомних Ще се изненадаш колко интересни заключения ича в него, открито е че тази война не е водена 10 , а 200 г.Изобщо не е заради хубавата Елена, а заради злато и скъпоценности, които е имало в града. Не е имало никакъв кон, явно е бил художествена измислица на Омир.Защо ли не съм очудена, никога не съм си мислила, че тя е причината, представяла съм си че е просто повод, дошъл в много подходящ момент:))) Изследванията са правени с много съвременни средства, които направо ме изправиха на нокти. Дават града с такива очертания, сякаш гледаш снимка от гугъла.Поздрави!!!
Според д3вер http://d3bep.blog.bg/history/2010/11/11/troy-is-it-real-istina-li-e-iliada.633026
това е битката за Кадеш който е хетски и е нападнат от египтяните на Рамзес Някойси.
26.04.2012 22:54
Логос
От какво ли
искат милост
птиците,
когато се превръщат
в крепост?
Понякога просто са верни и двете думи, не мислиш ли?:) Гнездото е птича крепост, а и небесна - то е милост от небето.:) И един въпрос - защо точно "старовисоконемски"? Винаги ме респектира това "високо" - откъде идва?
Успех на Тракийския речник!:) Със сигурност ще го сложа до Библията вкъщи. Щом от една дума, изникна стихотворение, представи си 641 думи колко памети ще отключат и колко мостове ще спуснат в умовете и душите ни. Българите знаем, но не помним. Малко е нужно, да разберем, кои сме. Успех и чакаме следващата добра новина!:)
Моята баба казваше "темно" на тъмно. Ползваше много стари думи, но за съжаление много малко си спомням от тях. /Североизточна България – уточнявам от кой край е това/
ти сам трябва да си простиш защото скептицизма е признак на комбинация от слаби познания и закостеняло мислене:)
Като оставя на страна крайния нелогизъм в това да искаш прошка сам от себе си, бих казал, че скептицизма е чест спътник на научното познание; и поставянето под въпрос, на изложените факти и техните интерпретации, е задължителна проверка, на която трябва да мине и най-красиво звучащата теория.
Ще отмина без коментар и мълчанието по въпроса за текста на Димитър Хоматиан и неговия преводач, до предложения от блога Вид.
Ще попитам обаче, откъде, г-н Й.Йорданов набавя сравнителния си материал от черепи на стари българи и на мизи, за да сравни изкуствените им черепни деформации?
Подобни възражения могат да се отправят и към следващите няколко изложени от вас довода.
Относно довод № 6, това, най-вероятно, е точно така, но по избраната от вас логика, същите тези топоними могат да се тълкуват лесно и на сръбски, Руски, Чешки, че и на някой от скандинавските езици (които често споменавате), а да не говорим за на останалите езици, произхождащи от санскрит.
Относно "Каменните баби" - ще ми посочите ли, къде другаде ги има в Мизия?; и ще ми отговорите ли на въпроса - кое, географски, наричате Мизия?
Многоженството едва ли е типично само за старите българи и северните траки, в този период, като същото се отнася и за землянките и полу-землянките; а пък жертването на коне и кучете, ми се струва характерно за степен народ на ловци-сърибачи, иначе щаха да му оставят земеделски продукти - я делва жито, я ечимик.
Относно науката.
Смятам, че максимума, който можеш да си позволите, като коментар, относно нея е, че тя "СЕ ЛЪЖЕ", но не и че "ЛЪЖЕ" - дребна граматическа разлика, но вие се изтънчен специалист по езиците - вярвам ще я схванете. Като, дали е имало титла Хан, Кан, Кхан или както още е звучал езика на тази хора, е въпрос на научна изследване (т.е. нещо, което не знаем и искаме да разберем), а не на неуспорим факт.
За начало, ще кажа, че няма недопустими твърдения в науката - в това число дори, че траки и българи са напълно идентични (или там каквото твърдите); в науката има недопустими начини за доказване на дадено твърдение или неубедителност на изложените доказателства (където, страхувам се, трябва да сложа голяма част от вашите).
Но за да видите, колко интересно нещо е историята, ще ви предложа една смела хипотеза относно посочените от вас книги от 1938. Към този период, като едни сравнително верни съюзници на Пакта, е било неудобно да си припишем тюркски произход.
Третия довод, срещу науката не успах да разбера - извинете.
Та по изложените в този и предния коментар доводи, считам, че знанието на Димитър Хоматиан, живял пред ХІІв, за историята на древните българи, е сравнимо, с знанието днешен журналист за историята на древните литовци от преди петнадесет века.
И, при всички положения, един студент по история в Университета, знае повече от него. - Просто, уважаеми г-н Спароток, науката История се е развла за последните девет века; твърдение, което смятам за неуспорим факт.
27.04.2012 06:44
Аз също смятам, че траки и скити са били една общност през 5-то хил.пр. Христа. В по-късен период обаче част от скитите се смесва с други хора, де факто образуват се нови народи. Те също са сродни на траките, но връзката не е така силна както например със скитите от Черноморските степи и Добруджа...
Не трябва да се сравняват само езиците, но също и обичаите, погребалните ритуали, антропологичния тип и т.н.
Поздрави!
Благодаря Ви за сведението!
За начало, ще кажа, че няма недопустими твърдения в науката - в това число дори, че траки и българи са напълно идентични (или там каквото твърдите); в науката има недопустими начини за доказване на дадено твърдение или неубедителност на изложените доказателства (където, страхувам се, трябва да сложа голяма част от вашите).
Но за да видите, колко интересно нещо е историята, ще ви предложа една смела хипотеза относно посочените от вас книги от 1938. Към този период, като едни сравнително верни съюзници на Пакта, е било неудобно да си припишем тюркски произход.
Третия довод, срещу науката не успах да разбера - извинете.
Та по изложените в този и предния коментар доводи, считам, че знанието на Димитър Хоматиан, живял пред ХІІв, за историята на древните българи, е сравнимо, с знанието днешен журналист за историята на древните литовци от преди петнадесет века.
И, при всички положения, един студент по история в Университета, знае повече от него. - Просто, уважаеми г-н Спароток, науката История се е развла за последните девет века; твърдение, което смятам за неуспорим факт.
Знаеш ли израза - We save the best for last ? Съюза с Германия не е повлиял д-р Попов, защото според него българите са славянски народ, роднини на сърби, хървати, поляци и др. Точно това е било трън в очите на някои, но цар Борис е имал смелостта да разреши печатането на материала. Между другото генетичните проучвания от 2011 г. показаха, че д-р Попов е бил прав, българите се оказаха близки роднини на хървати и поляци, като голяма част от нас носи и тракийски гени...явно става дума за над 50-те % българи, които според Попов са от понтийски тип, т.е. потомци на древно население...
