
Прочетен: 23816 Коментари: 98 Гласове:
Последна промяна: 06.09.2011 23:47

ТРАКИЙСКИТЕ ДУМИ ЗА ГОРА И ТЯХНОТО ОБЯСНЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИ
В този малък постинг ще бъдат разгледани няколко тракийски думи които са използвани преди хиляди години по нашите земи. Това са друме, друвета, гар и суле, те са документирани от Херодот, Страбон, Плиний и др.
Друме-гора се среща в топонима Дин Друме ( гората на Дин – денят, божество на светлината). Друме означава малка ( свещена) горичка, сродна на тракийската друме е санскритската друма- горичка и разбира се българската дръм, която се среща в нашия населено място Вълчидръм (вълча гора).
Друвета е топоним в Северна Тракия като значението е дървета. Тъй като нитов в гръцкия, нито в латинския няма нито звук, нито буква Ъ, то Дървета е било документирано като Друвета. Сродни думи са санскритската дару-дърво и авестийската драв-дърво. Освен, че има прекрасно обяснение на български, друвета показва и една интересна особеност, а именно образуването на множествено число с частицата ТА. Същата форма на множествено число имат нашите думи полета, момчета, момичета, колелета, врабчета и много други.
Гар-гора срещаме в древният мизийски топоним Гар Гара – гориста планина ( гора означава и планина на старобългарски). По принцип гора ( дървета) означава много, събрано, на куп...точно това е и гората –много дървета. Старобългарската дума гора – планина има същото значение много, събрано, на куп, но в този случай се касае за скална маса защото планината е изградена от голямо количество скали и пръст.
Суле е поредната тракийска дума за гора, на пръв поглед тя изглежда чужда на езика ни, но обърнем ли внимание на сродната й санскритска дума сулака –копие, кол, то става ясно, че тракийската суле-дървета отговаря на нашата сулица – копие.
Най-ранните копия са били просто заострени парчета дърво, колове, това е и първичното значение на нашата дума сулица - дърво, кол. Тракийската дума суле, или сули е означавало дървета, колове..сулици.
Как мислите, каква е вероятността четири думи за гора от един език (определен за мъртъв) да имат обяснение в друг, чужд език?...Tочно никаква. Фактът, че четири тракийски синонима имат българска етимология означава, че друме, друвета, гар и суле принадлежат изконно на българския, който в далечното минало е бил познат като тракийски.
Истината понякога е скрита в малките неща...
Славянски ли е българският език? Есе от ...
ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛНИ ПРАЗНИЦИ И...
Предварително благодаря!
Нека уважаваме писмеността си!
Днес обаче не съм настроен положително към дърветата, цял следобед мъкнах дърва към мазето, без кръст останах.
Днес обаче не съм настроен положително към дърветата, цял следобед мъкнах дърва към мазето, без кръст останах.
Дръм си е наша дума, в тракийския, както и в българския има замяна на М и В. Дръм е вариант на Дръв ( дърва), тъй както племня е вариант на плевня, рамно на равно, тъвно на тъмно...
А с дърветата внимавай, най-вече с тежките и засуканите:)
Приятелю, това ми хареса много - Освен това най-високите върхове се изкачват с най-малките крачки.
Поздрави!
Снеже, думата звучи приятно и на мене, но си е оръжие ( кол, дърво, копие).
Поздрави!
Друм е диалектна дума за път, пътека. Някои смятат, че идва от гръцката дромос -път.
Дръм е отделна дума със значение - гора, горичка.
Спароток и Спарадок са два варианта на едно и също име. То е сродно на агатирзското Спаргапейт и масагетското Спаргапий.
Приятелю, друм(път) и дръм( гора) си приличат, но произхода е различен.
Друм, сродна на гръцката дромос ( път) означава движение.
Дръм ( записана като друм, защото в гръцкия няма Ъ) означава гора, събрано, шубраци.
Поздрави!
06.09.2011 23:46
Няма никакво съмнение за мен, че траки и гърци са се смесили. Страбон свидетелства, че Атика в древността е принадлежала на траките. Абанти, хианти, пиери и др. са били асимилирани от гърците. Както при всяка асимилация дори и езика на доминантната група е бил повлиян.
Поздрави!
06.09.2011 23:56
Сула е рядък вариант, но сулица се използва все още в много региони.
07.09.2011 00:47
ДРОМОС=АВТОСТРАДА=ПОРОС(ФОРОС)
КАК И ПО КАКАВ МЕТОД ИЗВЛЕЧЕ ''ДРЪМ'' ОТ ДРОМОС=ДРОУМОИ=ДРУМЕС, И ДЕФИНИРА ЕТИМОЛОГИЯТА МУ КАТО ''ГОРА,ШУБРАЦИ'' ???
КАК ГРЪЦКА ДУМА,ЯСНО НАПИСАНА, СИ Я ИНТЕРПРЕТИРАЛ И ОТЪЛКУВАЛ КАТО СВОБОДНО СЪЧИНЕНИЕ ПО БЪЛГАРСКО-ЧАЛГАДЖИИСКИ ТЕРТИП?
Хубав ден! :)
Хубав ден! :)
Хубав ден и на тебе!:)
Сигурно е така...
Поздрави Женя!
