Прочетен: 29762 Коментари: 72 Гласове:
Последна промяна: 05.12.2012 00:02
МИЗИ И БЪЛГАРИ -I
От известно време се опитвам да обясня, че през VII-ми век в Тракия не е имало поява на нов етнос - българи ( “идването” на Аспарух). Поддръжниците на тезата за българската миграция от Азия коментират предимно автори като Теофан, който заблуждава, че дедите ни са нов народ, докато се касае само за ново име на едни и същи хора. Сведението на гръцкият автор не може да е достоверно понеже почти половин хилядолетие* преди той да опише “нахлуването” на българите в Тракия, предците ни са описани като стари поселници на земите на юг от река Дунав, познати са прекрасно на римските летописци, а и са високо ценени от римските императори, които финансират построяването на Плиска и Преслав през 320-330 година [1] стр. 5. Тъй като и двете селища носят български имена, то може да се заключи, че по времето на Константин Велики в Мизия е имало българи**. Съществуват достатъчно доказателства за това.
В продължение на хиляда години, различни летописци отъждествяват дедите ни с тракийското племе мизи. Като се започне от Св. Йероним през IV-ти век [2] стр33, та стигнем до Йоан Кантакузин през XIV- ти век [3] стр. 225-239. Споменавайки старите българи Л. Дякон, Д. Хоматиян, М. Аталиат, Й.Геометър и др. употребяват изрази като: мизите, езикът на мизите, Борис - царят на мизите, пратениците на мизите, мизийският народ, данък, който мизите изискват от ромеите и т.н. Самата територия на България е наречена Мизия, Отечеството им Мизия [3] стр 76-79, стр. 107-108, стр110-111, стр184-188, стр.225-239..........
Въпреки изобилните данни някои учени са на мнение, че се касае за анахронизъм, т.е. грешна формулировка. Гърците не били наясно с кого си имат работа и затова произволно избрали за българите името мизи, понеже тракийско племе с такова название е обитавало земите около долното течение на река Дунав хилядолетия наред.
Подобно обяснение е меко казано несериозно. Турците също се заселват трайно в Мизия и остават цели пет века, но никой летописец не ги нарича мизи, никой не употребява израз като – Баязид, царят на мизите, на езикът на мизите екмек означава хляб, Тосун бей се завърна в Отечеството си Мизия....
Гърците имат колонии по черноморието още поне от VII-ми-VI-ти век преди Христа, включително в мизийски територии. Наивно е да се мисли, че южните ни съседи не са били в състояние да съберат данни за хората, в чиито земи са построили търговски центрове. Не може да има обмен на стоки без контакт, а всеки контакт води до опознаване. Елинските колонисти са познавали изключително добре тракийското племе мизи. Щом потомците на Данай отъждествяват дедите ни чак до 1362 година с едно от най-известните тракийски племена, то явно са знаели прекрасно, че става дума за един и същи народ.
Най-сигурния начин да разберем дали траките населявали долното течение на река Дунав са същите хора както и мизите-българи от Късната Античност и Средновековието е като направим сравнения на език, обичаи, изкуство, носия, въоръжение и погребални ритуали на тракийските мизи с език, обичаи, изкуство ... на старите българи. Ако се окаже, че няма нищо общо, то тогава може да се говори за анахронизъм. Да видим обаче какво показват фактите. В лявата колонка са посочени мизийски думи, срещу тях са българските***.
ак-як
бeла – бела, бяла
брег-брег, бряг
берза-бреза
бист – быти ( бъда)
брит-брити ( бръсна)
бура-буря
вис- вьсъ ( село)
вода –вода
граник-граница
дава-дявам ( полагам, слагам, поставям)
даоа-давя, душа
дери-дера
дур-двор
зелиа-зелие ( зеленина)
кайка-чайка
кист-чист
куза-коза
пад-пад ( падина)
перк-перкам, пера, удрям
перг-праг
скор-скоръ( скоро, бърз)
стор-простор, страна
стра-струя
тама-тъма
хром-хром ( недъгав)
хупан(купан) - къпане
Още от пръв поглед е ясно, че става дума за стар и по-нов вариант на един и същ език, наричан днес български. Изобщо не е грешка, че в продължение на хиляда години на дедите ни се е гледало като на траки. Св. Йероним, Лъв Дякон, Д. Хоматиян и т.н. са написали истината. Старите автори са осъзнавали, че българите са потомци на древен народ, които е населявал значителни територии в Европа, Мала Азия и други места.
Да продължим със сравнение на обичаите. Г. Фехер споменава, че българите вземали кобили по време на военните си походи, за да могат да ползват млякото им за храна [4] стр.132. Това е типично за траките, те не само, че са славни коневъдци, но и пият кобилешко мляко. Цар Харпалик учил невръстната си дъщеря да язди кон и да пие мляко направо от вимето на кобилата [5]стр.165.
Едва ли има някой който да не е чувал за изкуствената черепна деформация на старите българи. Това, което не се знае е, че обичаят се е зародил още в дълбока древност в Източна Европа [6] стр. 136. Премълчава се също, че изкуствената черепна деформация е практикувана от трако-пеласгийски племена [7]стр.223.
Геза Фехер описва тенденциозно въоръжението на старите българи, наричаки кривите им лъкове турански [8] стр142. Ако унгарският иследовател бе непредубеден той щеше да съобщи, че такива лъкове са ползвани от траките ( Пеони с криви лъкове). Има и изображения от първото хилядолетие преди Христа, от които може да се види, че тракийският лък е от същият тип както и старобългарския [9] стр.78, стр. 108. Този вид оръжие няма как да е туранско, защото крив, сложносъставен лък се използва на обитаваният от пеласги остров Крит още през Бронзовата епоха [10] стр. 23-24....
Фехер дава изображения на върхове на старобългарски стрели от Плиска [4] стр.116, но не отваря и дума за това, че абсолютно същите върхове на стрели се срещат в Тракия през първото хилядолетие преди Христа [11] стр. 324.
Описвайки старобългарското изкуство унгарският учен дава пример с Мадарския конник [8] стр.56-60, но премълчава, че този впечатляващ монумент има типична тракийска иконография. Съществуват стотици, ако не и хиляди тракийски оброчни плочки, на които може да се види прототип на Мадарския конник.
Фехер теденциозно свързва българските “каменни баби” (антропоморфни надгробни камъни) с орхонските, принадлежащи на турански етнос и твърди даже, че дедите ни донесли от изток тази традиция [8] стр. 48. За пореден път унгарският учен укрива важен факт, а именно, че такива антропоморфни стели съществуват в Източна Европа от най-дълбока древност, няколко хилядолетия преди тюрко-алтайските народи да започнат да правят “каменни баби” [12]. Антропоморфен надгробен камък от Бронзовата епоха може да се види във варненския музей [13]. http://www.zn.ua/3000/3150/50638/
http://www.amvarna.com/gindex.php?lang=1&lid=3&slid=17&show=20
Давайки данни за старобългарските погребения Д.Овчаров споменава за жертвани кон и куче стр. 86, но “забравя” да добави, че това е древен тракийски обичай, който се практикува в Източна Европа дълги векове преди да се появи в Централна Азия сред други етноси [9]стр. 212.