Науката наистина се развива, но не и някои учени, те още си повтарят догмите от 19-ти век...за това не бъркай оределена група учени с науката като цяло...
Или прочети стр. 127 от Антропология на древните българи ( на Йордан Йорданов), или се свържи с него за повече подробности. Явно на мен не вярваш... Няма да е зле да си набавиш и Archaeology of USSR на A. Mongait, той също пише за древния произход на изкуствената черепна деформация, но в Черноморските степи.
Какво наричам аз Мизия - Северна България, всъщност старата Мизия обхваща и територии от Сърбия, дори и Румъния.
Верно е, че тракийски думи като бара-рекичка, тима-тъма ги има и в езиците на сърби, хървати и словени, но те за разлика от нас не са отъждествявани с траките в продължение на 1000 години. Св. Йероним отъждествява България с Мизия през 4-ти век, а последния, който отъждествява българи с мизи е Йоан Кантакузин.
Каменни баби има и в Азия, освен в нашите земи.
Мислиш, че много други народи познават многоженството освен стари българи и траки...Хубаво, посочи тогава колко жени едновременно е римлянина...или гърка... Бешевлиев е този, който се опитва да изкара многоженството азиатски обичай и хитричко премълчава, че това е типично и за траките - страхотен научен метод - укриване на данни.
Казваш - "жертването на коне и кучете, ми се струва характерно за степен народ на ловци-сърибачи..."
Това ли те учиха в университета - като ти се струва нещо и да го смяташ за доказателство без да си потърсил данни. Траките са уседнал народ и въпреки това жертват кон и куче в гроба на боец.
Ако само Хоматиан бе отъждествил българи с траки изобщо нямаше да си правя труда да го споменавам. Има обаче и други - Св. Йероним, Л. Дякон, М.Аталиат, Й.Цеца, Фулко... Те не се цитират един-друг. Освен това имаме както изследванията на Попов ( показващи понтийския тип на по-голамата част от нашето население), така и генетичните изследвания показали тракийските ни корени.
Един студент по история знае това, което преподавателя му е благоволил да каже. От времето на Хоматиан до днес са се изгубили доста данни, в такъв случай е глупаво да се твърди, че Хоматиан знае по-малко от студент по история...
Относно лъжите за хановете...моля те, без ефимизиране. Титла хан не е документирана никъде, но понеже според школата на Златарски българите са тюрки, то и учените лъжат своя народ, че дедите ни са били управлявани от ханове...
Щом се съмняваш в тракийския произход на българите дай своята теория и доказателства за това що за народ сме. Нали имаш смелостта да го направиш:)
За да твърдиш, че нещо не е верно, то на тебе би трябвало да ти е известно нещо друго, сподели моля те:)
Моята баба казваше "темно" на тъмно. Ползваше много стари думи, но за съжаление много малко си спомням от тях. /Североизточна България – уточнявам от кой край е това/
Снеже, благодаря ти за сведението! Точно в Североизточна България е регистрирана думата темон...
Поздрави!
Поздрави!:)
Логос
От какво ли
искат милост
птиците,
когато се превръщат
в крепост?
Понякога просто са верни и двете думи, не мислиш ли?:) Гнездото е птича крепост, а и небесна - то е милост от небето.:) И един въпрос - защо точно "старовисоконемски"? Винаги ме респектира това "високо" - откъде идва?
Успех на Тракийския речник!:) Със сигурност ще го сложа до Библията вкъщи. Щом от една дума, изникна стихотворение, представи си 641 думи колко памети ще отключат и колко мостове ще спуснат в умовете и душите ни. Българите знаем, но не помним. Малко е нужно, да разберем, кои сме. Успех и чакаме следващата добра новина!:)
Много хубаво си го казала - Българите знаем, но не помним. Малко е нужно, да разберем, кои сме.
Старовисоконемския е най-древната форма на германския език, документирана е с руни (така наречената азбука - футарк).
Поздрави!
Благодаря Ви за информацията!
То има две еднакво вредни за тракологиятатечения:
1. Отричане на каквото и да е тракийско в българското самосъзнание и култура.
2. Приписване на тракийски произход на целия видим свят.
Както и да ги гледам ,еднакво унищожителни и спрямо науката история, и спрямо тракологията в частност.
Като че ли разумният отговор, щом сте и възпитаник на университет е, да хванете там който бряг сте стеснили, стеснили... Стеснили.
И да го пресечете.
Вместо да наливате вода в чуждите брегове.
Щото последното, е, смея да кажа, погрешно разбран от вас механизъм на стесняването.
Щото родната българска наука нещо бъка от критици, а не върви добре с творците... Ше останете накрая само критици да догризвате неща, писани преди 50 години. Разкопки има, публикации няма. Световната наука се движела викате, да ама българската - не... Попов го бил повлиял Хитлер. А вашите източници СССР и 50 години цензура са ги оставили небарнати, ако така ще разсъждаваме за славянофилията.
Тюркологията също се развива. Тюрки било траки, Месала било Мшала и прочие, и прочие...
Налице е следния проблем:
1. Тюркологията се развива.
2. Тюрколозите в българия тоталн осте проспали развитието и.
3. Нещо повече ,за никакъв х.. не ствате, дори не сте в състояние археологически да изведете безспорното присъствие на ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ тука, камо ли нещо повече - тя е зарината в тиня, няма я нито в забележителности, нито в музеи, пък кво остава за древна тюркология да ми говорите и аз да ви вярвам.
4. Теорията съществува като паразит. Тя не се развива, чака някаква друга теория и почва да смуче кръв от нея... Я от хунската, я от сарматската, я от тракийската.. Веднага щом се появят, и тюркската "хипертеория" скача да ги ръфа ,а междувременно НИЩО НЕ ПРАВИ.
Това теория ли е, наука ли е??? Или българска селска простотия... Аз не мога да определя...
За ме нтази теория вече заслужава некролог и паметник, тя е доказано неспособна на нищо.
Като разбира се, не е виновна теорията.
А теоретиците.
Пишеш за троянците, снощи гледах филма "Истината за Троя", в който се казва, че населението е било хети, препоръчвам ти да си го изтеглиш от Зимундата. Там се казва и за другото име на Троя, което си е чисто тракийско, ама не го запомних Ще се изненадаш колко интересни заключения ича в него, открито е че тази война не е водена 10 , а 200 г.Изобщо не е заради хубавата Елена, а заради злато и скъпоценности, които е имало в града. Не е имало никакъв кон, явно е бил художествена измислица на Омир.Защо ли не съм очудена, никога не съм си мислила, че тя е причината, представяла съм си че е просто повод, дошъл в много подходящ момент:))) Изследванията са правени с много съвременни средства, които направо ме изправиха на нокти. Дават града с такива очертания, сякаш гледаш снимка от гугъла.Поздрави!!!