ДРОМОС=АВТОСТРАДА=ПОРОС(ФОРОС)
КАК И ПО КАКАВ МЕТОД ИЗВЛЕЧЕ ''ДРЪМ'' ОТ ДРОМОС=ДРОУМОИ=ДРУМЕС, И ДЕФИНИРА ЕТИМОЛОГИЯТА МУ КАТО ''ГОРА,ШУБРАЦИ'' ???
КАК ГРЪЦКА ДУМА,ЯСНО НАПИСАНА, СИ Я ИНТЕРПРЕТИРАЛ И ОТЪЛКУВАЛ КАТО СВОБОДНО СЪЧИНЕНИЕ ПО БЪЛГАРСКО-ЧАЛГАДЖИИСКИ ТЕРТИП?
Официално дромос е гръцка дума, но дали е така е друг въпрос. Струме(Друме), Дравус са тракийски хидроними със значение движение. Това означава и дромос...движение.
Трябваше да прочетеш по-внимателно текста и щеше да разбереш, че друме е само по-старото записване на дръм(ъ) - горичка и не засяга изобщо думата друм (дромос).
А чий стил е чалгаджийски читателите сами могат да преценят.
Поздрави!
Поздрави!
Да, това е най-важното. Тракийските езикови особености са и особености на българския език. Ето виж.
БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК КАТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТРАКИЙСКИЯ
Според официалната историография траките са били латинизирани ( или гърцизирани между I-ви и VI-ти век. Една група лингвисти считат албанския език за наследник на тракийския. Други изследователи посочват силните прилики на литовски и латвийски с езика на Орфей, но пропускат да отбележат, че балтийските езици са изключително консервативни и са запазили много архаични особености, което обяснява паралелите с тракийския. Освен това трябва да се отбележи, че колкото по-назад се връщаме в историята на българския език, толкова повече общи неща има той с литовски, латвийски, жемаитски...
Дали е с умисъл, или не, но в сравнителните тракийски речници езиковедите често пропускат основни тракийски думи имащи перфектни български еквиваленти. Като пример могат да се дадат: вода-вода, бара-бара (рекичка), дебре-дебри, вир-вир, суу –сух, темен-тъмен, коза-коза, волинт-воленте (вол), зайкус-заек, орол-орел, елейн-елен, зелкия-зелка, вит-ведь ( знание), видето – видетъ (видя, виждам) ...
Нито латински, нито гръцки, или който и да е било друг език няма толкова много общи думи с тракийския както българския, но учените ни пропускат да оповестят това изключително важно сведение.
Трябва да се отбележи също, че подробно, систематизирано сравнение на особеностите на тракийския език с българския не е правено. Спорадично се споменава, че дадена тракийска наставка е идентична със старобългарска, че определена тракийска диалекна вариация е същата както и българската, но на читателите не е обяснено значението на тези граматически особености. Един народ може да наследи думи от друг, но не и диалектни особености, защото диалектът не е нищо друго освен по-слабо позната форма на официалния език.
Преди около столетие видният наш учен Цани Гинчев представи теорията си за тракийският характер на българския език - “На българите - старите - язикът им се изгубил - на завоевателите езикът се изгубил! ? Дали си името пълно-запълно, като гронгерска търговия (трампа с храна), а взели язик за име! А това не е ли глупав или безбожен шовинизъм... Ами че този..., който се взема да пише история, сляп ли е да види и глух ли е да се услуша, че ний днес говорим и на двата язика - и на българския, и на тракийския и пишем и на двата? Както народът се е смесил, тъй и езикът е смесен и тракийското, като повече и по-цивилизовано и обвизантийчено, е почело да взема върх над пришедшето. http://ziezi.net/ginchev.html
Гинчев обяснява процеса на изпадането на падежите в езика ни като тракийско наследство. Тук трябва да се спомене откритието на К. Влахов, който установи, че за времето си тракийският е бил изключително развит и е започнал да губи своят синтетичен характер още в Античността. Присъствието на седем падежа * в средновековния старобългарски се дължи на това, че тези, които освободиха своите събратя от римското подтисничество са били дълги векове в изолация в свободните земи на север от Дунав и тяхното наречие се е запазило в старият си вид ( в древният тракийски е имало падежи). Напълно естествено е, че официалният език на Тракия след VII-ми век ще е точно диалектът на освободителите, той е говорен от духовенство и благородническа класа, докато за останалото население е бил типичен губещият падежите вариант, т.е същинският тракийски...езикът, който говорим и днес в развита форма.**
Нека обърнем внимание на някои особености:
I. ПАДЕЖИ.
1. Окончанието при звателен падеж в тракийския език е -Е ( В. Георгиев), както и в звателен падеж на български лични имена Стояне, Добре, Борисе, Добромире, Милене, Светлозаре!
2. Окончание за дателен падеж ед. ч. в тракийския е -У, както е при български съществителни имена в дателен падеж – Богу, стопану.
3. Окончание за дателен падеж мн.ч. в тракийския е -ИМ , срещаме го в Селим-брия, Селим означава– на селите. Селите са трако-пеласгийско племе обитаващо Беломорието и Тесалия – дом на мирмидоните, които според Йоан Малала са предци на българите.
4.Окончанието в родителен падеж е -ОУ също както при старобългарски съществителни имена в родителен падеж – сыноу...