Овчаров характеризира най-популярният тип старобългарско жилище като землянка и полуземлянка стр. 71. Неизвестно защо нашият учен пропуска да съобщи на своите читатели, че съвременните археологически проучвания показват, че в Мизия ( Шуменско и Варненско) типичното селско тракийско жилище е полуземлянка [11] стр.56. Страбон споменава и за тракийски землянки [14] VII-5-7. Тези факти са изключително важни, когато се касае за определяне на етническият облик на дадена група хора и не би трябвало да се пренебрегват.
Фехер прави описание на българското облекло, но засяга само бойната униформа [4] стр. 133-136, което е подвеждащо понеже има огромна разлика между народна носия и бойна екипировка. Унгарският учен не обръща внимание, че традиционият български национален костюм е от тракийски произход. Страбон е пределно ясен когато казва, че мизи и гети са от един и същ произход [14] VII-3-2. Носията на гетите е добре позната от изображенията по Траяновата колона. Гетското облекло се състои от дълга риза носена свободно над панталоните. Това обаче е и най-консервативният тип стара българска носия[15].
Агре и Китов споменават, че женската тракийска дреха прилича много на българската народна носия [11] стр. 20.
Ще добавя и друго важно сведение за културата на старите българи, а именно, че старобългарските руни имат прототип сред древната тракийска писменост http://sparotok.blog.bg/politika/2010/01/23/proizhodyt-na-starobylgarskite-runi.478196
Щом езикът, обичаите, оръжията, монументалното изкуство, жилищата, руните, облеклото и погребалните ритуали на старите българи имат корени в Тракия, то единственото логическо заключение е, че дедите ни са древен тракийски народ наричан с различни имена през различни периоди.
На час по лъжичка, за да няма пресищане....
Честит Национален празник, Българи!
26.02.2010 19:18
1.племе мизи никога не е живяло на север от Стара планина, което е видно от античните автори описващи македонското и римското нахлуване по тези земи, а също и от древните географи и етнолози. спорадичните податки в изворите като тези на Страбон се дължат на Ксантус Лидиеца, който пише, че преди или след (не си спомням) Троянската война мизите се прехвърлят от Европа в Азия. именно поради сведенията на такива автори като страбон римляните наричат земите между Дунав и Балкана провинция Мизия. Самите римляни наистина смятали че воюват срещу мизи, но всъщност те воювали срещу гети и трибали както е видно от авторите, които описват събитията.= и както самите римляни разбрали в последствие. Дион Касий отбелязва, че римляните наричат това население мизи, но самите хора живущи там се самоназовават гети. всичко това показва, че етнонимът мизи не може да бъде засвидетелстван в историческо време в Европа, а единствено в Мала Азия.
2.византийските автори, особено тези от ранното средновековие, когато използват етноними отнасящи се до подвластните им в момента или в миналото територии го правят на исторически и географски принцип. именно поради тази причина те често наричат българите мизи, защото основното ядро на България обхваща бившата римска провинция Мизия. по същия начин те наричат населението на земите около Одрин македонци, защото там се намира тема (област) Македония. този факт подобно на теб, използват днешните македонски историчари и твърдят че там са средновековните македони. те си присвояват и цялата македонска династия, която започва с Василий І Македонец. Всъщност той е наречен така защото се е родил в Одринско и получава прякора си по географски принцип. в изброените примери има и исторически - мизи/българи и географски - македонци/жители на областта принцип. такива примери могат да се дадат много. някой от тях са и двузначни. например българите често са наричани хуни
Още веднъж - браво! :)
1.племе мизи никога не е живяло на север от Стара планина, което е видно от античните автори описващи македонското и римското нахлуване по тези земи, а също и от древните географи и етнолози. спорадичните податки в изворите като тези на Страбон се дължат на Ксантус Лидиеца, който пише, че преди или след (не си спомням) Троянската война мизите се прехвърлят от Европа в Азия. именно поради сведенията на такива автори като страбон римляните наричат земите между Дунав и Балкана провинция Мизия. Самите римляни наистина смятали че воюват срещу мизи, но всъщност те воювали срещу гети и трибали както е видно от авторите, които описват събитията.= и както самите римляни разбрали в последствие. Дион Касий отбелязва, че римляните наричат това население мизи, но самите хора живущи там се самоназовават гети. всичко това показва, че етнонимът мизи не може да бъде засвидетелстван в историческо време в Европа, а единствено в Мала Азия.
2.византийските автори, особено тези от ранното средновековие, когато използват етноними отнасящи се до подвластните им в момента или в миналото територии го правят на исторически и географски принцип. именно поради тази причина те често наричат българите мизи, защото основното ядро на България обхваща бившата римска провинция Мизия. по същия начин те наричат населението на земите около Одрин македонци, защото там се намира тема (област) Македония. този факт подобно на теб, използват днешните македонски историчари и твърдят че там са средновековните македони. те си присвояват и цялата македонска династия, която започва с Василий І Македонец. Всъщност той е наречен така защото се е родил в Одринско и получава прякора си по географски принцип. в изброените примери има и исторически - мизи/българи и географски - македонци/жители на областта принципнякой от тях са и двузначни. например българите често са наричани хуни[/quo
Страбон, книга VII-5-2 МИЗИТЕ (MYSI), КОИТО СА ТРАКИ И СА СЪЩИТЕ ХОРА, КОИТО ДНЕС СА НАРЕЧЕНИ ( MOESI) МИЗИ....
Хайде, нека да бъркам, но какво ще кажеш за това, че старобългарските жилища, въоръжение, обичаи, облекло, погребални ритуали са тракийски.
Би ли ми отговорил защо господа учените, които разполагат с много повече средства и време отколкото аз, не са споменали тези изключително важни неща.
Да бяха едно-две, да кажеш -случайност е, но когато систематично се укриват данни сведетелстващи за автохтонният произход на българите не може да се говори за случайност...
Още веднъж - браво! :)
Официалната история е меко казано пълна с пропуски, да не кажа и лъжи. Всъщност, аз даже не съм представил всичко, което е скрито от нас.
Когато всички данни се изнесат, тогава се получава една съвсем различна картина. Това е и правилният метод, но нашите учени бягат от траките като дявол от тамян.
26.02.2010 19:45
има и други примери. такъв е често цитираният Йоан Тцетце, който твърди че пеоните са българи. възможно е той да е използвал както географския така и историческия принцип за да стигне до това заключение. Знаем че пеоните в различни периоди населяват земите по Аксиос и по на север, земи които по времето на Тцетцес са населявани от българи. самият Тцетцес не би могъл да знае дали пеоните са българи, тъй като е живял значително по - късно (след 10век в момента не мога да прецизирам). той няма база за сравнение и сред предшествениците си, тъй като никой от тях не е направил подобно сравнение на него.