Според д3вер http://d3bep.blog.bg/history/2010/11/11/troy-is-it-real-istina-li-e-iliada.633026
това е битката за Кадеш който е хетски и е нападнат от египтяните на Рамзес Някойси.
Кадеш е на около 1000 километра от Троя. Както Омир, така и Страбон пишат, че Троада граничи с Мизия и Фригия, а Кадеш се намира доста далеч от тези области.
Битката при Кадеш е някъде към 1300 пр. Христа. Муватали ІІ се сражава с Рамзес ІІ, в тази битка участват и мизи, но това не означава, че Кадеш е на територията на Мизия.
Виж на тази карта колко отдалечени са Кадеш и Троя, наречена Вилуша (Илиос).
http://www.google.nl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Hittite_Empire.png&imgrefurl=http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hittite_Empire.png&h=529&w=500&sz=220&tbnid=d0Sa8tsEWW1u3M:&tbnh=231&tbnw=218&prev=/search%3Fq%3Dhittite%2Bempire%2Bmap%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=hittite+empire+map&hl=nl&usg=__8ZtVpS6_ENzd23eEsJ0heRW7upE=&sa=X&ei=-kaaT7fCFcuUOu3GtPsB&ved=0CBYQ9QEwAQ
Виж на тази карта колко отдалечени са Кадеш и Троя, наречена Вилуша (Илиос).
Само че аз не казвам, че Троя не е съществувала - подчертал съм го с големи букви, а че Илиада е взаимствала с пълни шепи от епоса за битката при кадеш, познат на Хети и Египтяни.
Докато битката при Троя изобщо не е съществувала - най вероятно. Поне археологията е в пълнои несъстояние да го докаже, а аргументите против историчността на Илиада стават все повече и повече. Респективно, ако не е исторична, е измислена или натъманисана, и доколкото се свързва с името Ономакрит, който е известен фалшификатор..
.. не мисля че картите ще помогнат с нещо.
Виж на тази карта колко отдалечени са Кадеш и Троя, наречена Вилуша (Илиос).
Само че аз не казвам, че Троя не е съществувала - подчертал съм го с големи букви, а че Илиада е взаимствала с пълни шепи от епоса за битката при кадеш, познат на Хети и Египтяни.
Докато битката при Троя изобщо не е съществувала - най вероятно. Поне археологията е в пълнои несъстояние да го докаже, а аргументите против историчността на Илиада стават все повече и повече. Респективно, ако не е исторична, е измислена или натъманисана, и доколкото се свързва с името Ономакрит, който е известен фалшификатор..
.. не мисля че картите ще помогнат с нещо.
Звер, възможно е елементи от битката при Кадеш да са влезли в омировата творба, защо не... Съгласен съм и, че Троя VІІа е разрушена от земетресение, а не от ахейците. Троянския кон е всъщност олицетворение на Посейдон, който е властвал над земетресенията.
Мисля също, че е имало не една, а много войни в различни периоди, включително и във времето на Омир. Който е контролирал Троя е контролирал и търговията между Черно и Средиземно Море...
Както Кадеш, Троя бива нападната поради икономически интереси.
Поздрави!
Например в Илиада се споменават и градове, като Спарта, Ейон на Струма и прочие, възникнали в МНОГО ПО - КЪСНА ЕПОХА.
Както и градове, които са изчезнали в епохата преди Илиада... Едновременно, на едно място. Очевидно се компилират някакви неща оттук - оттам.
Към това следва да прибавим ,че която и дата да сложим на Илиада, гърците претендират на база Илиада да са "микенска цивилизация".
Лошото е че по време на всички дати на "Илиада" микенската цивилизация е подложена на огън и меч. Тя загива през 13-12 в.пр.хр. Не се ражда тогава и не завладява тогава света с хиляди кораби... Ако я е имало, едвам е свързвала двата края...
Респективно за мен ТРОЯ е само едно от многото художествено използвани в илиада имена. Естествено, че Троя не е Кадеш, а да ти кажа, според хитските писма , не е и Вилуса, както претендират някои.. Но това е все едно. Троя я е имало, но събитието е.. атрибутирано, така да се каже.
На Илиадата следва да се гледа като на "стария завет" на древния свят, не като на научна историческа творба. Още повече че гръцката любов към "свети писания" е добре документирана. Като това не отнема възможността, точно както и библията, да има отделни вплетени п о- стари факти в нея, и тъкмо такъв, основен, откривам в битката за Кадеш.
Като, може занапред да изскочи и по - добър акаунт. Но засега в това виждам най - неоспоримите заемки.
В писмото на Манапа Таркхунта се разправя, как той бил стар и болен, когато дошъл някакъв си и го накарал да напусне Вилуса.
После в писмо се уточнява ,че той се вдигнал и се скрил в близката "Речна страна Секха".
Секха е реката, която днес турците наричат Бакирчай. Намира се в района на Измир - Маниса
http://www.manisa.iwarp.com/tm600.jpg
След това казва се в писмото, узурпатора опитал да нападне Лазба.
Дефинирана в наше време като ЛЕЗБОС.
http://global-security-news.com/wp-content/uploads/2011/07/Aegean_with_legends_svg.png
Какот ясно се вижда, местоположението на Вилуса е най - вероятно между Лезбос и реката , и при всички положения в залива на Измир, който няма нищо общо с дарданелите и е на стотици километри от тях.
При това:
- вилуса е отлично засвидетелстван град в хитските документи, васал и съюзник;
- в района на континента срещу лесбос хитското присъствие е добре засвидетелствано;
- в района на Троя хитско присъствие общо взето почти няма;
- хитите диференцират Вилуса от земята на Маша - мизите, кояот е на север и в която би следвал ода се пада нашата Троя.
Т.е. налице е некъв напън да се спаси историчността на Илиада чрез съмнителни и зле засвидетелствани събития...
За съжаление се прескача един прост факт:
ЧЕ ЕДИНСТВЕНИЯ НАЧИН Е АКО СЕ ИЗМЕСТИ ТРОЯ. Ако се признае, че тая Троя на Шлиман не е ... оная , и се потърси и намери на друго място, може би това ще спаси историчността на събитията...
Но това не е угодно, и затова се лансират такива.. частичносмислени теории.
Ще Ви дам един пример от действителността.
Дете на българин и австралийка. Австралийката е наследник, пето поколение на китайски емигранти от началото на ХХ в., някъде там обаче се промъква и една ирландска пра-баба. От българска страна, гените са така както ги описват в цитираното от Вас изследване. Детето е родено, живее и учи в Англия.