II. МЕСТОИМЕНИЯ И ПРЕДЛОЗИ
1. Тракийското лично местоимение АЗ отговаря на българското АЗ
2. Тракийското лично местоимение МЕ отговаря на българското МЕ.
3. Тракийският предлог ДО отговаря на българският ДО.
4. Тракийското въпросително местоимение КОС отговаря на българското КОЙ(1)
5. Тракийското показателно местоимение ТА отговаря на старобългарското ТА-това.
6. Тракийското показателно местоимение СА отговаря на старобългарското СЬ-тази.
7. Тракийското показателно местоимение СИ отговаря на старобългарското СИ-това.
8. Тракийското показателно местоимение СЕМУН отговаря на старобългарското СЕМУ-този.
9. Тракийският предлог УТ отговаря на българският ОТ, имащ диалектна форма УТ.
(1)Кос е древният вариант на кой, тъй както латинското quis -куис е древният вариант на италианското въпросително местоимение chi -ки-кой.
III. УМАЛИТЕЛНИ ЧАСТИЦИ, НАСТАВКИ, ПРЕДСТАВКИ, ОКОНЧАНИЯ.
1.Тракийската умалителна наставка ИНТ ( волинт, перинт...) е определена от В. Георгиев и И. Дуриданов като идентична на старобългарската ЕНТ. Тя се среща в старобългарски думи като воленте, осленте, козленте.
Интересно е, че тази частица се среща в предгръцки топоними като Коринт, Тиринт, Пробалинт, Олинт, Зеринт и много други, т.е. тези древни селища в земите на днешна Гърция са основани от нашите деди траките.
2. Тракийската умалителна наставка КА ( в Донука, Бургарака) е типична за българския език, срещаме я в думи като -белка, писалка, девойка.
3. Тракийската умалителна наставка Е ( в Дорзе ) се среща в наши имена като Бане, Боре, Воле, Едре, Злате и т.н. ( Е е типична за сърби и хървати – Митре, Злате...)
4. Тракийската умалителна наставка ЕЦ ( в Кабец) е типична за езика ни – творец, светец, певец...
5.Типичното за езика ни окончание -ЩА ( в пътища, свлачища, селища ) се среща и в тракийския - Вρρατζιςτα -Врачища, Рουβύςτα-Ровища.
6. Българската умалителна частица ЦА ( в девица, столица, певица ) се среща в тракийския топоним Тζερζενουτςας – Чершница.
6. Тракийската наставка в лични имена ЗАР ( Етизар, Велизар) се среща в българските лични имена Светлозар, Златозар, Среброзар, Цветозар.
7. Наставка МЕР ( Пурмерул, Гугамер) - велик срещаме в Безмер, Владимер, Радомер.
8. Тракийските умалителни частици УЛ, УЛА, ИЛ, ЛО ( в Пурмерул, гагула, Кетрил, Скорило ) са идентични с българските УЛ в Драгул, УЛА в Радула, ИЛ в Момчил, ЛО в Скорило.
9. Тракийската представка З/С отговаря на българската СЪ-от.
10. Окончанието за прилагателни от женски род - А , НА ( Бела, Циерна) е същата както и в българските прилагателни от женски род бела, черна ( църна).
11.Окончание за съществително от женски род – ИНА – Диелина – детелина.
12.Окончание за прилагателни от мъжки род-ЕН (Залден) – червен, черен, златен.
13. Окончанието СК ( Дориск, Драбеск, Гареск) се среща и в старобългарски думи като бесовскъ, бытиискъ, браньнскъ, женьскъ...
МНОЖЕСТВЕНО ЧИСЛО
Установени са три форми на множествено число в тракийския език.
1.При първата окончанието е И - КТИСТИ – чисти.
2.Другата форма е с ТА, срещаме я в ДРУВЕТА – дървета.
3.В някои български диалекти се използва Е като окончанието за множествено число – люде хора), листье ( листи), същата тази особеност срещаме и в тракийския топоним ЛИСТЕ –листи.
Както виждаме и трите форми, без изключение са типични за българския език.
ДИАЛЕКТНИ ОСОБЕНОСТИ
В тракийския се забелязват абсолютно същите диалектни особености както и в българския. Както отбеляза В. Георгиев ( Въпроси на българската етимология, стр.115) колебанието между а (я) от една страна и е ( ие) от друга е засвидетелствано не само в античността ( в езика на траките), но и в съвременния български език. Трябва да се отбележи, че разликата в нашите днеши названия Янтра и Етър се дължи на якане и екане... следователно откриваме в тракийския същото явление, което представлява една от най-характерните черти на нашия език.
Отново В. Георгиев отбеляза, че в късния тракийски гласни без ударение често се редуцират както в източнобългарските диалекти зилен -зелен ( Διντιπορις –Δεντουπορις )...
В тракийските диалекти забелязваме варианти КЕТРИ, КЕТРЕ отговарящи на старобългарските ЧЕТИРИ, ЧЕТЫРЕ.
Щом особеностите на тракийските диалекти са типични и за българския, това означава, че тракийския не е изчезвал изобщо, напротив – развил се е и днес е познат под името български.