3.казваш че гърците са имали сторили колонии по черноморските земи и знаят с кого си имат работа. но 99% от гръцките историци знаят че си имат работа с гетите, а не с мизите.
4.не можеш да отъждествяваш два народа по факта, че и двата пият кобилешко мляко или че си деформират черепите. и двете са широко разпространени в Азия знаеш го много добре.
5.същото се отнася и до лъковете на пеони и българи.
6.голяма грешка допускаш като определяш Мадарския конник като тракийски. има специални книги на тази тема прочети. ако видиш изображението на Мадарския конник ще забележиш, че там са изобразени стремена, които са донесени в Европа от аварите през 5-6век и седло, което също е средновековно. още повече, че там е изобразено високо седло характерно за народите идваящи от Азия.
7. за езика няма да коментирам, знаеш че не приемам подобни сравянение на една шепа думи на езици, които ги дели 1500г.
8.какво ще кажеш за тюрските надписи с гръцки букви в България и за тюркските думи в българския календар. какво ще кацеш и за надписа в чест на Тангра.
26.02.2010 19:46
в старогръцкия има два вида четене - по Райхлин и по Еразъм. Райхлиновото произношение се приема само в гърция, тъй като гърците са големи националисти и твърдят, че произношението на езика им е същото като на античните гърци.
целият останал свят чете по Еразъм Ротердамски, където β е "бете" и η е "ета". за този вид четене си има и съответните доказателство, които са взети от античните текстове и всъщност са много интересни. ето ти и един крайно забавен пример който е показателен.
ο δ ηλιθιος ωπερ προβατον βηβη λεγων βαδιζει.
тук се казва че овцата прави (издава звуци) БЕБЕ, т. е. блее. ако се следва съвременното произношение - това с "вита" излиза че овцата прави ВИВИ, което разбира се е смешно. този наглед несериозен пример всъщност показва реалното положение на нещата. Еразъм Ротердамски е намерил редица подобни примери с което е доказал хипотезата си и както вече казах това е общоприето, с малки изключения като това на гърците. В България до 1906 се е чело по райхлин, но във въпросната година се възприема Еразъм.
Промяната в произношението е неизвестно кога е станала, но по византийско време вече е факт.
Помниш ли че веднъш те бъзикнах, че само чакам да ми кажеш че македонската столица Пела всъщност била Бела щото гърците нямали "б". за твое щастие ти не го направи.
надявам се да съм бил полезен на теб а и на твоите читатели, които често в нета могат да срещнат посоченото по - горе твърдение, а също и твяоето такова за БАН/ПАН
има и други примери. такъв е често цитираният Йоан Тцетце, който твърди че пеоните са българи. възможно е той да е използвал както географския така и историческия принцип за да стигне до това заключение. Знаем че пеоните в различни периоди населяват земите по Аксиос и по на север, земи които по времето на Тцетцес са населявани от българи. самият Тцетцес не би могъл да знае дали пеоните са българи, тъй като е живял значително по - късно (след 10век в момента не мога да прецизирам). той няма база за сравнение и сред предшествениците си, тъй като никой от тях не е направил подобно сравнение на него.
3.казваш че гърците са имали сторили колонии по черноморските земи и знаят с кого си имат работа. но 99% от гръцките историци знаят че си имат работа с гетите, а не с мизите.
4.не можеш да отъждествяваш два народа по факта, че и двата пият кобилешко мляко или че си деформират черепите. и двете са широко разпространени в Азия знаеш го много добре.
5.същото се отнася и до лъковете на пеони и българи.
6.голяма грешка допускаш като определяш Мадарския конник като тракийски. има специални книги на тази тема прочети. ако видиш изображението на Мадарския конник ще забележиш, че там са изобразени стремена, които са донесени в Европа от аварите през 5-6век и седло, което също е средновековно. още повече, че там е изобразено високо седло характерно за народите идваящи от Азия.
7. за езика няма да коментирам, знаеш че не приемам подобни сравянение на една шепа думи на езици, които ги дели 1500г.
8.какво ще кажеш за тюрските надписи с гръцки букви в България и за тюркските думи в българския календар. какво ще кацеш и за надписа в чест на Тангра.
Моля те, обърни внимание, че дълги векове преди споменатите обичаи да се появят в Азия, те са типични за палеобалканските народи.
Въпросът с хуните е сложен, те са си скити. Така ги нарича и Приск, а по-голям експерт от него няма, той гостува на Атила. Самите скити са роднини на гетите и мизите. Това вече го знаеш добре.
Онтносно Мадарският конник ще ти спомена, че стремето, с което датират монумента е употребявано в Тракия поне половин хилядолетие преди официалното му появяване в Европа. Прочети работата на E.D. Philips, The Royal Ordes- Nomad People of the Steppes, Thames&Hudson, London, 1965.
Даден е артефакт от Тракия( 1-2- век), който се съхранява в НИМ. Става дума за сребърна фалера, на която е изобразен ездач, чиито стъпала са в стреме. Писал съм писма с въпроси относно този артефакт, но до днес не съм получил отговор. Мой приятел отиде на място да попита и се върна ужасно изплашен, каза, че щели да го изядат жив като попитал за фалерата. Защо ли? Та този артефакт променя много в историята ни!
Май директорът на НИМ е бил служител на тоталитарната ДС:)))
26.02.2010 19:58
1.не знам българите да са използвали някога ромфеи и махайра.
2.не знам тракита да са има ли саби, въпреки онова което ми каза преди.
3.не знам траките да са имали стремена и седла.
4.не знам траките да са били с железни ризници, което е видно от описанието на крумовата войска през 813. напротив траките изглежда изобщо не раязполагат с тежковъоръжена конница, което е видно от Тукидид. писал си за Ситалк но си пропуснал да споменеш, че по време на похода му той е нападан от тежковъоръжената македонска конница и "никой не може да устои на македонските конници облечени в ризници"(тукидид). само благодарение на численосста си успяват да ги отблъснат. да не говорим, че траките изобщо нямат тежка пехота, а само лековъоръжени пелтасти.
5.видя че сходствата не са толкова добри, но по важното е следното дари и да има сходства това няма никакво значение по следните причини:
а)двата народа ги дели времето.
б)въоръжението няма нищо общо с етноса - пример:римляните взаимстват цялото си въоръжение барабар с "пилума" и "гладиуса" от не латински племена, самнити напр., но това не ги прави други, те си остават латинско племе. друг пример - гръцкият щит "аспис" се използва и от македонските хипАСПИСти, но това не означава че двата народа са едно и също. македоните ползват и гръцкото копие, но в последствие по филипово време го модернизират в "сарисата". примери колкото щеш.