Въпрос: какво би показало проучването на гените на това дете за националното му самосъзнание?
Отговори:
1. То се мисли за тракиец;
2. То се мисли за австралиец;
3. То се мисли за Българин;
4. Гените не могат да кажат нищо за самосъзнанието на човек
Логос
От какво ли
искат милост
птиците,
когато се превръщат
в крепост?
Понякога просто са верни и двете думи, не мислиш ли?:) Гнездото е птича крепост, а и небесна - то е милост от небето.:) И един въпрос - защо точно "старовисоконемски"? Винаги ме респектира това "високо" - откъде идва?
Успех на Тракийския речник!:) Със сигурност ще го сложа до Библията вкъщи. Щом от една дума, изникна стихотворение, представи си 641 думи колко памети ще отключат и колко мостове ще спуснат в умовете и душите ни. Българите знаем, но не помним. Малко е нужно, да разберем, кои сме. Успех и чакаме следващата добра новина!:)
Много хубаво си го казала - Българите знаем, но не помним. Малко е нужно, да разберем, кои сме.
Старовисоконемския е най-древната форма на германския език, документирана е с руни (така наречената азбука - футарк).
Поздрави!
Благодаря ти за руните! Отговорът ти оправда очакванията ми за старо-"високонемския". Хубаво са го казали дедите ни - пътахъ! - как звучи "птица" с това любимо по моя край "Ъ". В Копривщица всичко завършва на "ЪТ", напук на граматичните правила. И макар че съм живяла повече в София, често бъркам - и когато реша да придам значение на дума или действие - не спазвам правилото. Колкото до колебанията ти, ето какво прочетох за значението на думата "Логос", след като го написах, разбира се.:) Звучи като добро пожелание
"Понятие, широко използвано в античната и средновековната философска и религиозна литература с различни значения (всеобща закономерност, разумна основа на света, висш разум и др.), като в Стария завет "логос" означава божествено начало (Бог Слово), а в Новия завет "логос" се отъждествява с второто лице на Светата Троица и означава въплътения Божи Син Исус Христос."
Поздрави и успешна работа!
Това да се чува!
В момента няма как да отворя книгата, но ако е вярно описанието на книгата дадено на страницата на книжарница Пингвините, то става въпрос за гроб от IXв - т.е. след идването на аспаруховите българи тук, и ако Archaeology of USSR на A. Mongait се отнася за черноморските степи, а не за това което наричаш Мизия, то не виждам как правиш връзката между древното население на Мизия и прабългарите от IXв.
Същото се отнася и за каменните баби в Азия (от където според официалната наука идват българите). Какво общо имат тези азиатски баби с Мизия? Очевидно наличието им там показва точно обратното на това, което ти твърдиш - а именно, че българите идват от там (освен, ако, разбира се не се твърди, че нашите баби са по-стари от азиатските)
Казаното от мен относно полигамията е, че тя е така разпространена в древността, че не може да се нарече изключителна само за траките и българите. В този смисъл, не можеш да доказваш еднаквост чрез нея. Същото е и за жертването на коне, кучета и т.н. в погребалните ритуали.
Относно моята теория, то тя е, че езиково днешния българин е славянин, езикът ни е славянски. Ако тръгваш да доказваш, че всички славяни са тракийци - добре; но да казваш, че от всички народи във славянското езиково семейство, само българите са тракийци - това ми се струва доста странно.
все още не сте посочил източника от който ползвате Димитър Хоматиан.
Относно историята като наука, признавам почитател съм на теорията на R. G. Collingwood и оксфордското течение следващо него. До момента, лекциите му на тази тема (изд. в The idea of history), е най-убедителното четиво, на което съм попаднал на тази тема. Karl Popper - не успява да го обори в моите очи.
Между другото Колингууд ( издаден е на български през 1994 - но с кошмарен превод) обсъжда и доста интересно твърдението, че щом някой е живял, времево по-близо до събитието, то със сигурност знае повече от тези, които живеят след него. В противен случай ще се стигне до абсурда, че средновековния европейски историк е знаел повече за историята на древен Египет от днешните египтолози; най-малкото защото, г-н Спароток, информация, както се губи, така се и намира.
Дзвер, това че Вие сте сложил некролог на една теория, по никакъв начин на обвързва другите. Това че Попов е написал нещо през 1938, по никакъв начин не го прави безспорно
Виж на тази карта колко отдалечени са Кадеш и Троя, наречена Вилуша (Илиос).
Само че аз не казвам, че Троя не е съществувала - подчертал съм го с големи букви, а че Илиада е взаимствала с пълни шепи от епоса за битката при кадеш, познат на Хети и Египтяни.
Докато битката при Троя изобщо не е съществувала - най вероятно. Поне археологията е в пълнои несъстояние да го докаже, а аргументите против историчността на Илиада стават все повече и повече. Респективно, ако не е исторична, е измислена или натъманисана, и доколкото се свързва с името Ономакрит, който е известен фалшификатор..
.. не мисля че картите ще помогнат с нещо.
Съвсем като хипотеза да вмъкна че е възможно на по-късен етап когато гърците ги има вече на световната сцена доста след 1300 пр.н.е. да са опоскали като скакалци разрушената от земетресение Троада, и за оправдание да си припишат чужди подвизи от друга битка.
Същият текст е цитиран в най-различни издания и изследвания, а това че на тебе не ти е известен - кой друг трябва да си мръдне пръста?
Може би по-полезен и от описателна книга (не че няма нужда и от такава).
Хайде първо да те почна за "слабите познания", дето ги приписваш на Ежко Бежко. Човек, ти не си специалист, не можеш да анализираш езици. Впрочем - искаш, правиш го, НО по начин, съвсем далечен от истинския научен анализ.Ти си този със слабите познания.
После...там 1,2,3....дето си ги подредил.
човек!
Като нямаш глава ,която може да мисли най - лесно е да се позовеш на установеното научно мислене -ама това не означава нищо ,защото мненията на официалните учени са, като ветропоказател.
Нормално е човек да се стреми да внася порядък в хаоса ,независимо дали е създаден преднамерено или не от гърците или някой друг.
За ме нтази теория вече заслужава некролог и паметник, тя е доказано неспособна на нищо.
........
Като разбира се, не е виновна теорията.
А теоретиците.[/
Може би Фоменко е прав,но тогава може да си изясним защо се казва ,че историата зависи от това кой е победителя
Никога не съм чувал "бара" да се произнася с ударение на втората сричка. В Русе "бара" казваме на "локва". Това не противоречи много на значението "рекичка", защото такива малки рекички често при маловодие се прекъсват и разпадат на локви.
Никога не съм чувал "бара" да се произнася с ударение на втората сричка. В Русе "бара" казваме на "локва". Това не противоречи много на значението "рекичка", защото такива малки рекички често при маловодие се прекъсват и разпадат на локви.