Някои критици ще възразят, че частици като ЕЦ, ЦА, КА се срещат също в сръбски, хърватски, словенски. В това няма нищо чудно, траките не са падали от небето, имали са свои роднини – старите илири и скити. Към илирийските народи принадлежат сърби, хървати, словени, словаци...а нашите близки роднини украинците са наследници на скитите. За това името на тракйската Еброс – Ибъра има успоредица в сръбския Ибър и украинския Ибр. За това името на тракийската Нестос има успоредица в полската и чешка Ниса. За това имената на тракийските селища Мидне и Курписос се тълкуват с хърватския глагол метнути – полагам ( основи на селище) и украинския глагол корпати –копая... Не, че хървати и украинци са траки, родствеността на тракийския с илирийски и скитски е обяснението за приликите. В нашия език също сме имали тези думи, но те са излезли от употреба. Това е един напълно естествен, а и неизбежен процес.
марна - хладка мода(македонски)
морам - искам, обичам(сръбски)
мура - иглолистно дърво(български)
моро - крепост (испански)
муро - стена (испанск)
мор - смърт ( на български, испански)
морда - уста ( на български)
моруна - вид есетрова риба
морено - мургав, черен (на испански)
омара - изпарение
мърда - шава, движи се
Та от смърт до живот и от твърда стена през течно море до газообразна омара - една и съща дума с различни значения на много езици. Какъв извод може да се направи? НИКАКЪВ!
ДРОМОС=АВТОСТРАДА=ПОРОС(ФОРОС)
...
Трем (остаряла форма в бг. за) ПРЕДВЕРИЕ - пруст, салон, част от двор, постлан с камъни и покрит със стряха; чардак, широка гостна стая, хол
Dromos – на гръцки „път” – на български архаичната форма е „Друм”. – Ще кажете (?) - Вие вулгаросите сте я взели от нас, като по-стар народ !!
- Ще кажа само, че всичко е до гледната точка - влизаш или излизаш - от сградата(къщата) ?! :)
- От тук би следвало да разгледаме въпроса за специфичния елемент на дорийската архитектура „STOA”, „STOAI”, „STOAE”, което според Оксфордски архитектурен речник е " ... covered walkways or porticos, commonly for public usage. Early stoae were open at the entrance with columns, usually of the „Doric order”, lining the side of the building; THEY CREATED A SAFE, enveloping, PROTECTIVE ATMOSPHERE..." – Това да ви напомня на цитираното в началото, като определение за ТРЕМ „салон, част от двор, постлан с камъни и покрит със стряха” ?!!
- Още веднъж се връщам към „STOA”-та, с най-известната от този тип постройки „Stoa Poikile”, което се превежда „Painted Colonnade”, ИЗРИСУВАНА-та КОЛОНАДА !!??
За това, че е изрисувана колоната няма спор ... но интересно (?) – Защо в Енциклопедия британика – решават, че следва да се изведе етимологично, от нея, философската школа на т.нар. СТОИЦИ(значение !) ??! ... ВЕРОЯТНО (!) Защото „мъдрите гърци” са писали така по въпроса ?? :)) – смеят ли британците да не им се доверят !! :))
Още един въпрос – стоицизъм лесно се превежда на български да „стоиш”(устоиш) ... Да ви попитам на гръцки как се превежда СТОИЦИЗЪМ ?
- Последно - отново се връщам към основният въпрос – Кое е по-старо(?) ДРУМ или DROMOS – Отговорете си сам !! :))
от "b/vou*il" ГетКан тауро-скитский
тУК МОЖЕТЕ ДА РАЗГЛЕДАТЕ ТОВА КОЕТО ОБЯСНЯВАМ !!
1) http://project.athens-agora.gr/images/Image/AgoraVR/AncientAgora-CLS_RoyalStoa_II.jpg - Царска стоа ! на базилеуса-"Пазителя"(външнен изглед !!
2) архитектурен план на Стоата - http://www.trentu.ca/faculty/rfitzsimons/AHCL2200Y/10-02/%2801%29%20Royal%20Stoa%20%2802%29.jpg
2. Българският е имал две думи за дърво:
-дръво с мн.ч. дръва и означава нацепени дърва
-древо с мн. ч. древеса и означава дърветата като растения
преди отварянето на сричката тези думи са били дрво и дерво съответно, което прави топонимът друвета сам по себе си много интересен.
3. За окончанието за множествено число -та вече съм обяснявал, че се появило чак през средновековието. Множествените числа на дрво и дерво са били съответно дрва и дервеса. Според мене е по-вероятно -та да е показателното местоимение тези.
В старобългарския за всеки род в множествено число е имало отделна форма:
този: ед. ч. тъ мн. ч. ти
тази: ед.ч. та мн. ч. тьi
това: ед. ч. то мн. ч. ТА
а както знаем дърво е в среден род, което означава, че друве е дървета, а та може да е ранна форма на определителния член.
Днес обаче не съм настроен положително към дърветата, цял следобед мъкнах дърва към мазето, без кръст останах.
Дръм си е наша дума, в тракийския, както и в българския има замяна на М и В. Дръм е вариант на Дръв ( дърва), тъй както племня е вариант на плевня, рамно на равно, тъвно на тъмно...
А с дърветата внимавай, най-вече с тежките и засуканите:)
друв- друм, дърво
-е- окончание за множествено число
-та показателно местоимение, а също и определителен член
Иначе за смърт всеки ще се сети за мортус или за мърдър, по избор латински или английски...