НАЙ-ВАЖНОТО Е ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРАВИ ЕТНИЧЕСКИ ЗАКЛюЧЕНИЯ ПО ВЪОРЪЖЕНИЕТО. ТОВА Е НЕСЕРИОЗНО. ЗАТОВА Е МНОГО ТРУДНО ДА СЕ ПРАВЯТ ЕТНИЧЕСКИ РАЗЛИЧИЯ В ЗЕМИТЕ МЕЖДУ ДНЕСТЪР И ВОЛГА В ПЕРИОДА 4-7/8 ВЕК. МНОГО Е ТРУДНО И МАЛКО ХОРА ДАВАТ КАТЕГОРИЧНИ ЗАКЛюЧЕНИЯ.
1.не знам българите да са използвали някога ромфеи и махайра.
2.не знам тракита да са има ли саби, въпреки онова което ми каза преди.
3.не знам траките да са имали стремена и седла.
4.не знам траките да са били с железни ризници, което е видно от описанието на крумовата войска през 813. напротив траките изглежда изобщо не раязполагат с тежковъоръжена конница, което е видно от Тукидид. писал си за Ситалк но си пропуснал да споменеш, че по време на похода му той е нападан от тежковъоръжената македонска конница и "никой не може да устои на македонските конници облечени в ризници"(тукидид). само благодарение на численосста си успяват да ги отблъснат. да не говорим, че траките изобщо нямат тежка пехота, а само лековъоръжени пелтасти.
5.видя че сходствата не са толкова добри, но по важното е следното дари и да има сходства това няма никакво значение по следните причини:
а)двата народа ги дели времето.
б)въоръжението няма нищо общо с етноса - пример:римляните взаимстват цялото си въоръжение барабар с "пилума" и "гладиуса" от не латински племена, самнити напр., но това не ги прави други, те си остават латинско племе. друг пример - гръцкият щит "аспис" се използва и от македонските хипАСПИСти, но това не означава че двата народа са едно и също. македоните ползват и гръцкото копие, но в последствие по филипово време го модернизират в "сарисата". примери колкото щеш.
НАЙ-ВАЖНОТО Е ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРАВИ ЕТНИЧЕСКИ ЗАКЛюЧЕНИЯ ПО ВЪОРЪЖЕНИЕТО. ТОВА Е НЕСЕРИОЗНО. ЗАТОВА Е МНОГО ТРУДНО ДА СЕ ПРАВЯТ ЕТНИЧЕСКИ РАЗЛИЧИЯ В ЗЕМИТЕ МЕЖДУ ДНЕСТЪР И ВОЛГА В ПЕРИОДА 4-7/8 ВЕК. МНОГО Е ТРУДНО И МАЛКО ХОРА ДАВАТ КАТЕГОРИЧНИ ЗАКЛюЧЕНИЯ.
Знаеш много добре, че всяка материална култура се развива, нали?
1. Тракийската ромфея - прав едноостър меч еволюира в палаша - прав, едноостър меч.
2.Тракийската сика и махайра-закривен напред меч еволюира в дузака- закривен напред меч.
3. Тракийският копис със закривена надолу дръжка е просто ранният вариант на старобългарската сабя със закривена надолу дръжка.
4. ИМА и тракийски олосидери-катафракти, провери изображенията на траяновата колона. Не мисли, че траките са само пелтасти. Намерени са различни видове тракийски ризници-Кълново, Янково, Браничево, Лесковец, Равногор...Не го ли знаеше това?
5.Траките са познавали стремето, виж предишният ми отговор. Това, че нещо се крие, не значи, че то не съществува.
6.Траките имат и седла, има достатъчно изображения, би трябвало да знаеш това.
За мизиййските думи ще подготвя отделен постинг, във втора част на този постинг съм дал само изворите.
Прав сте, манипулаците с имената са много. Българи е просто едно алтернативно название. Най-важното е, че по отношение на материална култура, обичаи, погребални ритуали и т.н. българите са местен народ -ТРАКИ.
26.02.2010 20:45
В интелектуалните спорове се ражда истината.
В това е и чара на търсенето и откривателството.
В интелектуалните спорове се ражда истината.
В това е и чара на търсенето и откривателството.
Няма ли дискусия, няма да открием и истината. Спорейки ние виждаме кой разполага с най-много данни, това решава резултата.
26.02.2010 21:05
катафрактите са въведение на партите. има една фреска от Дура-европас, която нагледно показва що е то катафракт.
траки и тежка кавалерия = на голям майтап. вероятно са имали някакво жалко подобие на тежка кавалерия. може би в битката при река Лигин къде Александър ги размазва. по принцип траките виняги избягват да провежат редовни сражение и винаги се бият по чукари и правят засади и менно поради липсата на тежка пехота и кавалерия. вероятно имат отбран отряд от аристократи, които са тежка кавалерия и някакви жалки колесници както е видно от разкопките, но това е смешно.
26.02.2010 21:16
случая със скитите е още по смешен, защото скитите са съвременници на траките, но нито един античен автор не ги счита и определя като траки. тук не можеш да се измъкнеш като при българите.
и един съвет - не надценявай Страбон! той е един компилатор, който е набъркал голяма каша и много от твърденията му се разминават с другите далеч по надежни автори, което не е в негова полза. той не работи по автопсия, предоверява се на Омир и го защитва всячески. неговите източници в много от случаите са неизвестни и той говори много неопределено - "в старо време еди кво си"...
26.02.2010 21:21
случая със скитите е още по смешен, защото скитите са съвременници на траките, но нито един античен автор не ги счита и определя като траки. тук не можеш да се измъкнеш като при българите.
и един съвет - не надценявай Страбон! той е един компилатор, който е набъркал голяма каша и много от твърденията му се разминават с другите далеч по надежни автори, което не е в негова полза. той не работи по автопсия, предоверява се на Омир и го защитва всячески. неговите източници в много от случаите са неизвестни и той говори много неопределено - "в старо време еди кво си"...
Скитска и хунска материална култура могат да се нарекат идентични. Би трябвало да знаеш това.
Свидетлествата на Приск показват, че атиловите хуни са по-скоро местен народ, а не монголоиди.
Думите мед, страва и др. са български, не тюрко-алтайски.
Приск пише също, че дрехите на хуните са от лен, а хунските ( скитските) жени ги покриват с шевици.
Къщата на Атила е голяма и просторна, има две кули, а стените са украсени с изящна дърворезба.
Марцелин описва един път хуните като чудовища, но на друго място казва - почти всички алани са светлокоси и едри....различават се от хуните само по това, че водят по-цивилизован живот.
Знам, че отричаш Прокопий, но той казва, че най-древното име на хуните е кимерии, а кимериите са палеобалкански народ.
ПРОВЕРИХ! СЪВСЕМ ТОЧНО СЪМ ЦИТИРАЛ!Разполагам с издание от 1866 година, явно не е цензурирано:)))
26.02.2010 21:44
26.02.2010 21:45
катафрактите са въведение на партите. има една фреска от Дура-европас, която нагледно показва що е то катафракт.