Благодаря за сведенията! Бара има значение и локва, блатисто място, явно край Русе думата се е запазила със значение локва, докато в други места хората казва бара на малка река...
За ме нтази теория вече заслужава некролог и паметник, тя е доказано неспособна на нищо.
........
Като разбира се, не е виновна теорията.
А теоретиците.[/
Може би Фоменко е прав,но тогава може да си изясним защо се казва ,че историата зависи от това кой е победителя
Победителя почти винаги пише в своя полза, поради това всеки исторически извор трябва да се разгледа критично.
Може би по-полезен и от описателна книга (не че няма нужда и от такава).
Речника ще покаже най-вече какво не ни е казано на нас. Някой да е чувал за тракийски град Агнон, или за тракийска крепост Плисенум...чийто корен е като на старата ни столица Плиска...
Когато има премълчани данни е лесно да се съчиняват лъжи, те обаче рухват когато цялата информация излезе на яве.
Поздрави!
27.04.2012 19:10
Докато господин Венцислав Бъчваров (издателство "Веда Словена") беше жив, в дома му в гр.Пловдив се събираха хора, които работеха над такъв речник. Както и над келтски, скитски, снаскритски и други древни речници. След смъртта му речниците останаха недовършени и неиздадени. Много ми се иска да ви свържа с тези хора. Проблемът е, че те малко са скарани с компютрите. Ако имате интерес ще намеря начин да ви свържа.
Поздравления за труда!
Вера
27.04.2012 19:10
Благодаря ти Филипе!
Дано и за в бъдеще нещата да вървят добре!
Поздрави!
Работата, която претендира, че върши г-н Спароток, би следвало да надхвърля далеч нивото на една дипломна работа на завършващ университет; отказа му да цитира източника показва само колко е далече от претенцията
Благодаря Ви за информацията!
В пазарджишко и днес възрастните хора казват на киселото "красато".
Работата, която претендира, че върши г-н Спароток, би следвало да надхвърля далеч нивото на една дипломна работа на завършващ университет; отказа му да цитира източника показва само колко е далече от претенцията
За млад човек с висше образование имаш слаба памет. Споменах ти вече, че блогът е дневник, споделяне, не е научна работа, макар да може да се използва за популяризиране на научна работа.
Когато твърденията ми бъдат отпечатани и се окаже, че аз представям някакъв факт, който всъщност е откритие на друг, то в такъв случай можем да говорим за плагиатство.
Понеже отваряш дума за плагиатство, нека те попитам нешо...В работата си "Славяните в Първото Царство" 2002, д-р Станилов пише: " Най-добрър пример в това отношение е използването на думата бук, която липсва в основния словесен фонд на славяните " -стр. 3.
Хубаво, но това го е казал проф. Херман Хирт, а не е установено от д-р Станилов. Въреки това в глава І-ва няма споменаване нито на Хирт, нито на друг автор цитиращ Хирт. Как би нарекал това?
То не е споделено в блог, не е реакция на въпрос във форум, а редактирана научна работа...и все пак - става ли дума за плагиат, или не?
С просташкото си поведение правиш лоша услуга на гърците...защо ги мразиш толкова?
Благодаря ти!
Това да се чува!
В момента няма как да отворя книгата, но ако е вярно описанието на книгата дадено на страницата на книжарница Пингвините, то става въпрос за гроб от IXв - т.е. след идването на аспаруховите българи тук, и ако Archaeology of USSR на A. Mongait се отнася за черноморските степи, а не за това което наричаш Мизия, то не виждам как правиш връзката между древното население на Мизия и прабългарите от IXв.
Същото се отнася и за каменните баби в Азия (от където според официалната наука идват българите). Какво общо имат тези азиатски баби с Мизия? Очевидно наличието им там показва точно обратното на това, което ти твърдиш - а именно, че българите идват от там (освен, ако, разбира се не се твърди, че нашите баби са по-стари от азиатските)
Казаното от мен относно полигамията е, че тя е така разпространена в древността, че не може да се нарече изключителна само за траките и българите. В този смисъл, не можеш да доказваш еднаквост чрез нея. Същото е и за жертването на коне, кучета и т.н. в погребалните ритуали.
Относно моята теория, то тя е, че езиково днешния българин е славянин, езикът ни е славянски. Ако тръгваш да доказваш, че всички славяни са тракийци - добре; но да казваш, че от всички народи във славянското езиково семейство, само българите са тракийци - това ми се струва доста странно.
Ти вече ме смайваш с думите си - Ако тръгваш да доказваш, че всички славяни са тракийци - добре; но да казваш, че от всички народи във славянското езиково семейство, само българите са тракийци - това ми се струва доста странно...
Прощавай, но твърдението ти не може да се нарече другояче освен - невероятна глупост, не го ли осъзнаваш? Това, че езика на датчаните е германски не означава, че Гай Юлий Цезар се е сражавал с викинги.
Сродни народи говорещи сродни езици е едно, а идентичност на един народ с друг е нещо съвсем различно. Българите може и да говорят език, който е близък до руски, полски и т.н. но има и съществени разлики, те помагат да се определи идентичността.
Ако бе огворил книгата на Йорданов щеше да прочетеш, че изкуствената черепна деформация се практикува в Тракия от Неолита, а от работата на Монгаит би разбрал, че този обичай се появява в Черноморските степи в Бронзовата епоха. Това показва ясно посоката на разпространение. В Бактрия обичая е едва от 5-т век пр. Христа, около 4000 години по-късно от Тракия.
Каменните баби от Тракия са много по-стари от азиатските, това също показва посока на разпространение.
Мизи има и на север от Дунава, това го пише Страбон, но ти трябва да си направиш труда да проучиш сам старите извори.
Относно полигамията - кой друг европейски народ я практикува в древнотстта... И не става дума само да нея, а за СЪВКУПНОСТ от белези, опитай се да осъзнаеш това.
Именно съвкупността от общи неща ще определи дали един народ е наледник на друг.
Докато господин Венцислав Бъчваров (издателство "Веда Словена") беше жив, в дома му в гр.Пловдив се събираха хора, които работеха над такъв речник. Както и над келтски, скитски, снаскритски и други древни речници. След смъртта му речниците останаха недовършени и неиздадени. Много ми се иска да ви свържа с тези хора. Проблемът е, че те малко са скарани с компютрите. Ако имате интерес ще намеря начин да ви свържа.
Поздравления за труда!
Вера
Благодаря Ви!
В момента съм ангажиран с доста други неща и не ми остава много свободно време. Щом хората са пловдивчани ще се намерим лесно.
Поздрави!