Знаем за семейството индо-европейски езици или за праезика някои пишат.
Поздравления за събраното от Спарокток, но очаквано аз също ПРАВЯ ИЗВОДА НА liliyanaandreeva!
Нека си представим, преди години вместо прабългари тук са дошли...какви...да речем - викнги/съвсем произволно избран народ/. И те са се заселили тук за дълго, до наши дни.
Без съмнение, тези тракийски думи, които ти сега посочваш в българския език, щяха да присъстват в езика на днешните викинги, защото в процеса на съжителство се усвояват език, култура, нрави, традиции, обичаи...много неща.
Та въпросът ми е - щеше ли да твърдиш,че викингите имат тракийски произход?
07.09.2011 20:12
07.09.2011 20:25
марна - хладка мода(македонски)
морам - искам, обичам(сръбски)
мура - иглолистно дърво(български)
моро - крепост (испански)
муро - стена (испанск)
мор - смърт ( на български, испански)
морда - уста ( на български)
моруна - вид есетрова риба
морено - мургав, черен (на испански)
омара - изпарение
мърда - шава, движи се
Та от смърт до живот и от твърда стена през течно море до газообразна омара - една и съща дума с различни значения на много езици. Какъв извод може да се направи? НИКАКЪВ!
Хайде да добавим мърдА (с ударение на А) мутра и изобщо каквото ни попадне.
С този коментар искате ли да кажете нещо или просто саботирате интересния постинг?
За какво им е трябвало на караимите и татарите да си напуснат топлия Крим ида забият към Балтийско море ми е непонятно.Най-вероятно са били наемни войници.
Поздрави:)
За какво им е трябвало на караимите и татарите да си напуснат топлия Крим ида забият към Балтийско море ми е непонятно.Най-вероятно са били наемни войници.
Поздрави:)
Трудно е да се отговори на такъв въпрос. Може война да ги е накарала да напуснат Крим, а може да са били депортирани...
Поздрави!
Благодаря ти Юри! Аз вече имам удовлетворение за труда си.
Поздрави!
Да, зная, че набъбва, а ти знаеш ли, че Видовден наближава?
ЧЕ ВСИЧКИ ГЛУПАЦИ СЕ ОБЕДИНЯВАТ ПРОТИВ НЕГО"
- ДЖОНАТАН СУИФТ
Но днес на източният фронт е спокойно!
Сигурно си подготвят речите за 09.09.,
Или отчетите, - кой, кога, как, срещу кого е изливал
помията, абе въобще все партийни работи !
Май наистина са натоварени по случай 09-09:)
Нека си представим, преди години вместо прабългари тук са дошли...какви...да речем - викнги/съвсем произволно избран народ/. И те са се заселили тук за дълго, до наши дни.
Без съмнение, тези тракийски думи, които ти сега посочваш в българския език, щяха да присъстват в езика на днешните викинги, защото в процеса на съжителство се усвояват език, култура, нрави, традиции, обичаи...много неща.
Та въпросът ми е - щеше ли да твърдиш,че викингите имат тракийски произход?
То хубаво, но според официалната историография, когато уж Аспарух дошъл отнякъде си, траките били едно отдавна елинизирано малцинство...
Как едно малцинство ще унищожи изконните думи за гора на "завоевателите" и ще наложи своите стари думи...след като е забравило езика си и говори само гръцки?
Това е интересно, благодаря ти!
марна - хладка мода(македонски)
морам - искам, обичам(сръбски)
мура - иглолистно дърво(български)
моро - крепост (испански)
муро - стена (испанск)
мор - смърт ( на български, испански)
морда - уста ( на български)
моруна - вид есетрова риба
морено - мургав, черен (на испански)
омара - изпарение
мърда - шава, движи се
Та от смърт до живот и от твърда стена през течно море до газообразна омара - една и съща дума с различни значения на много езици. Какъв извод може да се направи? НИКАКЪВ!
Вие изобщо разбирате ли какво правите...как тогава очаквате да получите нещо смислено?
Иначе за смърт всеки ще се сети за мортус или за мърдър, по избор латински или английски...
Знаем за семейството индо-европейски езици или за праезика някои пишат.
Поздравления за събраното от Спарокток, но очаквано аз също ПРАВЯ ИЗВОДА НА liliyanaandreeva!
Благодаря ти! Госпожа Андреева не прави сравнения изобщо. Сравнява се една дума с еквивалентите й от различни езици. Чак тогава можем да разберем нещо интересно.
Ето пример, в латинския има две думи за море -mare и pelagus. Mare е заемка в латинския ( В. Георгиев), а pelagus си е италийската дума. Кой може да е дал mare на латините...Ако знаеш къде е Мармара ще разбереш.
А тракийското присъствие на Апенинския полуостров е засвидетелствано от доста топоними и хидроними като Алмус, Калетра, Блера, Брентесиум...
Поздрави, Sparotok!
поздрави
поздрави
Напълно е възможно, сулица е била често ползвана дума в миналото.
Поздрави!
Поздрави, Sparotok!
Благодаря ти Скарлетче!
Много често истината е изключително близо, просто се иска човек да се порови в различни книги и е само въпрос на време когато ще попадне на нещо интересно.