траки и тежка кавалерия = на голям майтап. вероятно са имали някакво жалко подобие на тежка кавалерия. може би в битката при река Лигин къде Александър ги размазва. по принцип траките виняги избягват да провежат редовни сражение и винаги се бият по чукари и правят засади и менно поради липсата на тежка пехота и кавалерия. вероятно имат отбран отряд от аристократи, които са тежка кавалерия и някакви жалки колесници както е видно от разкопките, но това е смешно.
Не те разбирам, интелигентен си, защо тогава се отнасяш така пренебрежително към траките?
За тракийската тежка кавалерия провери изображенията по Траяновата колона!
Никой човек не разполага с абсолютно знание, винаги можеш да научиш нещо ново.
Нали знаеш, че и хети и хикси имат люспеста броня още през 18-ти век преди Христа? Мизи, тевкри и дардани са съюзници на хетите дълго време. Независимо кой е изобретил дългата люспеста ризница, тракийските съюзници на хетите са я познавали още през второто хилядолетие преди Христа.
Едно свидетелство от материалната култура е нищо, но второ, трето и тн. вече е нещо съвсем друго. Попитай приятелите си археолози!
26.02.2010 21:49
Отдавна е известно, че кимериите са палеобалкански народ от групата на траките, дори и Фол го знаеше, Бог да го прости.
26.02.2010 21:50
26.02.2010 21:52
??? Какъв извод искаш да си направя от това ?????
26.02.2010 21:55
Хубаво, че цитираш дядо Страбон, но каква е връзката?
ПРИЗНАВАМ - грешка е!
Правилното е VII-3-2.
Качеството на книгата е лошо и съм объркал 5 с 3.
В постинга е цитирано правилно!
Тогава ползвах новото издание от 2000 година.
Благодаря за корекцията!
26.02.2010 22:06
После обърна очи лъчезарни в обратна посока,
вгледан далеч към родината на коневъдци тракийци
и на мизийци, прочути в бой ръкопашен…59
Защото със сигурност ако Омир имаше предвид мизите в Азия, то изказването нямаше да е свързано. Всъщност, след като Зевс извръща очи от троянците към земята на траките, би било акт на човек, който обърква континентите и не разбира фразата на поета, да свърже с Тракия земята на азиатските мизи, които не са „далече”, а имат обща граница с Троада и са разположени зад нея и от двете й страни, а са отделени от Тракия с широкия Хелеспонт. Защото „обърна” означава преди всичко60 назад, а този, който премества погледа си от троянците към народа, който е или зад троянците, или от двете им страни, всъщност измества погледа си по-надалече, а не „назад”61. А добавената фраза62 е доказателство за точно тази гледна точка, тъй като поетът е свързал с мизите „хипемолгите”, „галактофагите” и „абиите”, които всъщност са живеещите във фургони скити и сармати. Защото в днешно време тези племена, както и племената на бастарните, са се смесили с траките (всъщност повече с тези от другата страна на Истър, но също и от тази страна). С тях са се смесили и келтските племена, боите, скордиските и тавриските. Скордиските обаче някои ги наричат „скордисти”. А тавриските биват наричани също така „тевриски” 63 и „таврис
26.02.2010 22:23
страбон пък твърди че единствено мизите не са се изселили, но не назовава източникът си. подобно на късните римски автории и той е повлиан от това което ти писах за мизите. европейските мизи са всъщност гетите. в случая Страбон казва:
"А гетите са обитавали от двете страни на Истър, както и мюзите, които също са траки и са еднакви с народа, който днес се нарича мизи От тези мюзи произхождат също и мюзите, които днес живеят между лидийците, фригите и троянците. А самите фриги са бриги, тракийско племе, каквито са и мигдоните, бебриките, медовитините, витините и тините, и, според мен, също така и мариандините. Всички тези народи, разбира се, напълно са напуснали Европа, но мюзите (мизите) са останали там. ."
виж противоречието - той говори за мизите като за жители на двата брага на Дунав в минало време използвайки АОРИСТ. след това споменава, че те единствени не се изселили. А къде са по негово време? защо ги няма? нали не са се изселили. аз вече ти обясних каква е аботата.
но по интересна е втората част на този пасаж - "А добавената фраза е доказателство за точно тази гледна точка, тъй като поетът е свързал с мизите „хипемолгите”, „галактофагите” и „абиите”, които всъщност са живеещите във фургони скити и сармати. Защото в днешно време тези племена, както и племената на бастарните, са се смесили с траките (всъщност повече с тези от другата страна на Истър, но също и от тази страна). "
значи тук страбон счита, че конедоячите и пиещите мляко не са траки, а скити и сармати. ти често цитираш този пасаж за да покажеш че българи и траки пият кобилешко мляко и т. нат...а страбон казва че не са траки.
но тук трябва да видиш осъвременяването което ти убягва винаги. Страбон говори за сармати на юг от Дунав след като е цитирал Омир, т. е. той шпроектира омировите "племена" върху съвре
26.02.2010 22:24
страбон пък твърди че единствено мизите не са се изселили, но не назовава източникът си. подобно на късните римски автории и той е повлиан от това което ти писах за мизите. европейските мизи са всъщност гетите. в случая Страбон казва:
"А гетите са обитавали от двете страни на Истър, както и мюзите, които също са траки и са еднакви с народа, който днес се нарича мизи От тези мюзи произхождат също и мюзите, които днес живеят между лидийците, фригите и троянците. А самите фриги са бриги, тракийско племе, каквито са и мигдоните, бебриките, медовитините, витините и тините, и, според мен, също така и мариандините. Всички тези народи, разбира се, напълно са напуснали Европа, но мюзите (мизите) са останали там. ."
виж противоречието - той говори за мизите като за жители на двата брага на Дунав в минало време използвайки АОРИСТ. след това споменава, че те единствени не се изселили. А къде са по негово време? защо ги няма? нали не са се изселили. аз вече ти обясних каква е аботата.
но по интересна е втората част на този пасаж - "А добавената фраза е доказателство за точно тази гледна точка, тъй като поетът е свързал с мизите „хипемолгите”, „галактофагите” и „абиите”, които всъщност са живеещите във фургони скити и сармати. Защото в днешно време тези племена, както и племената на бастарните, са се смесили с траките (всъщност повече с тези от другата страна на Истър, но също и от тази страна). "
значи тук страбон счита, че конедоячите и пиещите мляко не са траки, а скити и сармати. ти често цитираш този пасаж за да покажеш че българи и траки пият кобилешко мляко и т. нат...а страбон казва че не са траки.
но тук трябва да видиш осъвременяването което ти убягва винаги.
Ще признаеш ли, че в древността и много е укривано - ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО РАННАТА ИСТОРИЯ НА ГЕТИТЕ, ТЯ ТРЯБВА ДА ОСТАНЕ НЕРАЗКАЗАНА -
Страбон 7-3-11.