Благодаря Ви за информацията!
В пазарджишко и днес възрастните хора казват на киселото "красато".
Това е интересно, благодаря!
"Сродни народи говорещи сродни езици е едно, а идентичност на един народ с друг е нещо съвсем различно. Българите може и да говорят език, който е близък до руски, полски и т.н. но има и съществени разлики, те помагат да се определи идентичността." - sparotok
Мисля, че нямате основание за остър спор, по-скоро позициите ви са сходни, или аз поне така ги разбирам. Езиково безспорно сме славяни, а идентичността на българския народ се формира по-късно и не включва само езика, и това е вярно. Въпросът е как, кога, къде и от кого се формират славянските езици. Отговора според мен е, че това е езика на трако-скитите. Възникнал тук на Балканите и разпространен в цяла Източна Европа от скитите, в следствие на номадския им начин на живот покриващ огромни територии. И тук не става въпрос само за езика, но и за култура, традиции, обичаи. Въобще можем според мен да говорим за трако-скитска цивилизация в Източна Европа. Днешните славянски народи са наследници на тази цивилизация, те се формират на по-късен етап и разбира се днешните българи не са идентични на руси или поляци, но са наследници и продължители на една цивилизация. Това е според мен.
Благодаря ти и аз Весо! Дано Бог даде скоро да има и други хубави новини!
Поздрави!
Понеже отваряш дума за плагиатство, нека те попитам нешо...В работата си "Славяните в Първото Царство" 2002, д-р Станилов пише: " Най-добрър пример в това отношение е използването на думата бук, която липсва в основния словесен фонд на славяните " -стр. 3.
Хубаво, но това го е казал проф. Херман Хирт, а не е установено от д-р Станилов. Въреки това в глава І-ва няма споменаване нито на Хирт, нито на друг автор цитиращ Хирт. Как би нарекал това?
То не е споделено в блог, не е реакция на въпрос във форум, а редактирана научна работа...и все пак - става ли дума за плагиат, или не?
Не съм запознат със случая, но ако е така както го описваш, това несъмнено е пълно плагиатство.
Между другото, докато писах коментара и на мен ми изглеждаше, че това твоето не е точно плагиатство; но пък признавам не съм чувал за Комитет по Фалшификации, затова реших, че може би Съвета по Плагиатство би бил подходящия орган в Университета.
Ти вече ме смайваш с думите си - Ако тръгваш да доказваш, че всички славяни са тракийци - добре; но да казваш, че от всички народи във славянското езиково семейство, само българите са тракийци - това ми се струва доста странно...
Прощавай, но твърдението ти не може да се нарече другояче освен - невероятна глупост, не го ли осъзнаваш? Това, че езика на датчаните е германски не означава, че Гай Юлий Цезар се е сражавал с викинги.
Сродни народи говорещи сродни езици е едно, а идентичност на един народ с друг е нещо съвсем различно. Българите може и да говорят език, който е близък до руски, полски и т.н. но има и съществени разлики, те помагат да се определи идентичността.
ОК ще се занимаем само с това, за да стесняваме темата на разговор.
Кажи ми, какво твърдиш ти - тракийците са родоначалници на славянските народи или тракийците са първите българи (но не и сърби, хървати, румънци и т.н.).
Явно е аз още не съм си изяснил това ти базисно твърдение.
от гръцки “слово”, “понятие”, “мисъл”, “разум”, “наука”
1.В древногръцката материалистична философия — всеобща закономерност (Хераклит).
2.В Идеалистическата философия — духовно начало, божествен разум (Платон).
3.В християнството — Исус Христос.
4.Първа съставна част на сложни думи със значение “наука”
От мит към логос
Преходът от мит към логос, осъществен в Древна Гърция, променя културната история на Европа. Хората излизат от ирационалността на митичния поглед към света и започват да мислят логически, обяснявайки и поставяйки под въпрос всяко познание. Без този преход бихме живяли в едни примитивен свят.
Митът съобщава, че нещо „е”. Не се търсят причините, нито точното време на случване, защото те не са от значение. Самото поставяне под въпрос на мита и опита за неговото обяснение чрез използване на факти би го разрушило. Защото той не се основава на такива.
Най-често митът описва нещо, отдавна минало във времето, или такова, за каквото човечеството няма памет като сътворението на света, живот след смъртта, различни типове персонажи и герои, богове и т.н. Без обяснения и без фактологическо време. Затова може да се каже, че митологичното възприемане на света е неисторическо. Човекът просто вярва в нещо, не го осъмнява, но в същото време няма доказателства, или памет, че то се е случило. Това е мисленето, което логосът преобръща...
Поздравления, нямам търпение да видя речника.
Твърдо напред! :)
Твърдо напред! :)
Благодаря много за данните!
Поздравления, нямам търпение да видя речника.
Благодаря ти приятелю! Дано помага и Господ!
Хубава събота и неделя!
Дзвер, това че Вие сте сложил некролог на една теория, по никакъв начин на обвързва другите.
Аз не съм сложил некролог на никого, още повече че тази теория не ми се пада роднина :)
Напротив. Има два момента:
1. Изобщо не искам да лишавам тюрките от правото и те да имат древна история.
2. Много ще се радвам да науча тяхната... Мала Азия е изключително древен исторически казан, с много и всякакви подправки.
Мисля че любителите, или любовниците на тая теза сте я погребали, и тя се е вмирисала и не сте ни казали, приятелю, защото докато световната наука се развива, аз:
- още не съм видял написана история на османската империя по нашите земи;
- още не съм видял музей на османското изкуство;
- даже и в музеите османски неща почти няма. То е направо кощунство. Какво искате да кажете, че за 5 века нямаме османски каски, брони, пушки, османска нумизматика, османски записи, османска архитектура... Некой топ. Османска религия.
Ми то спорят дали е било робство османско. Очевидно не, било си е османско гости. Дошли са да пият кайве и са си тръгнали и нищо не са ни оставили, даже някой пиастър.
При такова положение на тюркологията.
Не знам дали ме разбираш какво искам да ти кажа. ТО е че тая теория я има от 150 години и ОЩЕ НИЩО НЕ Е НАПРАВИЛА ДАЖЕ ЗА ОЧЕВИДНИТЕ НЕЩА, напротив, продава ги на черно навънка, не е изградила историята даже на неоспоримата отоманска държава, а ми претендира да ми разказва фантастики за древни и отминали епохи.
И когато срещу тези фантастики застане реална историография и археология, добре засвидетелствани и описани ,същата теория скача от гроба като некой вампир, да пие кръв.
Не съм я погребал аз.
Аз само й нося цветя за успокоение на душицата...
Надявам се да се съживи. Може би ще има "патриоти", които ще ревнат "не", аз обаче бих се радвал да видя истинска тюркология по нашите земи.