Поздрави!
А тракийското присъствие на Апенинския полуостров е засвидетелствано от доста топоними и хидроними като Алмус, Калетра, Блера, Брентесиум...
Освен това в България има Перущица,в Италия-Перуджа.В България има думата калугер,в Италия собствено име Калуджеро.В българската роднинска система имаме "чичо",в Италия това е собствено мъжко име напр.дон Чичо/господин Чичо/
Поздрави:)))
http://www.mediapool.bg/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B0-%E2%80%9C%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8%E2%80%9C-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B0-news183796.html
Вижте и коментар №7
08.09.2011 16:49
АРХИПЕЛАГОС=ЕТО ТИ ПРИМЕРЧЕ..ПОНТОС ЕВКСИНОС=ЧЕРНО МОРЕ...МЕЗОГЕО ТАЛАССА=СРЕДИЗЕМНО МОРЕ..И 4-ТО МЕГАЛИ ОКЕАНОС...
08.09.2011 18:48
08.09.2011 18:58
То е извършено в продължение на две години с обединените усилия на български и италиански учени. Изследвани са кръвни проби на 855 българи и българо-мохамедани и са сравнени с тези на други европейски популации, съобщи проф. Драга Тончева, ръководител на Катедрата по медицинска генетика към Медицинския университет - София.
"Особен" тип означава, че сме между славяни и средиземноморци, обясни акад. Гълъбов. Българската популация е с индоевропейски произход, а не с тюркски, както се приемаше досега и това е удар върху подобни твърдения, каза още той. Според генетиците българите са близо до поляци и хървати, а най-типичните славяни са руснаците.
Забележете,тестовете били толкова сигурни,колкото и тестът за бащинство
Изрично се подчерта,че нямаме генетична връзка с тюрките и дори със съвременните турци.С две думи турското робство не ни е повлияло в генетичен план.Само дето не обясниха как чрез робството сме облагородявали 5 века Турция.
Поздрави на всички официално признати НЕ-ТЮРКИ:)))
08.09.2011 21:07
Поздрави за отлично написания постинг!
08.09.2011 21:09
http://www.theonion.com/articles/historians-admit-to-inventing-ancient-greeks,18209/
08.09.2011 22:25
диалектно гора-гория да преминава в кория. При нас също има хубава гора наречена Корийката.
диалектно гора-гория да преминава в кория. При нас също има хубава гора наречена Корийката.
Официално кория е турска дума, но аз лично имам съмнения. Литовската дума за гора е гирия, а не знам да имало турско езиково влияние в Литва. Мисля, че кория е диалектна дума заета от туците...
Благодаря, ценно е!
http://www.theonion.com/articles/historians-admit-to-inventing-ancient-greeks,18209/
Наистина много интересно за ГЪРЦИТЕ.
Historians Admit To Inventing Ancient Greeks
WASHINGTON—A group of leading historians held a press conference Monday at the National Geographic Society to announce they had "entirely fabricated" ancient Greece, a culture long thought to be the intellectual basis of Western civilization.
The group acknowledged that the idea of a sophisticated, flourishing society existing in Greece more than two millennia ago was a complete fiction created by a team of some two dozen historians, anthropologists, and classicists who worked nonstop between 1971 and 1974 to forge "Greek" documents and artifacts.
"Honestly, we never meant for things to go this far," said Professor Gene Haddlebury, who has offered to resign his position as chair of Hellenic Studies at Georgetown University. "We were young and trying to advance our careers, so we just started making things up: Homer, Aristotle, Socrates, Hippocrates, the lever and fulcrum, rhetoric, ethics, all the different kinds of columns—everything.
Поздрави за отлично написания постинг!
Николай, кория е официално турска дума, но аз не приемам това, понеже кория е твърде сходна с литовската гирия -гора. В Литва не е имало турско присъствие, а литовския език е много близък до тракийския и разбира се българския.
Поздрави!
Забележете,тестовете били толкова сигурни,колкото и тестът за бащинство
Изрично се подчерта,че нямаме генетична връзка с тюрките и дори със съвременните турци.С две думи турското робство не ни е повлияло в генетичен план.Само дето не обясниха как чрез робството сме облагородявали 5 века Турция.
Поздрави на всички официално признати НЕ-ТЮРКИ:)))
Време беше тези неща да излезат на яве!
Поздрави!
Новината е прекрасна, но ще излезат още интересни подробности, които ще накарат французи и испанци да почнат да гледат на нас с дручи очи.
Поздрави!
Ще дойдат и други интересни неща.
http://www.mediapool.bg/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B0-%E2%80%9C%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8%E2%80%9C-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B0-news183796.html
Вижте и коментар №7
Нормално е да сме особени, тук са се смесили преди повече от 8000 години няколко различни групи хора. Някои са били от средизимноморски тип, други са били северняци...
Да се извинят и за почти вековното разцепление и ограбване на българския народ.
Дали ще го направят?
дини българският народ
е живял в дълбока тъм-
нина и заблуда относно
произхода си. Мащабно
генетично проучване на
наши и италиански уче-
ни преобърна предста-
вите ни за корените на
дедите ни. То нарежда
българите под графата
„особен тип“, което ще
рече, че носим странни
гени и наслагваният с
десетилетията тюрк-
ски произход е пълна из-
мислица.