Относно изворите и тълкуването им ние двамата никога няма да постигнем консенсус...но ти си пускай коментари.
Пак повтарям, по отношение на тълкуването на изворите, ние двамата няма да постигнем съгласие.
След малко тръгвам за Виена, ако ми остане време ще отскоча до Словения за литературата, която ти препоръчах.
Пускай коментари, утре ще ги одобря.
1."…че преди или след (не си спомням) Троянската война мизите се прехвърлят от Европа в Азия."-Ако имахте малко понятие от демография, репродуктивност и миграции в древността, щеше да се въздържите от това изречение, защото "мизи", размножили се дистатъчно, е било нормално да се разделят и една част от тях, поведени от вожд "Х" да потеглят нанякъде за да търсят нови жизнени пространства...Така че, това ви твърдение е пълен "non sense".
2."Самите римляни наистина смятали че воюват срещу мизи, но всъщност те воювали срещу гети и трибали, както е видно от авторите, които описват събитията.= и както самите римляни разбрали в последствие. Дион Касий отбелязва, че римляните наричат това население мизи, но самите хора живущи там се самоназовават гети.."
Tук с удоволствие ви цитирам любимия си автор Jordanes, който доказано бидейки трак=гет= мизиец" по самосъзнание, е толкова горд с произхода си, че вдъхновенно описва произхода и делата на Гетите, като основа на европейската история.. Бидейки VIZIGOT.. От Мизия+Dacia..
3. "…например българите често са наричани хуни."
Българите са наричани "хуни" по ред причини.
а/ Защото са били хуни по поведение;
б/ Защото хуни и българи е било едно и също в древността;
в/ Защото хуни и българи е било едно и също възприятие за крайно неудобния за гърците, враг от север, който винаги е бил българин.
4/"….99% от гръцките историци знаят че си имат работа с гетите, а не с мизите."
Тук сте направо за съжаление. Ако вие не знаете, че гърците имайки си работе с гетите, не са знаяли, че това са мизите, значи не познавате гръцките извори и "the Greek pen of writting"
5/…не приемам подобни сравнения на една шепа думи на езици, които ги дели 1500г
Ставате жалък с това си твърдение /което за мен е обяснение за анонимността ви/.При положение,че световно доказани познавачи на развитието на езиците, четат и припознават като такъв или онакъв даден древен език....
26.02.2010 22:44
Поздрави Павел! И само напред и нагоре!
Аз съм чел по Еразъм Ротердамски и това не ме е убедило, че той е читанката от която да се убедя, че трябва да следвам методиката му. Когато 2+2 = 4, няма авторитет, който да ме убеди, че 2+2=5, ако не става дума за абстрактно възптиятие на цифрите, като на Лобачевски. Но думите и преди 5000 години и днес са еднозначни..нещо не ви е наред.
7/ Относно „не знам” в коментарите ви:
„1.не знам българите да са използвали някога ромфеи и махайра.
2.не знам тракита да са има ли саби, въпреки онова което ми каза преди.
3.не знам траките да са имали стремена и седла.
4.не знам траките да са били с железни ризници, което е видно от описанието на крумовата войска през 813”
Няма да се заяждам много. Като не знаете или не можете да си обясните, как така траките/българи/=Крумови войски са били с ризници през 813г, ами прочетете малко..
Обидно е да ви давам съвети за ризниците след 3-4000 години развитие на технологии и търговски обмен.
Един съвет от мен:
- АКО, ПО НЯКЪКВА ПРИЧИНА СИ ИСТОРИЧЕСКИ ДАЛТОНИСТ, НЕ СЕ НАПРЯГАЙ ДА РАЗГАДЕАШ ПЪЗЕЛ С ЦВЕТОВЕ КОИТО НЕ ВИЖДАШ. НЕ ТИ Е ДАДЕНО ОТ БОГА!
26.02.2010 23:03
За Виена ти завиждам. Два пъти съм бил там. Последно преди няколко месеца. страхотно е. видя ли останките от Виндобона?
26.02.2010 23:26
Ако си истински българин, откъде мислиш, че произлизаш?
Ако не се чувстваш българин, какво имаш с нас?
Ако някой ти плаща - да спре, защото нищо не постигаш, напротив!
Ако не ти плащат, то тогава си глупав, защото ставаш смешен.
Или се гърчееш?
Какъв искаш да си? Да си българин не е достойно за теб?
Влизам тук да чета Павел. Но ти пълниш постингите му с плява и се налага много да използвам скролера на мишката, за да подминавам коментарите ти, което е досадно. Спри, моля те.
А вижте как работи историкът! Той обяснява всички исторически движения и отклонения, само с цитати от известни държавни дейци, от тяхното време, и на историка, и през ума не му минава, че на известния държавен деец, когото той цитира, може да са въздействали скрити и неизвестни ни сили, които са променяли хода на събитията. Но тази сила е тук! Тази сила винаги е присъствала, още от началото на самата история! И вие знаете тази сила – евреите! ...
Това са думи на Хитлер, записани от Екарт, в книгата му "От Мойсей, до Ленин" - 1923 г.
А за онези, които не са чели "тайните протоколи", напомням и следния цитат от един, от протоколите на ционските старейшини:
"Ще заличим от паметта на народите, всички спомени за миналите векове, и ще оставим само онези, които показват грешките на гоевските правителства"!
Нека не си затваряме очите, защото истината ще ни съди! А и до тук, доста "добре" ни е осъдила, понеже, от най-велик народ, са ни докарали (не и без наша вина) до положението, да сме, кажи речи, за посмешище, и пред пълно изчезване!
И тук, цитирам по памет, друг многозначителен цитат от същите протоколи: "Трябва винаги да се стремим да унижаваме гоите, и без да имаме конкретни основания, накрая така да ги унизим, както само нашето гениално племе умее"!
– Истината освобождава!!!
Жалкото е че анонимността омаловажава спора, а това може и да е цел. Но ще си покажат имената, няма начин, иначе думите им увисват във въздуха.
Сега се прави нещо като разузнаване, тежката им артилерия изчаква.:)
27.02.2010 10:59
Какъв е произхода на българите?
А) Автохонен
Б) Памирски
В) Дискусионен
Г) Тюрко-алтайски
Самият факт, че из посочените отговори има АВТОХОНЕН произход показва колко на дълбоко сте бръкнали хора като теб, Ценов, Чилиганрски и други съвестни историци. Явно и в българската историография все пак има някакъв морал. Не обръщайте внимание на анонимните, правете това което правите и след време ще бъде оценено. Интересното е, че попитах учителя по история за този въпрос според официалната историография ли да пишем отговора. Той каза да и аз писах тюрко-алтайски. Отговорът обаче беше дискусионен. Все пак останах доволен от факта, че сгреших!