Засега виждам само книжно-форумен героизъм.
Наука тюркология ние НЯМАМЕ.
Жалко, че не го осъзнаваме, явно.
Поздравления, нямам търпение да видя речника.
Благодаря ти приятелю! Дано помага и Господ!
Хубава събота и неделя!
Дай Боже, Спароток!
И дано да намаляват глупците, които виждат или търсят само глупостите, които вече са чували хиляди пъти и се страхуват да раздвижат разума си, за да не го преуморят, претоварят или навехнат.
Весели празници!
Поздравления, нямам търпение да видя речника.
Благодаря ти приятелю! Дано помага и Господ!
Хубава събота и неделя!
Дай Боже, Спароток!
И дано да намаляват глупците, които виждат или търсят само глупостите, които вече са чували хиляди пъти и се страхуват да раздвижат разума си, за да не го преуморят, претоварят или навехнат.
Весели празници!
Благодаря ти за подкрепата приятелю!
Хубави дни!
Ти вече ме смайваш с думите си - Ако тръгваш да доказваш, че всички славяни са тракийци - добре; но да казваш, че от всички народи във славянското езиково семейство, само българите са тракийци - това ми се струва доста странно...
Прощавай, но твърдението ти не може да се нарече другояче освен - невероятна глупост, не го ли осъзнаваш? Това, че езика на датчаните е германски не означава, че Гай Юлий Цезар се е сражавал с викинги.
Сродни народи говорещи сродни езици е едно, а идентичност на един народ с друг е нещо съвсем различно. Българите може и да говорят език, който е близък до руски, полски и т.н. но има и съществени разлики, те помагат да се определи идентичността.
ОК ще се занимаем само с това, за да стесняваме темата на разговор.
Кажи ми, какво твърдиш ти - тракийците са родоначалници на славянските народи или тракийците са първите българи (но не и сърби, хървати, румънци и т.н.).
Явно е аз още не съм си изяснил това ти базисно твърдение.
За мен няма съмнение, че една част от сърби, хървати и румънци има тракийски корени. Проф. Марио Алинеи изразява мнение, че днешните южни славяни са потомци на херодотовите траки...Забележи обаче - само южните славяни...
Източните са потомци на многобройните скитски народи, а западните славяни са потомци на илирите. Това е моето виждане...хърватите са старате харависки, локализирани на територията на Хърватско. Сърбите също не са си мръднали от мястото, не зная дали си чувал за античния град Сербинум, не е трудно да се разбере кой е живял в него. В Сърбия и Хърватско е станало смесване на траки и илири, в Украйна и България е станало смесване на траки и скити.
Понеже траките са роднини на илири и скити, то днешния български език показва родствена връзка както с украинския, така и с полския език.
Още в V-то хил. преди Христа се наблюдава почти идентична керамика ( линеарна и шнурова) от Украйна до Егейско Море и от Карпатите до Чехия. За Средна Европа нямам данни, но за Украйна зная, че не само керамиката, но също жилищата и обичаите на древните жители са като тези от Тракия...
Сред българите тракийския елемент е най-силен, следват сърби, хървати, украинци и румънци. Не става дума само за обичаи като кукерски игри, нестинарство и др. но и за езика. Загубата на падежите е тракийско наследство. К. Влахов установява, че тракийския започва да губи своите падежи още в Античността.
Екането и якането типични за тракийските говори са типични и за българските. Замяната на В с М също е типична за нашия език - плевня-племня, равно-рамно и т.н. Старобългарската умалителна наставка енте е идентична на тракийската инт (според Георгиев)....
Не зная дали ти е известно, но за първи път името славяни е употребено единствено и само за племената живеещи в земите на северните траки.
В Северна Полша, Словения и Русия няма славяни, а само венди, венети. Дори и днес финландците наричат Русия -Веная. Словения и Словакия пък са наричани в миналото Виндиш Марк ( от немците).
В Западна Украйна също няма славяни, там живеят антите. Този народ е поставен между скити и кимерии от Плиний Стари... През 15-ти век Павмо Беринда прави славяно-украински речник, а от думи като азъ, бисеръ и др. става ясно, че под славянски Беринда е имал предвид българския...
Та за в бъдеще внимавай с употребата на името славяни.
"Сродни народи говорещи сродни езици е едно, а идентичност на един народ с друг е нещо съвсем различно. Българите може и да говорят език, който е близък до руски, полски и т.н. но има и съществени разлики, те помагат да се определи идентичността." - sparotok
Мисля, че нямате основание за остър спор, по-скоро позициите ви са сходни, или аз поне така ги разбирам. Езиково безспорно сме славяни, а идентичността на българския народ се формира по-късно и не включва само езика, и това е вярно. Въпросът е как, кога, къде и от кого се формират славянските езици. Отговора според мен е, че това е езика на трако-скитите. Възникнал тук на Балканите и разпространен в цяла Източна Европа от скитите, в следствие на номадския им начин на живот покриващ огромни територии. И тук не става въпрос само за езика, но и за култура, традиции, обичаи. Въобще можем според мен да говорим за трако-скитска цивилизация в Източна Европа. Днешните славянски народи са наследници на тази цивилизация, те се формират на по-късен етап и разбира се днешните българи не са идентични на руси или поляци, но са наследници и продължители на една цивилизация. Това е според мен.
Съгласен съм с повечето от нещата, които казваш. Роднинството не бива да се отрича, но трябва да се прави и разграничение. Днешните славянски народи не са били никога в единна държава, по-скоро може да се каже, че древни народи, чиято прародина са Балканите са станали етническата основа на днешните славяни. В Северна и Средна Европа балканците са се смесили с други хора и по този начин са се оформили нови народи, които носят доста от белезите на старите балкански преселници...Сложна история:)
Роднинството с останалите славянски народи, както казваш е факт. До голяма степен имаме запазени сродни обичаи и традиции. Говорим близки езици имащи общ корен в един праезик. А този праезик очевидно не е паднал от небето през VІ век заедно с новите названия словени и славяни, на този език от хиляди години са говорили траки, скити, илири.
Аз нямам предвид, че славяните са етнос, още по-малко един етнос, но твърдя, че днешните славянски народи са наследници на трако-скитската цивилизация.