„Българите са особен
вид славяни“, заяви ди-
ректорът на Инсти-
тута по микробиология
към Българската акаде-
мия на науките Ангел
Гълъбов. Той даде малко
повече светлина за про-
учването Характеризи-
ране на антропо-гене-
тичната идентичност
на българския народ.
„Изследвани са кръвни
проби на 855 българи и
българо-мохамедани и
са сравнени с тези на
други европейски по-
пулации“, обясни пък
ръководителят на Ка-
тедрата по медицин-
ска генетика към Меди-
цинския университет
- София професор Драга
Тончева.
„Особен тип означа-
ва, че сме между славя-
ни и средиземноморци“,
обясни от своя страна
академик Гълъбов. За
славяните се знае, че са
обитавали земите на
Източна Европа от VII
до X век.
„Българската попула-
ция е с индоевропейски
произход, а не с тюрк-
ски, както се приема-
ше досега и това е удар
върху подобни твърде-
ния“, каза още той.
Твърденията на ге-
нетиците поставят
българите доста близо
до поляци те и хърва-
тите. Според тях най-
типичните славяни са
руснаците.
„Проучването е пуб-
ликувано в американски
научни списания и вече
се очакват комента-
рите на историците“,
допълни още акад. Гъ-
лъбов.
Най-разпростране-
ната теория твърди,
ност се е формирала
от сливането на три-
те племенни общности
– траки, прабългари и
славяни.
Само преди година
пък учени от швейцар-
ския Институт по ге-
нетика Игенеа в Цюрих
се опитаха да докажат
теорията си, че полови-
ната от гените на бъл-
гарите идват от тра-
ките. Според тях освен
49 на сто тракийска,
във вените на българи-
те течала по 15% сла-
вянска и елинска кръв,
11 на сто от гените ни
идвали от античните
македонци и 8% - от фи-
никийците.
09.09.2011 11:19
http://dnes.dir.bg/news/balgari-izsledvane-proizhod-slavjani-turki-9441641?nt=4
До последния абзац всичко изглежда нормално...
Но после ни напомнят, че - "Индоевропейският произход на българите може да се докаже по сходствата в българската и персийската традиционни медицини" и "Българите най-вероятно са част от персийското семейство на територията на днешен Иран", сякаш самата статия доказва тези изявления. Може би само аз не виждам връзката, която за автора на статията е очевидна и е един вид доказателство.
"Ние не сме тюрки, следователно сме иранци" - Чудесна логика! Затова тази игра е велика!
http://dnes.dir.bg/news/balgari-izsledvane-proizhod-slavjani-turki-9441641?nt=4
До последния абзац всичко изглежда нормално...
Но после ни напомнят, че - "Индоевропейският произход на българите може да се докаже по сходствата в българската и персийската традиционни медицини" и "Българите най-вероятно са част от персийското семейство на територията на днешен Иран", сякаш самата статия доказва тези изявления. Може би само аз не виждам връзката, която за автора на статията е очевидна и е един вид доказателство.
"Ние не сме тюрки, следователно сме иранци" - Чудесна логика! Затова тази игра е велика!
На тази игра й казват -меко кацане. Истината разтърси доста бетонни глави и натри носовете на голям брой спекуланти, но те не са от хората, които казват - Прощавайте, сгрешихме...
Това е причината да се продължава с цирковете...още малко обаче и този номер вече няма да минава:)
Благодаря ти за допълнението! Важно е!
ност се е формирала
от сливането на три-
те племенни общности
– траки, прабългари и
славяни.
Само преди година
пък учени от швейцар-
ския Институт по ге-
нетика Игенеа в Цюрих
се опитаха да докажат
теорията си, че полови-
ната от гените на бъл-
гарите идват от тра-
ките. Според тях освен
49 на сто тракийска,
във вените на българи-
те течала по 15% сла-
вянска и елинска кръв,
11 на сто от гените ни
идвали от античните
македонци и 8% - от фи-
никийците.
Още малко и всичко ще си дойде на мястото!
Да се извинят и за почти вековното разцепление и ограбване на българския народ.
Дали ще го направят?
Не, няма да го направят, не очаквам подобно нещо...за жалост.
"Проучването е публикувано в американско научно списание, а сега се чака и реакцията на историците." -
Деветосептемврийски поЗДРАВ за любителите на далечни азиатски "пътувания".
Ура другари!
Вадете листовете и пишете,ние ще ви диктуваме.
Е, може направо да преписвате оттук.
Ама, първо се извинете и си подайте оставките!
Много ми е интересно как ще бъдат оправдани средствата изразходвани по иранската експедиция, там един кукловод се правеше на специалист...но не вярвам да е работил без пари...
Поздрави!
ност се е формирала
от сливането на три-
те племенни общности
– траки, прабългари и
славяни.
Само преди година
пък учени от швейцар-
ския Институт по ге-
нетика Игенеа в Цюрих
се опитаха да докажат
теорията си, че полови-
ната от гените на бъл-
гарите идват от тра-
ките. Според тях освен
49 на сто тракийска,
във вените на българи-
те течала по 15% сла-
вянска и елинска кръв,
11 на сто от гените ни
идвали от античните
македонци и 8% - от фи-
никийците.
Още малко и всичко ще си дойде на мястото!