27.02.2010 12:23
но методът който използва Спарадок не е добър. на базата на това да изкарваш траките, илирите, македоните, хуните, древните азиатски народи и какво ли още не е нелепо. по същата логика руснаци, сърби и хървати могат да направят същите сравнения и да постигнат същите резултати - заради близката лексика. първо трябва да се направи връзката между тракийски и езикът на който говорят прабългарите (неизвестен), след това да се мине през езика на българите от 9-10век, за който има доста данни и едва тогава дда се стигне до съвременния език. защото ако през 9 век българския е имал 6 падежа, в момента няма нито един. и т.нат.
колкото до тракийските думи - те са една шепа и са предимно топоними и хидроними. за какво изобщо да говорим.
И КАКТО КАЗВАТ ЛИНГВИСТИТЕ ПРИЛИКИТЕ ВИНАГИ СА СЛУЧАЙНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО, Т.Е. НА ОБЩИЯ ПРОИЗХОД В ИСТОРИЧЕСКИ ПЛАН.
иначе ще трябва да приемем, че държавата Бутан е българска защото в българия има село Бутан. примери колкото щеш.
това че си чел по Еразъм и не си се убедил ми звучи като някакъв майтап. то си има доказателства за това не е нужно ти да се убеждаваш в нещо.
ако искаш чети египетски по Шамполион и Линеар Б по Вентрис и кажи, че пак не си се убедил.
27.02.2010 12:37
Например: буквата Ъ в старобългарския не се е произнасяла като днешния звук Ъ, когато е ударена се е произнасяла много слабо или не се е произнасяла. същият е въпросът с голямата и малката носовка, които тогава са се произнасяли носово. в един момент голямата носовка става Ъ, както и някой думи с ОУ и ы.
27.02.2010 12:38
27.02.2010 12:40
27.02.2010 12:44
при бързото писане просто не съм допълнил, че факта, че траките нямат железни ризници, а българите от 813г. имат. но ти не си се сетил.
развитието във въоръжението ми е ясно, просто показвам колко нелепо е да се разсъждава по такъв начин - пеоните имали криви лъкове, българите 2000г. по късно също. смешно нали. какви са тези криви лъкове, които имат пеоните според Омир? можеш ли да ми кажеш? имат ли те нещо общо с рефлексния лък, който се използва не амо от българите. този меч еволюирал в еди кво си... несериозно. може би махайрата е еволюирала в ятаган.
27.02.2010 12:46
27.02.2010 13:25
Тракийската керамика е основно сиво-черна. Ти май никога не си ходил на селищна могила и не си гледал парчетата...
27.02.2010 19:36
Давам ти един пример-в националния Археологически музей има една експозиция на конска сбруя от североизточна българия в обяснението на която пише, че първоначално е била определена от археолозите като прабългарска, но след години в последствие е променено мнението и днешното им становище е че е тракийска. Тази "грешка" на археолозите не е случайна. Просто след още археологически разкопки, след още нецензурирани преводи на древни автори ще излязат и все повече аргументи в подкрепа на тезата за произхода на българите. Няма да се спирам надълго на генетичните изследвания напоследък, между които е едно на Швейцарски университет, който също подкрепя категорично изводите че ние сме траки, а не мотголи или турци. При генетиката нещата не са толкова разтегливи като при тълкуванието на древни автори, това е точна наука.
Ама разбира се...как съм се заблудил само, без малко да ти повярвам.
Давам ти един пример-в националния Археологически музей има една експозиция на конска сбруя от североизточна българия в обяснението на която пише, че първоначално е била определена от археолозите като прабългарска, но след години в последствие е променено мнението и днешното им становище е че е тракийска. Тази "грешка" на археолозите не е случайна. Просто след още археологически разкопки, след още нецензурирани преводи на древни автори ще излязат и все повече аргументи в подкрепа на тезата за произхода на българите. Няма да се спирам надълго на генетичните изследвания напоследък, между които е едно на Швейцарски университет, който също подкрепя категорично изводите че ние сме траки, а не мотголи или турци. При генетиката нещата не са толкова разтегливи като при тълкуванието на древни автори, това е точна наука.
Увъртането на тези, които дълго време ни лъгаха няма да спре скоро. Имат много да губят....фактически всичко.
Тракийската керамика е основно сиво-черна. Ти май никога не си ходил на селищна могила и не си гледал парчетата...
Смешно е да сравняваш керамика от второ хилядолетие преди Христа с керамика от втората половина на първото хилядолетие след Христа.
Това, което трябва да направиш е, да сравниш тракийската керамика от първи век със славянската ( българската) от шести век - ИДЕНТИЧНИ СА...не го ли знаеше това?
Ти си пиши, само кажи на приятелчетата си да престанат със заплахите. Както аз мога да бъда намерен, така и друг може да се локализира и да бъдат приложени същите мерки, които се прилагат и срещу мен!
27.02.2010 21:50
като от херодоттовите сведения може да се заключи, че скитите нямат нищо общо с траките, те са народ от централна азия, който е изтикан оттам и се заселва в северното причерноморие откъдето изпъжда кимерите. част от скитите остават в старите си поселения. това известните от персийските надписи "саки, които носят островърхи шапки" тяхната страна се нарича от персите SAKA TIGRASAUDA.
историческите пунктове на тази хипотеза са:
1.могъществото на масагетите.
2.наличието на скити/саки в централна азия.
3.кимерийското преселване към Мала Азия от север през кавказ. това че удват от север се доказва и от разгрома на царството Урарту от кимерите.
ако се следва кимерийското преселение може да се заключи че скитите идват в северното черноморие към 9в., но това може и да е по рано.
опитите скитите да се изкарат траки са смешни, а още по смешна е изсмуканата от пръстите връзка с хуните и последвалата такава с българите.
27.02.2010 21:52
вие в този форум с един замах решавате всички проблеми в историята трупани 200г.
вероятно скоро някой ще получи и нобелова награда.
27.02.2010 21:53
И кои са тези историци?
27.02.2010 21:58
Тук май не си ме разбрал. това беше част от един предишен текст но не ми стига място. За Страбон става въпрос и за неговите теории че хипемолгите и галактофагите са скити и сармати. и след дълго писане казвам това виж коментар 34
27.02.2010 22:03
Тракийската керамика е основно сиво-черна. Ти май никога не си ходил на селищна могила и не си гледал парчетата...
Смешно е да сравняваш керамика от второ хилядолетие преди Христа с керамика от втората половина на първото хилядолетие след Христа.
Това, което трябва да направиш е, да сравниш тракийската керамика от първи век със славянската ( българската) от шести век - ИДЕНТИЧНИ СА...не го ли знаеше това?
Аз това не го правя. просто ти го казах риторично и твоите сравнения на едно изречение на омир за пеонските лъкове и на българските лъкове са нелепи, защото ги делят над 1500г:) нали така.
27.02.2010 22:11
но спараток, понеже виждам че хората искат да четат единствено твоите постове и не уважават чуждото мнение и ме наричат платен и поддържаш чужди тези и т.нат. реших повече да не пиша. тези които те заплашват изобщо не го познавам. вероятно си говорил образно, когато ми каза да има предам да не те заплашват.