28.04.2012 21:39
Бай приятел,ти си бивш роб,който мрази някогашните си господари,защото са го научили да чете и пише.Ти сам си ги наричал Богоравни!Но слугинската подлост ще ти ще ти остане и личи ,като белег и на теб и на поколенията ти-изразена в омраза,непризнателност,лъжа и стремеж към лъжа и измама.Това характеризира цялото ти племе напълно,като бивши роби! Но не,като робът Спартак,роден свободен и даващ живат за свобода,а като мижитурки-и свобода да им дадеш,оставаш си по психология,подъл и страхлив,жесток и непризнателен! ВЕЛИКОДУШИЕТО Е ПРИСЪЩО САМО НА ИСТИНСКИТЕ ГОСПОДАРИ! СИЛНИ И ЩЕДРИ,БОГОВЕ! ТОВА, ОБАЧЕ НЕ СА ДАНАЙЦИТЕ,приятел! Капито?!
Благодаря ти:)
Ще се посъветвам с професионалисти и може дори и тази дума да добавим...
Поздрави!
Бай приятел,ти си бивш роб,който мрази някогашните си господари,защото са го научили да чете и пише.Ти сам си ги наричал Богоравни!Но слугинската подлост ще ти ще ти остане и личи ,като белег и на теб и на поколенията ти-изразена в омраза,непризнателност,лъжа и стремеж към лъжа и измама.Това характеризира цялото ти племе напълно,като бивши роби! Но не,като робът Спартак,роден свободен и даващ живат за свобода,а като мижитурки-и свобода да им дадеш,оставаш си по психология,подъл и страхлив,жесток и непризнателен! ВЕЛИКОДУШИЕТО Е ПРИСЪЩО САМО НА ИСТИНСКИТЕ ГОСПОДАРИ! СИЛНИ И ЩЕДРИ,БОГОВЕ! ТОВА, ОБАЧЕ НЕ СА ДАНАЙЦИТЕ,приятел! Капито?!
Никой не обича бившите си господари...Прав си, че това е обясението на омразата към нас. Ние обаче бяхме и си оставаме благородници, и трябва да го доказваме непрекъснато с поведението си.
Поздрави!
Благодаря Ви за съветите, но смятам, че е невъзможно да се създаде работа - fool proof...
Благодаря ти:)
Ще се посъветвам с професионалисти и може дори и тази дума да добавим...
Поздрави!
Така като прочетох този ваш отговор се замислих да ви запитам : Какво наричате Вие професионалисти?
и
Вие професионалист ли сте, по така дадената дефиниция?
НЕКА ПО СКОРО ДА ЗАКРИЕМ ВУЛГАРИА..
Благодаря ти за поддръжката!
Поздрави!
НЕКА ПО СКОРО ДА ЗАКРИЕМ ВУЛГАРИА..
Не се ли бъркаш, не си ли ти този, чийто език е пълен със злоба? Аз не желая злото на гърците, напротив искам да има приятелство между българи и гърци.
Не забравяй, че който копае гроб другиму може сам да падне в ямата...
Благодаря ти:)
Ще се посъветвам с професионалисти и може дори и тази дума да добавим...
Поздрави!
Така като прочетох този ваш отговор се замислих да ви запитам : Какво наричате Вие професионалисти?
и
Вие професионалист ли сте, по така дадената дефиниция?
Не, аз не съм специалист, това бе мой осъзнат избор. Събирал съм знанията си сам, но редовно съм се допитвал до специалисти.
Ето кого считам за специалист - човек, който е завършил с добър успех висше образование с даден профил и след това е работил по професията си поне десет - петнадесет години.
Надявам се отговора ми да е бил ясен.
НЕКА ПО СКОРО ДА ЗАКРИЕМ ВУЛГАРИА..
За злобата няма какво да кажа, от твоите коментари изводите бъкат сами:)
Но ще кажа нещо за глупостта, Боже, колко смях има по света - глъмчо с ник вулгар, крещи: смърт за вулгарите:) Ами няма нужда от лозунги, дай личен пример и се мятай от Олимп с надолу кратуната:))
29.04.2012 22:53
Само че, светът наистина започва да проглежда.
Наскоро ще излъчват много интересна поредица по историческите канали. Като едно изследване например:" Кои в действителност са били "варварите" в древността"? И накрая ясно си го казват, кое общество не е познавало робството,къде е имало развита социална система и къде жените са били равнопоставени.
Скоро ще има и предаване: "Златото на тракийците".
Няма да се учудя ако там се прокара идеята, че тракийците са си връщали дълговете, за разлика от накичените с "елински лаври", египетски джипсита..
Относно думите "ок" и "бара", чувал съм ги от баба си, когато ми разказвала къде да пладнували биволите и как са ги запрягали. Имат същите значения като в по-горните постове. Тя е родена 1913 в село Червен Бряг , Търговищко.
Само че, светът наистина започва да проглежда.
Наскоро ще излъчват много интересна поредица по историческите канали. Като едно изследване например:" Кои в действителност са били "варварите" в древността"? И накрая ясно си го казват, кое общество не е познавало робството,къде е имало развита социална система и къде жените са били равнопоставени.
Скоро ще има и предаване: "Златото на тракийците".
Няма да се учудя ако там се прокара идеята, че тракийците са си връщали дълговете, за разлика от накичените с "елински лаври", египетски джипсита..
Относно думите "ок" и "бара", чувал съм ги от баба си, когато ми разказвала къде да пладнували биволите и как са ги запрягали. Имат същите значения като в по-горните постове. Тя е родена 1913 в село Червен Бряг , Търговищко.
Благодаря Ви много за данните!
Колкото до гръцката злоба...ами като видят, че им пресъхва кладенчето как няма да се притесняват:)
Поздрави!
30.04.2012 01:44
Речка е малка река в планината, В полето малка река нарекли бАра,. И речката и барата са проходими . Можеш да прецапаш и речката и барата.
хомот - амут, хамут, изработва се от кожа , върху него се пада най- голямата теглителна сила. При волската кола се нарича ярем и се изработва от дърво.
Темно, темница е при нас.
04.05.2012 12:41
случайно попаднах на вашия блог и се зачетох. Пожелавам успех в начинанието и силни нерви да завършите започнатото!
Неотдавна гледах два филма на един от най-големите в света на киното - Сергей Параянов, а именно "Сенките на нашите деди" и "Цветът на гренадина". Филмите са били забранени по соц времената заради огромното количество историческа информация, с която са изпълнени. Във вашия случай "Сенките" вероятно ще е от по-голям интерес, защото е на староукраински. Филмът е емблематичен в света на киното заради поразителната достоверност в предаването на живота от късното средновеквие в планините на Украйна - приликите в дрехите, обичаите, близкостта на езика с българския са поразителни. Силно препоръчвам на всички занимаващи се с история.
Поздрави!
22.08.2012 21:41
Благодаря ти за сведенията Люси! Би ли попитала майка си за значението на думата улявче? За първи път я чувам...
Поздрави!
Със сигурност са тракийски, просто не са засвидетелствани в миналото. Тъй като обаче са от основния езиков запас, то те със сигурност имат древни корени.
Поздрави!