С нетърпение жадувам за този момент. Дано да е скоро.
ност се е формирала
от сливането на три-
те племенни общности
– траки, прабългари и
славяни.
Само преди година
пък учени от швейцар-
ския Институт по ге-
нетика Игенеа в Цюрих
се опитаха да докажат
теорията си, че полови-
ната от гените на бъл-
гарите идват от тра-
ките. Според тях освен
49 на сто тракийска,
във вените на българи-
те течала по 15% сла-
вянска и елинска кръв,
11 на сто от гените ни
идвали от античните
македонци и 8% - от фи-
никийците.
Още малко и всичко ще си дойде на мястото!
С нетърпение жадувам за този момент. Дано да е скоро.
От нас зависи много. Трябва да се действа, да се обяснява на хората, че ние сме древен народ, който е създал първата цивилизация на Европа и, че е време да си потърсим своето.
Вестник Новинар:
Заглавие "Българите са "особен тип славяни"
"..данните от изследването разбиват хипотезата, че българите сме от тюркски произход.."
"..древните българи /сиреч прабългарите/ са индоевропейци заедно със славяните и ТРАКИТЕ..".
"..Учените твърдят, че траките на са се сюблимирали /терминът е подбран достатъчно неясно от вестникарите/ напълно..." Демек не са изчистени до крак, нито са пречистени с гръцка кръв, както Манолис и компанията му от гръколизковци пееше.
А са превърнали в по-съвършенния продукт - несравнимите БЪЛГАРИ!
Поздравявам те СПАРОТОК!
Поздравявайте се съмишленици!
Празнувайте родолюбиви българи!
Истината за българската история излиза наяве!
От днес нищо вече няма да е същото.
Поздравявам всички Българи!
Пожелавам ви кураж, защото битката с българомразите ще е жестока и тепърва започва.Поздравявам българите учени в БАН за смелостта!
.........................................................................................................................................................
Но нека се знае: Антропологическата част от това изследване отдавна е направено от Владимир Георгиев, а историческата от апостолите на българското Паисий, Раковски, Цани Гинчев, Ганчо Цанов, Георги Сотиров, Асен Чилингиров, Стефан Гайд, Павел Серафимов, и стотици други достойни и горди българи.
ност се е формирала
от сливането на три-
те племенни общности
– траки, прабългари и
славяни.
Само преди година
пък учени от швейцар-
ския Институт по ге-
нетика Игенеа в Цюрих
се опитаха да докажат
теорията си, че полови-
ната от гените на бъл-
гарите идват от тра-
ките. Според тях освен
49 на сто тракийска,
във вените на българи-
те течала по 15% сла-
вянска и елинска кръв,
11 на сто от гените ни
идвали от античните
македонци и 8% - от фи-
никийците.
Още малко и всичко ще си дойде на мястото!
С нетърпение жадувам за този момент. Дано да е скоро.
От нас зависи много. Трябва да се действа, да се обяснява на хората, че ние сме древен народ, който е създал първата цивилизация на Европа и, че е време да си потърсим своето.
Непрекъснато го правя(обяснявам), от както чета твоите писания и всички ме гледат с отворени уста. Истината не може да се скрие.
09.09.2011 17:05
КАТАЛАВЕНЕТЕ АВТО, ВУЛГАРИ??
30 000 ДУМИ - НЕ Е ШЕГА РАБОТА, СЛАВО-ТУРЦИ...
КАТАЛАВЕНЕТЕ АВТО, ВУЛГАРИ??
30 000 ДУМИ - НЕ Е ШЕГА РАБОТА, СЛАВО-ТУРЦИ...
Съвременните българи са близки до средиземноморския генотип, като най-много се доближаваме до жителите на Северна Италия. “Това е свързано с общите ни тракийски корени“, обяснява си го Гълъбов.
http://www.blitz.bg/news/article/117690
http://dnes.dir.bg/news/balgari-izsledvane-proizhod-slavjani-turki-9441641?nt=4
Прочети истината за африканския произход на гърците
Greeks are found to have a substantial relatedness to sub-Saharan (Ethiopian) people, which separate them from other Mediterranean groups. Both Greeks and Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, such as *0305, *0307, *0411, *0413, *0416, *0417, *0420, *1110, *1112, *1304 and *1310. Genetic distances are closer between Greeks and Ethiopian/sub-Saharan groups than to any other Mediterranean group and finally Greeks cluster with Ethiopians/sub-Saharans in both neighbour joining dendrograms and correspondence analyses. The time period when these relationships might have occurred was ancient but uncertain and might be related to the displacement of Egyptian-Ethiopian people living in pharaonic Egypt.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11260506
Да, така е, много думи излизат от употреба, но важното е, че имат обяснение на български.
Поздрави!
Благодаря ти Женя! Зная аз:)
Наистина има връзка гора-горе, дол-долу, но гора не произлиза от планина.
Прощавайте, но не мога да разбера въпроса ви...
Славяни е новото име на тракийското племе гети. Ще минат дълги векове преди поляци, руснаци и др. да бъдат наречени славяни поради сходствата в нашия и техните езици.
Древните славяни не са живели в Русия, а предимно в Румъния, България, Хърватско ( около Мурза - Осьеп).
гродиш хипотези...спри се!
що тракийският език е отмрял?