всичко хубаво ти желая и успех.
28.02.2010 15:26
"48. анонимен - да дискутираме 27.02 12:37 промени има не само в произношението на гръцкия, но и в това на българския.
Например: буквата Ъ в старобългарския не се е произнасяла като днешния звук Ъ, когато е ударена се е произнасяла много слабо или не се е произнасяла. същият е въпросът с голямата и малката носовка, които тогава са се произнасяли носово. в един момент голямата носовка става Ъ, както и някой думи с ОУ и ы.
49. анон - да дискутираме 27.02 12:38 йорданес е трак, гет или мизиец колкото ти си шумерец.50. анон - да дискутираме 27.02 12:40 не ти казвам че гърците не знаят че си имат работа с мизите. напротив казвам ти че мизи там няма и за това 99% от тях говорят за гети. недоразумението на Страбон обясних по - горе.
51. анон - да дискутираме 27.02 12:44 "не знам траките да са били с железни ризници, което е видно от описанието на крумовата войска през 813."при бързото писане просто не съм допълнил, че факта, че траките нямат железни ризници, а българите от 813г. имат. но ти не си се сетил.развитието във въоръжението ми е ясно, просто показвам колко нелепо е да се разсъждава по такъв начин - пеоните имали криви лъкове, българите 2000г. по късно също. смешно нали. какви са тези криви лъкове, които имат пеоните според Омир? можеш ли да ми кажеш? имат ли те нещо общо с рефлексния лък, който се използва не амо от българите. този меч еволюирал в еди кво си... несериозно. може би махайрата е еволюирала в ятаган.
52. анон.. - да дискутираме 27.02 12:46 а иначе щом толкова държиш ще ти изпълня желанието и няма да пиша повече. лесно е нали?"
27.02 22:03
sparotok написа:
анонимен написа:
анонимен написа:
с аргументите с които си служиш, целият този спор е безмислен. сигурно ще кажеш, че траките имали и сивочена керамика като българите.
Тракийската керамика е основно сиво-черна. Ти май никога не си ходил на селищна могила и не си гледал парчетата...
Смешно е да сравняваш керамика от второ хилядолетие преди Христа с керамика от втората половина на първото хилядолетие след Христа.
Това, което трябва да направиш е, да сравниш тракийската керамика от първи век със славянската ( българската) от шести век - ИДЕНТИЧНИ СА...не го ли знаеше това?
Аз това не го правя. просто ти го казах риторично и твоите сравнения на едно изречение на омир за пеонските лъкове и на българските лъкове са нелепи, защото ги делят над 1500г:) нали така.
Потърси корените, стига си кастрил клоните..., ако изобщо ти е мило за българите.
sparotok показва приликите между българи и траки, със споровете само дадохте възможност на противниците. Толкова общо има в идеите ви, само аз ли го виждам?!
Духовно слепи ли са повечето хора?!
04.03.2010 14:17
колкото до това, че го критикувам по този начин - с точки и извадки от неговия текст, мисля че може да му е било полезно. така например в постинга за мизи и българи забелязах, че си е взел полука и не отхвърля възможността онази прозловута карта (на Йероним ли беше) от 4век и нейния препис от 12/13век да не могат да служат като доказателство по разглеждания период. явно е взел предвид това, което му писах по този въпрос. Жалко защото можеше да го критикувам в тази посока:)
колкото до метода на критика, другия вариант е да напиша друга статия с която да опровергая неговите виждания. Това обаче е доста трудоемка задача и честно казано нямам нито времето, нито желанието за подобен род занимания.
иначе не храня лоши чувства към никой, но мисля че ще се съгласиш че след 1989г. се нароиха много "историци", които си нямат и предства за какво ства въпрос. например скоро ми попадна една книга в която се обясняваше как атлантите са българи, континента Му и той бил бългаски и тем подобни. чете се буквално "Джахвар Тарих" изобщо страшна работа. разбира се в този блог нещата не са такива, но по ред причини и с тях не мога да се съглася.
Повече обаче не мисля да пиша, тъй като и Спараток се оттегли. смятам че е безмислено.
Всичко хубаво и успех.
1.Аз се ровя в демографските аспекти на сигурността. Размножаването, роенето, миграциите,асимилирането, раждане, узряване, разцвет, залез и умиране на етноси, култури, държави и империи..Преди 10-15 000 години е един от последните "бейби" бумове в познатата история на Евразия.Случило се е около сегашното Черно море. Следва "роене"/клониране/ на относително еднакви племена, придвижвания в разни посоки, в съчетание с потопи, ледникови периоди, суши и т.н. Феноменалния прогрес след 7-5000г. BC е с начало там някъде. Приликите в език и писмени знаци, атрефакти на материалната и духовна култура са многозначителни. До сега не съм срещнал по-логично обяснение на евразийския възход от "тракийското" на Спароток.2. Тракийското идва от времето на относителното изчерпване на свободните територии, "заседяване"/автохтонизиране/ етносите , култивирането им и защитата им със сила.Това вече е обозримия отрязък от времето/4-3000г.BC/ за когато има оцелели парченца от етническия пъзел, които се мъчим да сглобим. От тогава насам няма значим етнос, който да е изтрит от лицето на земята, освен ако сам /като румънците/ не е решил да се идентифицира с друг.За траките това е немислимо, предвид признатата им многочисленост.Това ги прави "тукани"/туземци, автохтонен народ/. 3.Нарояването на историци се дължи на очевидната дупка в рационално и правдиво представяне на българската и световна история. От безпардонното замазване, изкривяване, укриване и унищожаване на исторически доказателства.
От силовото налагане на неистини, от съществуването на отвратителни повлеци от националистически истории на нацистки държави, които не са отрязани. От инерцията в историческата наука.От себичното и обидно за някои народи представяне на картината на миналото. А "Джахвар Тарих",Му, Инки, Ху..!?
06.03.2010 16:04
Какъв е произхода на българите?
А) Автохонен
Б) Памирски
В) Дискусионен
Г) Тюрко-алтайски
Самият факт, че из посочените отговори има АВТОХОНЕН произход показва колко на дълбоко сте бръкнали хора като теб, Ценов, Чилиганрски и други съвестни историци. Явно и в българската историография все пак има някакъв морал. Не обръщайте внимание на анонимните, правете това което правите и след време ще бъде оценено. Интересното е, че попитах учителя по история за този въпрос според официалната историография ли да пишем отговора. Той каза да и аз писах тюрко-алтайски. Отговорът обаче беше дискусионен. Все пак останах доволен от факта, че сгреших!
Чак сега не издържах. Не знаех, че от дискусия може да произлезе народ. От политика държава съм съгласен, но от дискусия да произлезе народ. Явно тези дето са съставили въпросника нещо са се объркали , ама много яко.